YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Dilaltıyla Beraber Yaşamak
/**/ Yazar: MAHMUT TEBERİK | Tarih: 14/10/2010 | Saat: 21:20

“İlhami bey, Bu dil altı hapını sürekli yanında taşıyacaksın. Göğsünde ağrı olursa bir tane yut. Ağrı devam ederse bir tane daha yut. Ağrı yine devam ederse bir tane daha yut ve en yakın hastaneye yetiş.” Aynen böyle söylüyordu doktor. Gayet sakin, heyecansız, sanki rutin işlerinden birini yapıyordu. Sakin olması doğaldı. Çünkü aynı şeyleri yüzlerce, binlerce hastaya söylemişti.

Oysa doktoru dinleyen İlhami, bu tembihin arkasında neler olabileceğini kestirince derin düşüncelere dalmıştı. Cebinde, arabanda, cüzdanında, gece yatarken başucunda dilaltı hap taşımak… Sürekli bir yardımcı ile, cankurtaranla, can simidi ile birlikte yaşamak… Sen yaşamını sürdürürken o seni sürekli gözetleyecek. Gücünün yettiği oranda koruyup kollayacak… Yanında dilaltıyla dolaşırken ölümü hemen yanıbaşında, ensende, kılcal damarlarında, beyninde hissetmek... Yani ölümle birlikte kucak kucağa yaşamak…

Yoksa, Musa EROĞLU’nun dediği gibi; aşağıdan, yukarıdan, yolun sonu mu görünüyordu. Gerçekten de görünüyor muydu acaba? Düşünüyordu İlhami… Hiçbir zaman kendisini ölümün yamacından aşağı bırakmamıştı. O hep, ‘ölümün bilincinde’ ama aynı zamanda bunu umursamaz bir tavır içerisinde olmuştu. Doğmayı, yani bu dünyaya gelmeyi, büyümeyi ve yaşlanmayı nasıl olağan karşılamışsa ölümü de bir o kadar doğal karşılamıştı. İlhami için yaşam bir tiyatro sahnesiydi aslında. Onun için yaşam; kişilerin rollerini oynadıkları, kendilerine düşeni söyledikleri ve ekmeklerini kazandıkları bir tiyatro sahnesi gibiydi. Bu sahnede kişi sırasını bilmezse rolünü oynayamazdı. Kendi sırasını bilmesi ise, bütün oyunu bilmesi ile mümkündü.

Kişinin kendi rolünü en etkin şekilde oynayabilmesi için;

 • Sahnede nerede duracağını,
 • Hangi ipuçlarını nasıl değerlendireceğini,
 • Sesini nerde yükseltip nerede alçaltacağını,
 • Eksik yönlerini nasıl saklayacağını ve 
 • Oyunun hakim karakterinin kim olduğunu

vb. bilmesi gerekmekteydi. Düşünüyordu İlhami… Hayat, tek kişilik bir oyundur. Bu oyunda herkes tek başınadır. Herkes kendi yaşamında başrol oyuncusu, bir başkasının hayatında bir figürandır.

Toplumsal yaşam her ne kadar insanı törpülese de, bir takım duygularını bastırsa da insan aslında bencil bir yaratıktır. Böyle olması da çok doğaldır. Çünkü bu doğanın yasalarına da uygundur. Hayat, kısa gelen bir battaniye gibidir. Yukarı çekersin ayak parmakların isyan eder. Aşağı çekersin omuzların titrer. Ama yine de, neşeli insanlar dizlerini karınlarına çeker, rahat bir uyku uyumayı başarır. Bu dünyada beklentileri ve kişisel tatmin düzeyleri yüksek olan insanların işi zordur. Onlar, yaşam denen battaniyeyi bir yukarı, bir aşağı çekerler. Ne yapsalar yetersizdir. İçlerindeki hırsı bir türlü frenleyemezler.

Oysa İlhami, genellikle dizini karnına çekerek uyuyanlardandı. Mahşerin diğer iki atlısını düşünüyordu İlhami… Önemli olan hayatı dolu dolu ve kafana göre yaşamaktır. Dolu dolu ve kafana göre yaşamanın kriterleri herkes için farklıdır. Benim kriterlerim ise çok mütevazidir. Bundan sonra iki dostumla; rakı ve tütünle birlikte yaşamak isterim. Ama bu iki dostun bana, benim onlara selam vermemiz bile yasaklandı. Zaten birisiyle yıllardır ayrıyız. Hani bir söz vardır: “Ömür dediğin üç gündür, / Dün geldi geçti, yarın meçhuldür. / O halde ömür dediğin bir gündür, o da bugündür.” Oysa ben bugünümü mesut ve bahtiyar yaşamak isterim. Çok ilginçtir, sadece kendisini ve ailesini düşünüyordu. Yaklaşık otuz yıllık siyasal, toplumsal, mesleki yaşamı hiç aklına gelmiyordu.

 • “Ben olmazsam ne olacak bu ülkenin hali” demiyordu.
 • “Referandumda neden yüzde elli sekiz evet çıktı”ğını düşünmüyordu.
 • “ABD, İran’a karşı bölge ülkelerini silahlandırıyormuş”, umurunda bile değildi.
 • “Anadolu, yüzyıl sonra tekrar karanlıklara bürünüyordu” ama umursamıyordu.
 • TMMOB Makina Mühendisleri Odası’nı unutmuştu adeta.

O, sadece yeni arkadaşını, dilaltını düşünüyordu. Eee dedi içinden. Demek, buraya kadarmış. Bundan böyle başına buyruk yaşamak yok. O çok sevdiğin, onlar olmazsa olmaz dediğin, o muhteşem üçlüyü, mahşerin üç atlısını bu sefer gerçekten dağıtmanın zamanı geldi artık. Ve yaşayıp göreceksin. Dilaltıyla beraber yaşarken ölümü her an yanıbaşında hissetmek nasıl bir duygudur, bunu önümüzdeki zaman gösterecek. Ancak yine de içindeki derin çelişkileri çözemiyordu. Beyninin tam orta yerinde gelgitler oluşmuştu. İki zıt düşünce kemiriyordu adeta beynini:

 • Dilaltıyla beraber seksen yaşına kadar ama sürekli ölümü duyumsayarak, zevk almadan yaşamak ya da
 • Dilaltı olmadan altmış yaşına kadar ama ölümü umursamadan zevk alarak yaşamak

Yani, “olmak ya da olmamak” ya da “to be or not to be”. Ve son anda nedense Al Capone gelmişti aklına. Al Capone, Amerikan yeraltı dünyasının en ünlü simalarından birisiydi. Ne diyordu Al Capone: “Çocukken her akşam Tanrıya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı’nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı’ya günahlarımı affetmesi için dua ettim”. Her akşam sağlıklı bir yaşam için Tanrı’ya dua etmek mi, yoksa kafasına göre takılıp, gereğini yapıp günahlarını affetmesi için yine Tanrı’ya dua etmek mi? Yaşayıp görecekti. Gün doğmadan neler doğmuştu. Ve doğruldu, doktora baktı. Sadece dinlemişti. Hiç renk vermedi doktora. Evet ya da hayır demedi ya da beden diliyle o anlamlara gelecek bir hareket yapmadı. Zaten doktor da üstelemedi. O nelerini görmüştü. Keyfin bilir, der gibiydi.Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Yeni Adana Gazetesi)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>