YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    06 Eyl Lüfer’in Kızılırmak, Dicle, Fırat’a Taşınması Düşünülüyor!
/**/ Yazar: ÇAPAR KANAT | Tarih: 23/12/2010 | Saat: 12:27

Lüfer bir deniz balığı! Yeşile, çevreye, canlıya, canlılara ilgi gösterenler, bir canlının yaşamı tüm insanlığın yaşamıdır, lüfer yok olmasın, lüfer sadece İstanbul’un değil tüm ülkemizin diyenler onu Dicle, Kızılırmak, Fırat nehirlerimize taşınması tartışmalarına kulak kabartıyorlar.

Hatta Ankara, Çubuk Çayına taşıyalım diyenler oldu ise de ASKİ su tüketicilerinden ton başına 1,5 TL atık su bedeli alıyor olsa da bu iki Çay’ dan siyah su aktığından bu teklif hiç rağbet görmedi! Balık(Su Ürünleri) Mühendisleri yazı  başlığımızı okuyunca küçük dillerini yutacaklar ama lüfer’ e ilgi gösterenler onu başlıktaki nehirlere taşımayı düşünüyorlar hem de lüfer’in iklimini, su özelliklerini de!

Tarım Bakanlığı Lüfer’in yok oluşuna aldırış etmiyor ise biz de onu Kızılırmak, Dicle, Fırat nehirlerine, Atatürk Baraj Gölü’ne mi taşıyalım diyorlar? Lüfer’i başkente yaklaştırmak, başkenti lüfere yaklaştıramıyor isek!

Fikir Sahibi Damaklar Grubunun  “Lüfer Yok Olmasın’’ kampanyasının basına yansımalarını görüyoruz.  Lüfer için diğer balıklar da dile geldi. Hatta sadece deniz hayvanları mı? Kara hayvanlarından adını duyduğumuzda ürperti veren yılanlar bile dile geldi.

Lüfer’ in bedduası, Yılanların öcü’nden korkalım.

Hiç bir emek sonuçsuz kalmaz. Artık Lüferlerin yaşam mücadelesine FSD’ nin, liderliğini katkılarını, çabalarını sağır sultanlar bile duyuyor. Sanmayınız ki bu konuda karar vericiler sağır ve duyarsız, duyacaklardır, işiteceklerdir. Ama karar vermede bürokrasinin kendi hantallığından üstlerinin haydi demelerini bekleyeceklerdir. Ast olmalarından mı bir şeyler yaptıramıyor? Yazdıklarınızın, yazdıklarımızın, yazılanların karar vericilerce okunmadığını hiç sanmayın. Zaten en kötüsü de duyuramamaktı. Bu FSD tarafından aşıldı.

Artık herkes balık yerken lüfer aklına geliyor. 

Karar verici Bakanlık Merkez Yöneticilerinin balık değil de tavuk veya kara ete aşina olmaları Lüfer aşıklarının sevdalarına kavuşmalarına engel midir diye düşünmekten kendimi alamıyorum. ‘’Biz Adana’ lıyık! Hem de sapına kadar!’’ Biz de de lüfer balığı kültürü gelişmemiş. Acılı Adana Kebabını yiye yiye! Ama deniz balıklarının pek isimlerini bilmesek de nehir, dere balıklarıyla küçük oltalarımızdan tanışırız. Bakanlık Merkez  Yöneticileri genellikle iç Anadolu Kültürü’ne sahipler, onlar da  benim dere, nehir balıklarından başkasını tanımadığım gibi Kızılırmağın balığından başkasını tanımazlar. Sevgili Tarım Bakan’ımız Sayın Mehdi Eker’ de Fırat ve Dicle’ nin, Atatürk Baraj Gölü’ nün balığının lezzetinden başka lezzetle tanışmamış mı? Bir de lüfer’in tadına bakmalı.

Kızılırmak nehrimizin üzerinde kurulu Kesikköprü barajından gelen sazanlar ölüyoor desek şimdiye çoktaaan o sazanlara bürokratlarımız can suyu vermişti bile!

İnsana insan olduğu için, canlılara da canlı olduğu için değer veren, kuşlara özel yuvalar yapan ulu ataların torunları, kuşlar kadar lüfer’ e bir değer biçemiyorlar mı? Lüfer’ in kaplumbağalar kadar değerinin olması için Dünya Bilmem ne örgütünün Tarım Bakanlığı’ na  talimat mı vermesi gerekiyor.

O yok oluşu bekleyen lüferlerin çırpınışları kadar hiç bir menfaati olmadığı halde FSD lideri Defne Koryürek’ in çabaları boşa gitmeyeceğini umuyoruz.

Lüfer’ in yok olmasına engel olmayanlar Lüfer’ in ahından korksunlar, hem de şu mübarek bildikleri Ramazan ayında! Bir canlıyı kurtarmanın  ibadet olduğunu unuttular mı?

Lüfer yaşam alanı olarak Boğazları, Karadeniz’ i Marmara’ yı seçmekle çok mu şanslık  etmiş?

Lüfer Kızılırmak’ta yaşasaydı Tarım Bakanlığı Bürokratları bu bizim, Dicle, Fırat nehirlerinde yaşasaydı Sayın Mehdi Eker Beyefendi  ağzının damak lezzetini  hatırlayıp ‘’durdurun lüfer kıyımını’’ dermiydi diye düşünmekten kendimi alamıyorum.

 Lüfer sadece İstanbul’luların değil hepimizin! Tüm ülkenin. Başkenten lüfere can simidi bekleniyor.

http://groups.google.com.tr/group/cigsutureticileriYazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(http://www.bilgiagi.net/lufer%e2%80%99in-kizilirmak-dicle-firat%e2%80%99a-tasinmasi-dusunuluyor/27316/)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>