YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Mezar Yeri Arıyorum
/**/ Yazar: EFSUN ERKEMEN | Tarih: 19/06/2010 | Saat: 09:45

Bu hafta Uçan Balon Çocuk ve Gençlik Derneğimizin gecesini yaptık ve harika geçti. Elbette başkan yardımcısı ve organizasyonu yapanlardan biri olmamdan dolayı bu geceyi yazmam bekleniyordur ama üzgünüm. Şimdi ben ne yazsam boş. Gelenlerin anlattığı ve hissettikleri ve izleyen gazetecilerin yazacağı satırlar çok kıymetli ve tarafsız olcaktır. Zira ben ancak yaşadığım zorlukları ve göz yaşartan güzellikleri hatırlıyorum.

Tam da bu hafta köşeme yazacağım konuyu bulmak için bilgisayarımın başında kıvranırken telefonum çaldı ve Kaktüs Cafe’lerin işletmecisi değerli arkadaşım Nuri Özbakır’ın annesinin vefatını öğrendim ve bilgisayarı açık bırakıp Akkapı mezarlığına koştum. Eşim, abim ve muhasebecimiz Fuat’la yola düştük. Akkapı mezarlığı kalabalık cenazelere çok alışık ama “Nuri’nin de seveni ne kadar çok” diye bir kez daha gurur duydum.

Başörtülü onlarca kadıının arasından geçip erkeklerin olduğu bölüme yürüdüm. Adana’da kadınların mezarlığa başını örtmeden gitmesi çok yadırganmıyor. Biz de işyerinden koşturarak gittiğimiz için başımızı örtemiyoruz. Ama ben yine de tedirgin oluyorum, bu yüzden önce kalabalığın arasında Nuri’yi bulup başsağlığı diledikten sonra kalabalıktan uzaklaşıp, biraz mezarlıkta dolaştım, mezar taşlarını okudum, yaşlarını hesapladım ölenlerin. Hastaneye gidince hastalık, mezara gidince ölüm gelir ya aklımıza bende de öyle oldu.

Mezarlığın girişindeki idare amirliğine gidip kendimi tanıttım. İdare amiri Sadık Batman’ı bilgisayar başında buldum. Tüm kayıtları bilgisayara geçiyormuş. Hemen defterimi çıkarıp birkaç bilgi aldım. Odadaki hanım bana hemen bir çay ikram etti.

1960 yılında kurulan Akkapı mezarlığı’nda yaklaşık 28.000 mezar var ve 1994 yılında yerler tükenmiş. Önceden alınan yerler var. Peki şimdi nasıl cenazeleri kabul ediyorsunuz, “ben de aileme ve kendime bir mezar yeri almak istiyorum” dedim. Sadık bey teknik detay verdi “Eskiden bu mezarlar yapılırken biraz bonkör davranılmış ve ebatlar 2 metre x 3 metre, toplam 6 metrekare olarak hazırlanmış. Ancak bir insanın vücudunun eni yaklaşık 70 cm olsa, bir de türbeye doğru yan yatırdığımızı hesap edince, bu geniş mezarların yanında birinci derece yakınlarına da ikinci bir mezar açabiliyoruz” dedi.

Adana’da dört mezarlık var, en eskisi Asri mezarlık, 1935 yılında kurulmuş. Bir de Buruk ve Kabasakal mezarlıkları var. Akkapı dolunca 3 kilometre ilerisine Küçükoba mezarlığı kurulmuş. Akkapı yaklaşık 130 dönümken, Küçükoba mezarlığı 1000 dönüm üzerine kurulmuş. Akkapı mezarlığı İdare amiri Sadık Batman öyle güzel ilgilendi ki benimle, kendisini tanımak istedim ve enteresan birşey öğrendim. Sadık Batman eski bir müzik öğretmeni ve 10 yıllık konservatuar geçmişi var. 11 yıldır da buranın amiri.

Mezarlık çıkışında bizim yaramaz ekip yine bana takıldı “mezarlık müdürü de mi arkadaşın?” Artık “Evet” diyebilirim değil mi Sadık bey?[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>