YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Ülkemiz de Nasıl Bir Demokrasi Var?
Yazar: OKTAY GÜRSOY | Tarih: 17/04/2008 | Saat: 15:04

Sizlerle bugünlere gelmemizde rol oynayan ve bugünkü tüccar destekli ve din taciri olan yöneticilerin nasıl desteklenerek yaratıldığından bahsetmek istiyorum. Ülkemizde hakim olan ve bütün dünyayı sarmış durumda olan hakim iktidarlar, tüccar (işadamı) demokrasisidir. Servetinin kaynağı bilinmeyen ve çoğunlukla devlet ihaleleri ile dolar milyarderi olmuş insanlar, aileler, ve şirketler kendi çıkarlarını koruyacağından emin olduklarının mutlak iktidarını sağlayan bu 'tüccar' demokrasisini desteklemekte ve kendilerini çağdaş, cumhuriyetçi, laik ve demokrat olarak tanıtmaktadırlar. İşte hiç esamesi okunmayan ve ne oldukları belirsiz ve 'mısır patlağı dolar milyarderleri' bu uygun kişileri seçmekte ve güzel ve zengin ülkemizi çirkin ve fakir hale getirmektedirler. Yine bu insanlar seçtirdikleri  vasıtasıyla, kendi servetlerine servet katacak düzenlemeleri yaptırmakta ve bu arada onların ülkeyi talan etmelerine de göz yummaktadırlar. Düşünün seçim öncesi uyanık para babalarının seslerini: 'İstikrar bozulmasın, bizlerin mevcut akarları devam etsin, hatta daha iyi düzenlemelerle akarlarımız daha da çoğalsın'.

Mevcut seçim sistemi içinde ülkemizi gerçekten bir adım öteye götürebilecek yetenekte hangi aydın (öğretim üyesi, memur, işçi vs) aday adaylığı için 500 ve bazen 1 triyon liraları bulan parayla milletvekilliği için müracaat edebilir? Müracaat etse bile, topu topu 4 veya beş parti başkanının iki dudağı arasından belirlenen listeye girebilir mi? Buna demokrasi denebilir mi? Seçilecek milletvekilleri genel başkandan bağımsız düşünebilirler mi? Beyinlerini okuyabilirler mi? Hareket edebilirler mi? Ayrıca hep aklımdan geçer bir milletvekili 5 yılda aylık 8 milyar lira alsa 60 ayda 480 milyar lira almış olur ve 500 milyar veya bir triyon lira böyle bir görev için yatırılabilir mi? Bu paraların kaynağı nedir ve bu paralar partide nasıl kullanılır? İşte mevcut durumumuzun ana sebepleri burada yatmaktadır.

Ayrıca ülkemiz son yıllarda parsel parsel yabancılara satılmakta ve özelleştirme adı altında 5 kuruş yabancı sermayesine ve hiçbir yabancı bilgi becerisine gerek olmadan karlı bir biçimde çalışan işletmeler (bankalar, süpermarketler, içki fabrikaları, turistik oteller, önemli gıda sanayi kuruluşları) yabancıların eline geçmektedir. Yakında ülkemizde herkes yabancıya çalışarak kendi ülkemizde köle muamelesi görebilir. Bu kuruluşlar da yeteri kadar kullandıktan sonra, bir zamanlar   el üstünde tuttukları en gözde elemanlarına 'Muhasebeye gidin alacağınızı alın, ve yarın gelmeyin' diyebilir. Kimsenin iş güvencesi kalmayabilir ve de kalmayacaktır da.

Ayrıca borsadaki 80-90 milyar dolar yabancı sermayesi de Demokles’in kılıcı gibi her an ekonomiyi dibe vurduracak bir tehdit olarak başımızın üzerine yerleştirilmiş en büyük tehdit olarak durmaktadır. Borsada çok uzman olan bu yabancılar, ara ara yaptıkları satım ve tekrar alımlarla her yıl döviz bazında fahiş karlarını transfer ederek 'Turkiye bir cennetmiş biz niye daha önce buraya girmedik!' diye hayıflanmaktadırlar.

Böyle bir demokrasinin hakim olduğu ülkede, yaklaşık 20 yıldır pırıl pırıl evlatlarımız, taşeronluğunu PKK terör örgütünün yaptığı katliamlarda şehit olmakta ve kuklaların elindeki silahları sağlayan ve onlara destek veren batı ülkeleri güzel yurdumuzu bölmeye çalışmaktadırlar. Maalesef ordumuz dışında işe yarar ciddi bir duyarlılık ve kararlılık gösteren kuruluş yoktur. Ülkemiz, sorunu kökten çözmeye yönelik cesaret ve akılcılığı sergileyen iktidarlardan yoksun kalmış ve durum gün geçtikçe daha da vahim hal almaktadır. Dış ülkelerden icazet almadan herhangi bir şey yapamaz halde biçare kalınmaktatır.

Son derece caresiz ve ümitsiz olan çağdaş ve aydın insanların, Atatürk tarafından dahiyane biçimde ortaya konmuş Türkiye Cumhuriyeti'nin olmazsa olmaz ilkelerine gönülden ve canı pahasına inanmış insanların, ülkemizi karanlığa sürükleyecek çıkarcı, işbirlikçi ve ihanet içinde olanlara daima üstünlük sağlayacak güçte oldukları unutulmamalıdır. YETER Kİ BİR ARAYA GELİNSİN VE BÖYLE YAPI VE İNANÇTAKİ İNSANLAR, ZAMANIN ÇOK DARALDIĞINI İDRAK ETSİNLER, TEK VÜCUT OLARAK ATATÜRK'ÜN ÖVÜNÇ DUYACAĞI İNSANLAR OLDUKLARINI KANITLAYAN VE HİÇBİR ÇIKAR BEKLEMEKSİZİN DAYANIŞMA İÇİNE BİR AN ÖNCE GİRSİNLER.  

 

Gün dayanışma içine girme günüdür! Gün Cumhuriyet Çocuğu olmaktan gurur duyma günüdür! İran, Afganistan, Irak ve Pakistan'a özenenlerin zaferini, menfaat karşılığı destekleyenleri, uyarma ve ikna etme günüdür!Herkes tehlikeyi görüp çalışmalıdır! Başka Türkiye yok!  

Prof. Dr. Oktay GÜRSOY[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>