YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    SIRADIŞI BİR DİPLOMAT VE TAC
/**/ Yazar: NURAY SOMER BOZBEY | Tarih: 21/12/2010 | Saat: 17:46

1997 yılıydı... Azerbaycan Devlet Bakanı Fatma Abdullahzade’nin resmi davetlisi olarak, Türkiye’yi temsilen, Türk Kadınlar Birliği’nin dört il başkanı ve Milletvekili Ayseli Göksoy ile birlikte Azerbaycan’a gitmiştik. Coşkuyla karşılandık. On günü aşan ziyaretimiz süresince Nahcıvan Cumhurbaşkanı ve Meclis Başkanı da dahil olmak üzere, bir çok üst düzey devlet yetkilisinin konuğu olduk. Azerilerin “Kaçkınlar Köyü” dedikleri, Bakü yakınlarında,  çadırlarda yaşayan,  Karabağ katliamı nedeniyle yurtlarını ve  evlerini terk etmek zorunda kalan, sevdiklerini ,yakınlarını şehit veren insanları tanıyarak, yaşadıkları  drama şahit olduk.  

Azeri kadın arkadaşlarımızla sıkı bir dostluk kurmuştuk. Şık giyimleri, güzel gözleri ve en önemlisi eğitimleri, kültürleri ile bizleri kendilerine hayran bırakmışlardı. Azerbaycan Kadın kuruluşlarının temsilcileri  birden fazla üniversite mezunu idiler ve en az iki lisan biliyorlardı. Azerbaycan meclisinde ise kadınlar büyük bir çoğunlukla temsil ediliyordu.

Bakü’de bir Türk okulunu da ziyaret etmiştik.  Okulun İngilizce öğretmeni,   “çocuklara Atatürk’ü anlatıyorum, ama bir İngilizce Nutuk kitabı bulamadım.” demişti.  Dönünce, Türkiye’den gönderme sözü verdik.

Azerbaycan ziyaretimizin son günü, aynı  gün bir seyahatten yurda dönen  Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev tarafından kabul edilecektik.  O tarihlerde Time dergisi tarafından Atatürk’ün de sıralamada olduğu 20. Asrın Devlet Adamı seçimi vardı. Atatürk’ün fotoğrafının olduğu Time dergisinin kapağını çoğalttık. Dosyalarımıza birer kopya koyarak Başkanlık Sarayı'nın yolunu tuttuk.

 Sarayın kapısında Bakü Büyükelçimiz Faruk Loğoğlu tarafından karşılandık. Sanırım isim listemiz önceden kendisine verilmişti. “Bozbey soyadlı hanımefendi kim?”  diye sordu. Şaşırmıştım, öne çıktım. Hangi “ Bozbey’in eşi” olduğumu sordu. Tarsus Amerikan Koleji’nin efsanevi arkadaşlık bağı, kardeşlik dayanışması Bakü’de de beni yakalamıştı.

Dünyanın neresine giderseniz gidin TAC  dayanışması hep sizinle olacaktı, bunu bir kez daha anlamıştım.

Haydar Aliyev bizi çok sıcak karşıladı, yoğun programına rağmen, sohbet olağanüstü  uzadı, Atatürk’ü, örnek bir lider olduğu için rehber aldığını, vurguladı. Bizlerle sohbet ederken Büyükelçimize gösterdiği ilgi ve yakınlık dikkatimizi çekmişti. Bu cesaretle, biz de dosyalarımızdan Time dergisi’nin kapak fotokopilerini çıkarttık, imzalamasını ve desteklemesini rica ettik. Aliyev Büyükelçimize bakarak gülümsedi ve “Zaten desteklediğini”  ifade ederek, memnuniyetle imzaladı.

Başkanlık Sarayı kapısında  Faruk Loğoğlu ile vedalaşırken Türk Okulu İngilizce öğretmeninin isteğini ilettik, araştıracağını söyledi.

Ağırlandığımız Devlet Konukevi’ne döndüğümüzde, Türk Okulu İngilizce öğretmeninin mesajı bizi bekliyordu. “Atatürk’ün Nutku ve Cumhuriyet Tarihimizi anlatan bir koli İngilizce kitap için teşekkür” ediyordu.  İşte  o zaman, mensup olduğu devletinin milli değerlerine, üst derecede, saygı duyan, onu yurt dışında tanıtmaya ve yüceltmeye çalışan ve bunu çok doğal olarak yapan sıra dışı bir  Türk Diplomatı ile tanışmış olduğumuzu anladık. Bu sıra dışı, kıymetli  diplomatımızın eğitim ve öğrenim harcında TAC’nin bulunması herhalde tesadüf değildi.

Çağdaş ve modern Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran, Cumhuriyet Halk Partisi'nin,  geçtiğimiz cumartesi günü yapılan olağanüstü kurultayında, en üst organ olan, Parti Meclisine, 1960 mezunu Faruk Loğoğlu ile birlikte 2003 mezunu Doğa Çiğdemoğlu’nun seçilmesi de, bölgemizdeki bu güzide eğitim kurumunun  önemini tekrar vurgulamaktadır. Önemli ve bilinen  bir  terör uzmanı olan Doğa Çiğdemoğlu  Uluslararası alanda saygın bir isim olarak  tanınmakta. Türkiye’mizin içinde “bulunmaya zorlandığı durum”  göz önüne alındığında, bu genç TAC’linin  gerek Türkiye ve gerekse C.H.P. için  ne kadar önemli bir rolu  olacağı kolayca anlaşılabilir.

Çağdaş Türkiye’yi yeniden onarmak yolunda, Faruk Loğoğlu ve Doğa Çiğdemoğlu'na üstlendikleri  bu  önemli görevde başarılar diliyorum..

 

 

 

  

 

 [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>