YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    SAYIN ERTUĞRUL GÜNAY’A AÇIK MEKTUP !..
/**/ Yazar: HALİL ARIK | Tarih: 04/09/2010 | Saat: 12:20

   Evet, Sayın Bakan bu size açık mektubum!.. Bu gidişle, açık mektuplarımın sonu gelecek gibi  görünmüyor!.. O kadar çok şey hatırlatmaktasınız ki bana;  size yazmamak elimde değil

     Geçmişi hatırlatıyorsunuz hep!.. Ve bir zaman size yakınlık duymuş olmanın ezikliğini birtürlü atamadım üstümden!..ahmakça kandırılmış olmanın dayanılmaz acısı hepyüreğimde!..

     Bunları daha önceki mektuplarımda da yazmıştım.. Tekrarlamak anlamsız!.. ama, aldanmış olmayı hele aldatılmış olmayı, kabullenmekte imkansız!..

     Geçmişin aldatılmışlıkları yetmiyormuş gibi, gözümüzün içine baka baka, istemektesiniz ki,  b i r  d a h a  aldanalım!..Tv’de “biz ailecek evet diyeceğiz, halkta evet diyecek” dediniz!..

      Bilirsiniz, idrak sahibi bir kişi ancak birkez aldanır!. Oda ya güvenden yada cehalettendir. Bizimkisini hangisinden sayarsan!..  Akıl, izan ve vicdan sahibi bir kişiyi sürekli aldatmaya kalkmak hem erdemsizlik, hem de onu ahmak yerine koymak demektir!..

     Laikliği,  vazgeçilmez  ilkesinden biri  kabul etmiş ve bunu kendi yasasına değiştirilemez ilke olarak koymuş bir partinin genel başkanlığına talip olma noktasından; laiklik karşıtı eylemlerin odağı olduğu en yüce mahkemenin tüm üyelerince tescillenmiş ve bu nedenle cezalandırılmış bir partinin bakanı olmanın nasıl duygular yaşattığını  biz bilemeyiz!.. Ama, “isteme” yüzsuzlüğü kazandırmış olmalı ki aldanmamızın devamını istemektesiniz.

     İsterdik ki, yeni talepde bulunurken, geçmişinizde  savunduklarınızı bir nebzecik hatırlayın!..  Sizin o gün savunduklarınız, zamanla, tam tersine evrilebilecek cinsten ilkeler ve fikirler değildi!.. Bir gömlek  değiştirme basitliği boyutuna indirgeyip,değiştim diyebilme takiyyesiyle atlatılacak cinsten değildi taşıdığınız: 

     Bağımsızlık ve özgürlük adına  yedi düvele karşı  kazanılmış, tarihin silinemez sayfalarına kanla yazılmış ilkelerdi onlar!.. Uygar, ilerici, toplumcu, bilimsel, demokrat, ulusalcı, özgürlükçü!..  Bu  kavramları, bugün statükoculukla suçlama gafletini ve sapkınlığını gösteren zihniyet bunların özünü  baştanberi kavramamıştı zaten!..   

      Bir anda nasıl da vazgeçiverdiniz bu ilkelerden!..  Tepe üstü düşse insan bukadar kısa sürede bu denli tersine evrilemez!..Ogün samimi idiyseniz bilime de aykırı bu sizin dönüşüm!.

      Sizden başka bir örnek yokmudur tarihte!?.. Vardır elbet!.. Ama, bugün inkar ettiği ilkelerin, geçmişte liderliğini üstlenmeye soyunmuşu yoktur!..

      Kırgınlık, kişileri siyasal düşüncelerinde tam tersi bir dönüşüm noktasına götürmüşse bunun ancak  birkaç nedeni olabilir.. Diğer ogeleri saymadan en önemlisini dile getirmekle yetinelim:         e g o i z m  ve  t a t m i n s i z l i k!..

     Yoksa, hırsın siyasete yansıyan intikam duygusu mu deseydik!? Yoksa, “böyle fısat bir daha ele geçmez” durumunun değerlendirilmesi mi deseydik!?

     - Ya!.. o talip olduğunuz genel başkanlık koltuğuna oturabilmiş olsaydınız!..

    Gerisini düşünek bile istemiyorum!.. Allah korumuş!.. Yoksa, yıllar önce başlayacakmış devletin temel ilkelerinin altının oyulması!.. Hem de devletçilik, ulusçuluk, milliyetçilik, devrimcilik, laiklik halkçılık adına!.

 

     Sayın Bakan;

     Makam ve yol arkadaşlarınıza öylesine adapte olmuşsunuz ki, sizi onlardan ayırdetmek olanaksız!.. makinalı tüfek gibi konuşma ferasetinizle, sayfalar dolusu boş sözleri üslubuyla yerine oturturken bir Suat Kılıç’sınız. Yüzünüzde donup kalan zoraki gülüşünüz ve reklam becerilerinizle bir Melih Gökçek, ferasetli duruş ve avına atılmaya hazır, yumuşatılmış kartal bakışlarınızla, bir Bülent Arınç, yüzlere oturmayan gülücüklerinizle ve  sempatik görünme edalarınızla  bir Abdullah Gül;  saptırma ve anlam kargaşası yaratmadaki yorum geliştirme yeteneğinizle, bir Hüseyin çelik, sık sık hukukçu olduğunuzu hatırlatıp, hukuksuzluklarla dolu uygulamaları demokrasi ve özgürlük olarak onaylatma gayretlerinizle bir Sadullah Ergin, çok önemli işlerin adamı olma imajınızla, bir Mehmet Ali Şahin;  peşinize taktığınız erkanınızın 3 adım  önünde dik ve edalı salınımlarınızla yürürken  ve konuşurken;  öfkeyi  edaya ve sanata üslup yapan karizmatik lideriniz  bir  Erdoğan’sınız !...

       Bunca hasleti ve özellikleri kazanırken elbet  geriye Ertuğrul Günay’dan birşey kalmış olamazdı!. Tam bir yeniden yapılanma örneği yarattınız!.. .

      Bütün bu değişmişliklerinizi  hazmetmiş olsanız bile, geçmişinizle taban tabana zıt bir siyasi ortamın,   makam ve imkanları size sunulmuş olsa bile, toplum yararından uzak bu kültürün, uygulamalarını, dayatmalarını, söylemlerini, niyetlerini... nasıl hazmedebildiğinizi çok merak ediyoruz!..

     Yanından tek saniye bile ayrılmadığınız, yürüyüşlerini bile farkında olmadan taklit ettiğiniz o karizmatik liderinizin, “bizim iktidarımız, sütü bozukların iktidarı olmamıştır” derken, geçmişteki sütübozuk iktidarların içine senin genel başkanlığına aday olduğun partinin de katılıyor olmasını da hazmet hadi!.. Drrsimi de sen bömbaladın!...

    Açılım ucubesinin Habur Hukukunu hadi içine sindir!.. Hemde göğsünü gere gere, hukukçu  olduğunu ilan ederek!..

     Ergenekon  ç o r b a s ı n ı n  hangi hukuk skandallarıyla yürütülmekte olduğunu yine hukukçuluğunu da ortaya koyarak vicdanen  hadi hazmet!..

     Hiç aklının ucundan geçtiği oldu mu?..,  buğün burada olmasaydım, belki, ben de Silivri’de olurdum diye!..

     Ergenekon torbasına, hukuğun temel ilkeleri bile çiğnenerek atılanlar içinde yakından tanıdıkların yok mu!? Bunların pek çoğunun, yıllardır içerde  yatmalarını, zindanlarda bir hiç uğruna heder edilmelerini de hadi gel hazmet!... 

      Bir taraftan antidemokratik  yöntemlerle; demokrasi ve özgürlük gibi kutsal kavramlar tahrif edlilerek halktan “evet” oyu istenmekte, diğer taraftan, dışardan ve adil yargılama isteğine bile kulakları tıkayıp olay bağımsız yargının işi diyerek geçiştirmek hazmedile bilirmi!? Bu yargının ve yargılamanın adil olduğunu gelde içine sindir hadi!..

     Tutuklulukların artık mutlak cezaya dönüştüğü biçimindeki kamu oyu  tepkileri karşısında, güya  haksızlıklara karşı çıktığı şövunu yaparken  bile,  “ orada günahım kadar sevmediklerim var. Ama, tutuklulukların uzaması haksızlık,  keşke yapmamış olsalardı” diyerek kin ve nefretini kusarken aslında, insani bir tepkiyi bile istismar eden, ve  zindanlardakileri kendini mahkemeler yerine koyarak peşinen suçlu ilan eden kişiyi ve söyleklerini gel de hazmet hadi!. Ve bu kişinin de üyesi bulunduğu  kabinede, vicdan rahatlığıyla kutsal bir görev yaptığını, hem de hukukçuluğunla övünerek ilan et hadi!..Hayır!.Bizden hazmetmemizi bekleme!.. Herşeye rağmen sizden bile beklemediğimizi nizden bekleme!.. Hayır!...

    Sayın Bakan,

    Daha  çok şeyler var sizinle paylaşacağımız!.. Bu bölüm için bukadarı yeterli. Şayet size sunulanları hazmetmekte bir sorununuz yoksa, ülkeyi vesayetten kurtarmak aldatmacasıyla yola çıkan birilerinin, kendi vesayetlerini kurma  planlarına, geçmişinize alrırmadan, gönül rahatlığıyla “evet” diyebilirsiniz..Trenden inmeye kalkmayın sakın, tekrar binemezsiniz!.. Günün birinde trenden atılırsanız da, hazmedin gitsin!.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>