YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HER YİĞİDİN
/**/ Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 27/12/2010 | Saat: 11:56

Kültürün her türüne saygılıyımdır. Bilhassa uzakdoğu kültürünü çok severim. Gizemli hatları ile Japonya benim gözümde ayrıcalıklı bir ülke olarak yerini hep korumuştur. Kıta Avrupası’nda değişik ülkelere gidin, büyük şehirlerde gezerken birçok ülkenin yemek kültürünü tanıtan mutlaka düzinelerle lokantalar görürsünüz. İtalyan mutfağı, Çin mutfağı, hatta Hindistan mutfağını temsil eden birçok lokanta bulmanız mümkündür.

Hızlı yemek kültürünü sevenler için Pizza veyahut hamburger tipli yemek sevenlere hitap eden birçok küçük lokantaları her köşe başında görmek olağandır. Son beş on sene içinde bu zincire katılan döner ve rekabetsiz lahmacun kültürünü de unutmamak gerekir. Fakat yemek yemek ayrı bir kültür olduğuna inanırım. Akdeniz lezzeti diye tarif edilen, genelde Akdeniz ülkelerine özgü ortak birçok lezzet bulunur. Kullanılan tereyağı, yemeklere lezzet veren çeşitli baharatlar, o yemeğin kültürünü ortaya koyar.

Bazı ülkelerde bu kültür et ağırlıklıdır, kimi ülkelerin kümes hayvanlarına bağlı yemek kültürleri bulunmaktadır. Bazı ülkelerde ise deniz mahsullerine bağlı yemek kültürleri vardır. Her ülke kendi yemek kültürünü başka ülkelere ihraç etmek için yoğun çaba sarf eder. Yalnız Japonya yemek kültürünü dışarıya ihraç etmekte çok cimridir. Çok nadir olarak Avrupa ülkelerinde ciddi Japon mutfağını temsil eden Japon lokantası bulursunuz. Bu lokantalar da bu kültürü yaymak için çaba sarf etmez. Japon mutfağı kendi içine kapanık, kültürünü yaymak istemeyen bir yapıya sahiptir.

Japon mutfağında balık ana yemek olarak görülür. Hatta Japonlar balığı bizim bildiğimiz gibi pişirmezler. Hatta balık çiğ olarak tüketilmesi bir Japon geleneğidir. Japonya’da çok yoğun olarak sunulan Sushi, Tempura , Sukiyaki ve Shabu-Shabu’nun sadeliği temsil ederek, insanın damağında muhteşem bir tad bırakan yemeklerin içindedir. Hele bir de yemek yemek için yer sofralarına hayran olduğumu söylemekten kendimi alamam. Bu yemek yemedeki ritüelin baş aktörleri olan muhteşem Kimono giysileri içindeki Geyşaların sunuşlarındaki letafeti yalnız seyretmek bile bir ayrıcalık olduğunu düşünürüm.

Kıta Avrupası ve ülkemizde yaygın olarak yapılan yağda kızartılmış balık yanında tereyağlı pilavın sağlık yönünden, çiğ deniz mahsullerinin yanında sunulan buharda az haşlanmış sebze ile buharda haşlanmış pirincin sunulduğu Japon mutfağını mukayese ederek incelemekte yarar vardır. Japonya’da obezite hastası insan sayısı yok denecek kadar azdır. Erkeklerin ortalama ömrü 78 yıl, kadınların ise 85 olarak verilmektedir.

Japonya’da insanların kolesterole bağlı rahatsızlığı ve bilhassa kalp rahatsızlığı nadir olduğu bir gerçektir. Japon halkı kırmızı et, süt ve peynir türlerini tüketen bir toplum olmadığı da belirtilmektedir.  Japon halkı tuz ve şekeri az tüketir. Bu ülkenin yemek kültürünün incelenmesi ve bundan ders alınmasını düşünmekteyim.

Geçtiğimiz hafta sonu değerli bir siyasi parti, yeni yöneticilerini seçmek için bir kurultay idrak ettiler. Her kafadan bir ses yükselerek ‘’Masa Örtüsü’’, ‘’Yastık Kılıfı” , ‘’Çarşaf Liste’’ gibi önerilerin yükseldiği bir gündemi basından takip ettik. Vatandaş Kemal değişimin ateşini doğru nabızları tutarak yakıp topluma, tıpkı Japonların ayrı bir yemek kültürü olduğu gibi, “her yiğidin bir yoğurt yeyişi vardır’’ mesajını verdiğini düşünmekteyim diye bir sözüm geldi söyledim, hem nalına hem mıhına.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>