YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    EDEP YAHU!..
/**/ Yazar: HALİL ARIK | Tarih: 28/07/2010 | Saat: 00:23

   Edep, davranışların akıl, izan ve vicdan süzgecinden geçirilmesiyle ortaya konan  bireysel toplumsal insani bir erdemdir!..  Ahlakı kapsadığı kadar, ar ve namus ilkeleri de edep kavramı içindedir.. Eskilerin adab-ı muaşeret dediği, görgü kuralları, saygı, nezaket de, edep dışında değildir..

     Hukukun, adaletin, hak kavramlarının,ister kişisel, ister toplumsal olsun, bu kavram içinde yer alması, edep kavramının erdemsel boyutuna  büyük değerler katar..

     Bu nedenlerle, “edep” sadece hukuk kurallarının değil, başta dinler olmak üzere, tüm toplumsal değerlerin de temelini oluşturmuştur.

     “Edebe çağrı” özünde; “insanlığa” çağrıdır!.. Çağrının inandırıcılığı, çağrı sahibinin edep anlayışına değil, toplumsal değerlerle uyum ve paralellik göstermesine bağlıdır!.. şöyleki;

      Hırsız, hırsızlığın erdemsizliğini topluma anlatamaz..

      Tutulduğu öfke nöbetlerini her fırsatta, halkın önünde sergilemekten çekinmeyen, sözlerinin nerelere gideceğini bilemeyen, öfke ve hakaret dolu sözleri yanyana sıralayarak  hitabete sanat yapan, bunu da açıkça söylemekten çekinmeyen kişi, hoşgörünün, nezaketin, erdemine kimseyi inandıramaz!.. Aksine, bu  sözlerin değerini de, etkisini de kaybettirir.

     Edep, doğruyu, doğru yerde kullanmaktır!. İster insan,ister sözcük, ister araç; farketmez.

     “Amaca ulaşmak için her yol mübahtır!” sözü, amaç iyi niyete dayanmazsa saptırmadır, çarpıtmadır!.. Saptırma ve çarpıtma ise edeple bağdaşmaz!..

     İşte o an tam yeridir sözün; “Edep yahu!..” ..

    Bu söcük de siyaset arenasında yerini aldı!.. Aslında yeni bir sözcük değil de siyasette kullanımı yeni!.. Yabancımız değil!..Osmanlı’da Dergah’ların kapısında yer alan bir yazıt!.. “Edep Ya Hu!..”

    Özünde bir dua!.. Tanrı’dan, Hüda’dan edep talebi..  Ya Allah, Ey hüda, edep ihsan eyle kullarına!..  Dini, tasavvufi yönü ağırlıklı bir motif.

    Başbakan bu deyişi siyasi literatürümüze kazandırırken, tasavvufi yönünü ihmal etiğini söylersek büyük haksızlık yapmış oluruz!..

     “Tasavvuf diliyle diyorum ki..” diyor ve devamında ekliyor!.. “Edep yahu!..”

Ve medyada manşetler de buna göre şekilleniyor!..

      “Başbakan!.. Muhalefet Liderlerini Edepli Olmaya Davet Etti!.”

      Şimdi, tüm samimiyetimizi ortaya koyup, sayın Başbakan Recep Bey’e soralım!...

    - “Ya Hu!..” mu dediniz!? “Yahu!..” mu!?..  Farkı elbet bilirsiniz..

    Bizler de “fark farkedilsin”istiyoruz!. Konuşmadan anlaşılan o ki  “Ya Hu!” değil..

    ”Yahu!..” sözcüğüne tasavvuf da eklese, bu kullanımıyla, bikez daha gördük ki Başbakan’ın öfkesi bitmiyor, esiri oluveriyor öfkenin!.. “Kasımpaşalı” olmanın kendisine sağladığı avantajı(!?) da kullanıp muhaliflerini de öfkesiyle esir almak istiyor!..

     “Edep Ya Hu!..” ve “ Edep yahu!” ile yola devam!..

     * Manşetle gelenler manşetle giderler!..  Diyor Sayın Başbakan.. 

    Manşetle gelen kim, yolcu kim!? Peki siz gelirken bu ülkenin tepesine gökten mi düştünüz!?.. Şöyle bir bakın gerilere!..Edep ya Hu!..

     * Kendi liderlerine, kendi arkadaşlarına ihanet edenler olarak suçladığın,anamuhalefetin, başka ihanetlerin mağduru olacaklarınısöylerken, geride bıraktığın arkadaşlarının, bugünlere gelmen için senin önünü açanların, rahle-i tedrisinden geçtiğin Hoca’nın emekleri, çıkarıp attığın “gömleğin” çeyrek asır öncesi değil 8 sene öncesi hiç mi aklına gelmez!.., “Değiştim!” diyerek aslında kimlerin gözünde kimlerin “ihanet eden” olduğunu nasıl görmezlikten gelirsin!.. Edep Ya Hu!..

    Kimler, başka hangi ihanetlerin mağduru olacak!.. Hangi ihanet edenleri kastettiniz!. “Dolmabahçe” görüşmeleri dışında, “BOP” Eşbaşkanlığının” size yüklediği görevler dışında... arkadaşlarına ihanet eden kişilerle ilgili bir başka gizli bilginin de mi sahibisiniz!? 

     *Her yerde Yunus’un Mevlana’nın gönül diliyle konuştuğunuzu, siyasete seviye kazandırmayı çalıştığınızı, iktidara geldiğiniz günden beri bunun mücadelesini verdiğinizi... söylemektesiniz!

       Muhalefete “cibilliyetsiz” diyen, “bunların kanında var!.” diyen, söylemleriyle bu ülkenin geçen 80 yılını ve kurucu değerlerini aşağılayan kim?!.. “AKP’li olmayanların kanlarına tahlil isteyenleri bünyesinde milletvekili olarak hala taşıyanlar, vatandaşı, anasıyla meydanlardan kovanlar, hazırladığınız anayasa metnine “hayır!” diyeceklerin vicdansızlıkla, halkın yüzüne nasıl bakacaklarını bir hayasızlık gibi lanse edenler kimler!?.. Yunus’un, Mevlana’nın söylemleri ve görüşleri mi bunlar!?..  Edep Ya Hu!..

    Açılışlar bahanesiyle Devlet uçaklarının devlet erkanının, devlet olanaklarının “Evet!” mitingleri için kulladılması.. Edep yahu!..

     Başta varsa yoksa duble yollar olmak üzere hep AKP’nin yaptıklarından söz ederken, hiç AKP’nin sattıklarından söz edilmemesi... Edep yahu!..

     İMF’ye olan borcu, 25 milyar dolardan 7 milyar dolara indirilmesinden söz ederken, Ülke borcunun 180 milyar dolardan, 500 milyar dolara çıktığından söz etmemek!.. Edep yahu!..

     İşte “Edep Ya Hu!..” ve “Edep yahu!..” farkı...Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Yazılarıma http://www.mehmethalilarik.blogspot.com adresinden de ulaşabilirsiniz.)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>