YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    







İzlemeye Devam
/**/ Yazar: KORALP ARSLAN | Tarih: 26/12/2010 | Saat: 22:47

Vatandaş oturduğu yerden haberleri izliyor. Kimisine şaşırıyor, kimisine kızıyor, küfrediyor, kimisine tebessüm ediyor. Oturduğu yerden bir yandan çayını içiyor bir yandan yorum yapıyor. Yapsın tabii ki, düşünsün azcık. “Demek ki böyle bir şey de varmış.” desin.

 

 

 

İyi hoş yorum yapıyor vatandaş ama sadece yorum yapıyor. Sonuç? Elde var sıfır. Oturduğu yerden konuşuyor. Şaşırdığı olaylara karşı tepki yok. Bir tek karşı çıkış yok. İki kızgın cümle kur, üç beş küfret, tamamdır.

 

 

 

Ben niye bu şekilde başladım şimdi bu yazıya? Anlatayım. Birçok cinayet dosyasının zaman aşımından dolayı düştüğü haberlerini duydum son zamanlarda. Oturduğum yerde afalladım. Arkadaş, cinayetin zaman aşımı mı olur? Oh ne güzel! Sen adamı öldür. Yurtdışına kaç (veya seni yurtiçinde saklasınlar). Orada burada saklan, kimlik değiştir yaşa. Otuz yıl sonra dön ve emeklilik hayatın başlasın. Neyin emekliliği bu? “Affedersin, adam öldürdüm de, onun emekliliği.” Adamın vereceği cevap bu olur.

 

 

 

Tamam, diyelim ki bu otuz yıldan zaman aşımı durumu yasa gereği. Yok mu bu durumdan rahatsız olan ve “Böyle şey olmaz. Değiştirelim bunu.” diyen birisi? Olur mu hiç? Şovenist bir başlık mı bu? Öyle hemen düzeltilmesi gereken bir konu mu ki ilgilenilsin.

 

 

 

Birkaç dakika içimde patlayan anlamsızlık fırtınalarının ardından geçtim bilgisayarın başına. Birkaç araştırmadan sonra ilginç bir manzara ile karşılaştım. Bilmiyorum, sadece oturup haberleri izleyen vatandaş şaşırır mıydı bu manzaraya? Karşılaştığım görüntünün özeti şuydu: Yasalar adaletli olma ve insanın haklarını koruma eğilimi göstermek zorunda değildir. Gerçekten de böyle midir? Doğal hukuk, pozitivist hukuk gibi kavramlar giriyor devreye, şimdi burada kafa bulandırmaya gerek yok. Ancak anladığım nokta şu ki, yasa koyucuların biraz mesai harcaması gerekiyor. Sorabilirsin vatandaş şimdi bana, “Harcamıyorlar mı?” diye. Şöyle diyeyim, harcamak zorunda bile değiller. Niye mi? Sen öyle oturup sadece izliyorsun da ondan. Eminim sen zaman aşımına uğrayan cinayet davası dosyalarının bu durumunu yerçekimi kadar doğal bir olaymış ve her zaman varmış gibi görüyorsun. Yanılıyorsun vatandaş yanılıyorsun. Anayasa gökten inmedi. Medeni kanun, ceza kanunu, borçlar kanunu birden bire çıkmadı önümüze. Zamanla oldu her şey. Gelişti ve bugüne geldi insan ilişkileri. Biraz eksik biraz fazla, çat pat bir kanunlar bütünü var (dünyada). Ve emin ol sen istemediğin sürece de ilerici olmaz hiçbiri.

 

 

 

Çünkü yasa yapma yetkisini elinde bulunduranlar insanların manevi duygularını sömürmekle, arkadaşlarının işlediği suçlar karşılığında alacakları cezaları düşürmekle, senin için anlam ifade eden simgeleri karalamakla o kadar meşgul olacaklar ki sen onların umurunda bile olmayacaksın.

 

 

 

Ne yazık ki senin ailenden birisinin başına bir şey gelmeden de akıllanmayacaksın çok sevgili vatandaş.

 

 

 

Son bir not sana, bir soru: Meydanlarda körü körüne peşinden koşturduğun adam(lar), sırf sana hizmet etmek için mi cebinden milyonlar harcıyor? Bu bir ilk yatırım maliyeti olmasın sakın! Sen dersin ya hep “Karşılıksız hiç kimse bir şey yapmaz” diye; buna rağmen başka kişilerin peşinden gözün kapalı gidiyorsan ve bu sana benzin zammı, zaman aşımına uğrayan dosyalar, geciken adalet, çözülemeyen terör sorunu, yetersiz sağlık hizmeti, ıslah edilmemiş dere yatakları, öğrenci sorunları ve işsizlik olarak geri dönüyorsa, e artık, hepsi toplanıp sana bir güzel kapak olsun.  

 

 

 

Bakma bana şaşkın şaşkın. Çayın soğudu bak. Git tazele. Hadi bakalım. Bana da getir bir bardak.



[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]




 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>