YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ADANA ÜZMEYE DEVAM EDİYOR
/**/ Yazar: KORAL ÇEPNİ | Tarih: 21/12/2010 | Saat: 17:52

 

 

 

 

             Doğma büyüme Adanalı olarak Adana’da yaşadıklarımız, gördüklerimiz, okuduklarımız, duyduklarımız her gün bizi biraz daha üzmekte, zaman zaman da ümitsizliğe sevk etmektedir. Adana’nın iyiliği için çalışan onca sivil toplum kuruluşu da en azından şimdilik yaşanan olumsuzluğu gidermek için belirgin bir etkinlik gösterememiştir. Beni fazlası ile rahatsız eden Adana izlenimlerini sizlerle bir kere daha paylaşmak istedim:

             Adananın ekonomisine ivme katacak bir yatırım henüz devreye girmemiştir. Bazı tekstil firmaları, kimyevi üreticileri vb. son zamanlarda yeniden bir canlanma içerisine girmişse de, henüz çok sayıda yeni işçi istihdam edecek yatırımlar oluşmamıştır. Bir tek yeni olarak bir otel inşaatı vardır ki, orada da istihdam edilecek insan sayısı sınırlıdır.

Yumurtalık’ta beklenen ne rafineri ne de tersane yatırımları bu güne kadar devreye girmemiştir. İşsizlik oranı bilindiği üzere Şırnak’tan sonra Türkiye’nin en yüksek ikincisidir. Gençleri, en parlak beyinleri Adana’da tutmak mümkün olmamaktadır. Adana yeniden bir tarım kentine dönüşmüştür. Maalesef çiftçiler de tarımdan elde ettikleri geliri sanayiye yöneltmemekte, İstanbul’da, Bodrum’da gayri menkul yatırımlarına dönüştürmektedirler.

             Bir yandan Adana’ya yeni sanayi yatırımı gelmez iken, bir yandan da Adana hava alanı Adana’dan Mersin’e taşınmakta, hızlı tren projesinde Adana ıskalanmaktadır. Bir olumlu gelişme Adana_Mersin yolunun yeniden asfaltlanmasıdır. Ancak yeni yapılan yolun Bossa Gömleklik Fabrikası ile Çukobirlik arası Adana-Tarsus istikametindeki kısım trafiğe açılmış olmasına rağmen hala ay yüzünü andıracak kadar engebelidir. Herhalde öyle kalmayacaktır. Yeni yapılan bir yolun ay yüzünü andırması beklenemez. Bakalım tamamlanınca bu asfalt da ne kadar dayanacaktır?

              Adana’nın şehir içi ise olumsuz görüntüsünü sürdürmektedir. Ziyapaşa, Atatürk ve Gazipaşa bulvarlarındaki boş dükkanlar ve kiralık ilanları krizin Adana’dan teğet geçmediğinin, hala da yaşandığının gerçek kanıtlarıdır. Şehir içi yolların kalitesi çok kötüdür. Araba ile şöyle Atatürk Bulvarı, Sular, Kasım Gülek Köprüsü, Hastaneler Kavşağı, Kenen Evren Bulvarı rotasından gittiğiniz zaman asfaltın engebeli konumundan araba sizi tutabilir bile, dalgalı bir denizde gibi rahatsız olabilirsiniz. Ben oldum şahsen. Bu kadar kötü yollar köy yolu bile olamaz, olsa olsa dağ yolu olabilirler. Şehrin göbeğindeki bulvarlarda apartman sakinlerinin bütün hakları hiçe sayılarak uygulanan paralı otopark sistemi devam etmektedir. Bu uygulamanın ara sokaklarda yarattığı trafik kaosu belediyece görmemezlikten gelinmektedir. Kaldırıma park eden arabalardan ara sokaklarda yayalar hayatlarını tehlikeye atarak yolun ortasından gitmek zorunda kalmaktadırlar. Galleria alt geçidi araba yolu ilk yağmurda su ile dolmaktadır. Belediye hala bölgesel merkezli ve uygun fiyatlı otoparklar oluşturmamakta ısrar etmektedir.Merkez Park sabahları pislik içindedir. Araç trafiği Merkez Park’da hala serbesttir. Mezarlıklarda yapıldığı ileri sürülen bakım sadece ön taraflarda göstermeliktir. Gidin Asri Mezarlığa, yürüyün güneye Anadolu mahallesi tarafına doğru, bakın ne düzelmiş, görün. Kabasakal Mezarlığında ise yerlere kilit taşı döşenirken bizlerin aile kabristanının 30cm yüksekliğindeki duvarı kırılmış. Kimsenin aklına kırılanı düzeltmek, bir özür dilemek gelmiyor.

             Adana’nın futbol takımları bile bir-iki kişinin omzuna yıkılmış, bulundukları liglerin alt sıralarında nefes almaya çalışmaktadırlar.

             CHP’nin son kurultayında parti meclisine seçilen kişilere baktım, pek bir Adanalı'ya rastlayamadım. Yanılgım var ise lütfen düzeltin.

             Ne olmalı?

             Adana civar iller ne teşvik alıyor ise, aynı teşviklerden faydalanabilmeli.

             Adana’da yatırımcıya arazi artık ücretsiz verilmeli, doğal gaz bir an evvel tüm şehre ve kuruluşlara hizmet vermelidir. Su ve enerjide uygulananın üstünde indirimler yapılmalıdır.

             Hava alanı Adana’da kalmalıdır. Adana’dan tüm Orta Doğuya ve Avrupa’ya doğrudan uçak seferleri konmalıdır.

             Tarsus Kazanlı’ya karşı Karataş en kısa zamanda turizm yatırımları için çekici bir hale getirilmelidir.

             Hızlı tren Adana’yı da kapsamına almalıdır. 

             Vatandaş artık şehrine sahip çıkmalı, haksız ve yanlış uygulamalar karşısında örgütlenmeyi ve sesini yükseltmeyi bilmelidir. Gelecek seçimlerde oyunu şehrine en fazla katkıyı kim yapacak ise, ona göre kullanmalı, seçim sonrası da oy verdiği milletvekilinin yakasına yapışabilmelidir.

             Çiftçiler de artık tarımdan kazandıkları parayı bir şekilde sanayi yatırımlarına dönüştürmelidir. 

             Yarın her şeye rağmen daha güzel olacak.

 

 [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>