YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    KUNURİ
/**/ Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 18/06/2010 | Saat: 19:12

Ankara radyosunda Feridun Fazıl Tülbentçi isminde çok değerli bir program yapımcısı vardı. “Tarihten Bir Yaprak” adı ile o güne rastlayan tarihte iz bırakan konuları ele alır, ağır aksak sesi ile hikaye olarak bizlere aktarırdı. Bu programı çok severdim. Bazı yerlerde sevinir dikkat kesilir , kimi yerde ise hüzünlenirdim.

Geçenlerde Prut nehri üzerinden geçerken aklıma Baltacı Mehmet Paşa ve meşhur 1711 seneleri gelmişti. Osmanlı birlikleri bu nehirin bir yerlerinde Rus birliklerini kuşatmış, Çar Deli Petro Moskova’ya yazı göndererek yardım dilemişti. Çariçe I. Katherina ise Osmanlı Devletinden bu kuşatmayı kaldırmasını arzu etmişti. Ordu içinde Baltacı Mehmet Paşanın yağmaya müsaade etmemesi, Yeniçerilerin arasında isyan belirtileri göstermelerine neden olmuştu. Çariçenin Osmanlıya yapıtığı ricayı da değerlendiren ve kabul eden Baltacı Mehmet Paşanın, Yeniçeriye güvenmediğinden , muhasarayı kaldırmış olduğunu söylerler. Burada tevatür olan başka konuları dile getirmek istemesem de başka hikayelerin de mevcut olduğu hakikattir.

Prut’ta etrafı gözlemlerken bile Feridun Fazıl Tülbençi ‘nin davudi sesinin kulaklarımda çınladığını hissettim. Bu gün, bu program radyoda yapılsa, belki unutmaya başladığımız bazı tarihsel konuları işler, onlardan bazı dersler çıkarırdık diye düşünmekteyim.

Bundan 60 sene önce Tuğgeneral Tahsin Yazıcı komutasında 259 subay, 18 askeri memur,4 sivil memur, 395 astsubay ve 4414 er ve erbaş tan teşkil edilmiş 1.inci Türk Tugayı İskenderun’dan hareketle bir ay içinde Pusan limanına gelmişti. Türkiye’den giden askeri götüren treni geçirmek için Ankara Kurtuluş’taki tren istasyonunda bütün bir gün bekledik ve onları el sallıyarak meçhule uğurladık.

Birleşmiş Milletler Ordusunun sağ kanadı onlara teslim edilmişti. Çin sınırına doğru Müttefik kuvvetlerle beraber ilerleyen Türk birlikleri Tokchon’a doğru yola çıktı. Türk birliklerinin arkasına sızan Çin birliklerinin var olduğu istihbaratı Amerikalı ve Güney Kore’lilere ulaşmasına bağlı olarak, Türk birliklerine bilgi vermeden, kendi birliklerini geri çekmeye başlamaları, Türk Birliğini kendi kaderi ile baş başa bırakmıştır. Amerikan birlikleri, bu istihbarata bağlı olarak geri çerkildiler. Geri çekilme emri Türk Birliklerine ulaşmadığından dolayı etrafı sarılan 3 üncü Tabur süngü takarak bu çemberi kırmaya çalışıp, Chongchon nehri boyunca geri çekildiler. Bu çemberin yarılması Amerikan ve Kore kuvvetlerine geri kaçmak için zaman kazandırmış, 9.uncu bölük bu savaşta imha olmuştur.

Nedenini hiç düşündünüz mü? Amerikan askerlerinin kurtulabilmesi için harcanan Mehmetcik, Kunuri’de destan yazmıştır. Bu haberleri her akşam radyodan dinlerken, kimi zaman gözlerim dolardı. Her akşam hayatını kaybeden askerlerimizin isim, soyadı, birliği ve hangi köyden olduğu söylenirdi.

Hani Mehmet Akif’in söylediği gibi “uğruna ne güneşler batıyor” her gün onlarca güneş bir hiç uğruna batmaktaydı. Bu günlerde olan olaylarda her gün bir askerimizin cenaze namazı var. Rütbeli Askerlerimiz bir o camiye, bir bu camiye koşmaktan yorulduğunu, kirli siyasetin oyununa kerhen boyun eymekte olduğunu görmekteyiz. Elli sene sonra yaşasaydı, Feridun Fazıl Tülbentçi geçtiğimiz 30 seneyi nasıl hikayelendirirdi acaba…

NOT: Bu yazıyı daha önce gönderdiğim Tarsus Amerikan Koleji e-posta grubundan KUNURİ adlı yazıma katkıda bulunanlara teşekkür ederim. Yakın tarihimizin bize çok bilgi aktarmakta olduğunu düşünmekteyim, gelen yorumları da aşağıya ekliyorum.

----------------------------------
Sevgili Metin Ağabey,
Tüm yazılarınız gibi bu da çok güzel. Gerçekten de Kunuri ve Kore savaşında ki Türk Tugayı oldukça ilginç insane öyküleri barındırıyor. İki-üç yıl önce bu konuda TRT-2’de bir belgesel seyrettiğimi hatırlıyorum. Kore savaşındaki çatışmalardan birine katılan bir Türk birliğinde görevli bir emekli askerin anısı idi. O çatışmadan önce, bu bölükten bu emekli asker, izin sırası geldiği için, diğer bazı Türk askerleri ile birlikte haftasonu izni için Japonya’ya gidiyor. Kendisi izinde iken, Çin birlikleri bir karşı saldırıya geçiyor ve bu esnada bu emekli askerin bağlı olduğu Türk bölüğünün bir bölümü de, Çinlilerle karşı karşıya geliyor. Son cephaneye kadar savaşan birlik, Çin saldırısının geliştiğini görünce, kalan az sayıda asker bir karar alıyor ve Cephe merkezini arıyorlar ve “Komutanım şimdi vereceğimiz koordinatları yoğun top ateşine tutmanızı arzediyorum”" diyerek kendi üzerlerine top ateşi açılmasına neden olacak, koordinatları veriyor. Cephe karargahı, “bu koordinatlarda siz de kayba uğrarsınız, burası sizin tam bulunduğunuz yer”, cevabını verince, Birlik, “Komutanım, biz Çinlilerin eline esir düşmek istemiyoruz, şehit olmayı yeğleriz” cevabı ile iletişimi kesiyor. Bu belgeselde bu anıyı anlatan koca asker, aradan geçen onca yıla karşın, bu anları anlatırken gözyaşlarına hakim olamıyordu.

Ankara'da Kore savaşı ile ilgili olarak yapılmış olan anıt, Kore-Türkiye dostluğu açısından da güzel bir semboldur. Saygılarımla, Doğan Gözde ÖZGÖDEK
----------------------------
Merhaba,
Kore'de, Türk birliğine yardım etmedikleri gerekçesi ile Türk subay(lar) tarafından kurşuna dizilen amerikalı askerler de var. Sayın Albay Celal Dora'nın hatıralarında yeralmış sanıyorum bu konu... Saygılar, Şeref Yorgancı
------------------------------
Metin Abi;
O gün Ankara'dan yolcu ettiğiniz 1. Kore Tugayı içinde benim babam Dr. Cemalettin Tanrıöver de vardı. Kendisi Kore 1. Tugay 3. Tabur sıhhiye komutanıydı. Tugay, Kunuri’de öyle bir durumdaydı ki Tugay’ın aşçısı bile şehit olmuştu. Ayrıca 1. Tugay’da mezuniyet yılını bilmiyorum ama İsmail Çatanoğlu diye TAC mezunu bir abimiz istihbarat subayı olarak görev yapıyordu. Size bu konuda yazılmış bir kitaptan alıntıyı sunmak istiyorum. Saygılarımla, Kasım Tanrıöver

“Savaş alanından gelen çatışma seslerinin iyice azaldığı bir anda telsizden Tugayın Topçu Taburu aranır. Arayan ateş hattından geri çekilemeyen Üsteğmen Gönenç’tir. Çok şehit verdiklerini ayrıca sağdan ve soldan düşmanın sızdığını belirtir ve verdiği koordinatlara topçu bataryalarının ateşlenmesini ister. Yalnız verilen koordinatlarda bir terslik vardır. Çünkü bu koordinatlar kendi bulundukları yerin koordinatlarıdır. Topçu Tabur Komutanı Yarbay Tahsin Kutay telsizi alıp Üsteğmene ne yaptığını sorar. Üsteğmen Gönenç duraksamadan cevap verir. “Komutanım biz düşmana esir olmak istemiyoruz. Bizi onlara teslim etmeyin. Vasiyetimiz şu ki bizleri kendi ateşimizle şehit ediniz. Tekrar koordinatları veriyorum. Hakkınızı helal edin, bizden yana helal olsun komutanım.” Tabur Komutanı şaşkındır ama son vasiyet yerine getirilir. Bataryalar verilen koordinatlara ateş açarlar.”

“Bir başka bölgede, Tugayın ikinci mevziye çekildiği 23 Nisan günü öğle saatlerinde bir keşif uçağının raporuna göre bir önceki gece çekilme imkanı bulamayan 9. Bölükten 60 kadar Mehmetçik düşmana teslim olmamıştır. 14 saattir hala muharebe etmektedirler. Kilometrelerce uzakta, memleketlerinde Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlanırken hiçbir ümit olmadığı halde direnen ve teslim olmayan 60 tane kahramanın onurlu mücadelesi. Onurlu olduğu kadar hüzünlü ve acı. Kuşkusuz kaderlerinin kendilerini sürüklediği o uzak Kore topraklarında 23 Nisan 1951 günü kendini kuşatan düşman kuvvetlerine teslim olmayı kabul etmeyen o 60 kahramanın anısı daha uzun süre belleklerde yaşayacaktır.”

--------------------------------------
Merhabalar,
TAC Mezunları listesinde İsmail Çatanoğlu ağabeyimizin adına rastlayamadım. 1948 mezunu Fikri Bilgin ağabey Kore'de görev yapmıştı. Mersin Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Yüksek Okulu’nda öğretim görevlisi olarak çalıştığında tanımıştım kendisini. Muharip Gaziler derneğinde de görev almıştı. Bir kaç sene evvel yaşama veda etti. Allah rahmet eylesin.

1950 mezunu Abdullah Kasapçı ağabeyimiz de sohbetimizde Kore'ye gitmek için yazıldığını, ama sıranın kendisine gelmediğini anlatmıştı.

Kasım Tanrıöver kardeşimiz geçen sene mezunlar yemeğinde babasının anılarını paylaşmıştı. O zaman yaptığım öneriyi burada tekrarlıyorum. Kendisindeki kıymetli bilgi ve belgeleri mutlaka kitap haline getirmesini rica ediyorum. Saygıyla, Nihat Taner
-------------------------------
Rahmetli Babam da Kore savaşına, gazeteci -savaş muhabiri – olarak katılmıştı. Mete Akyol ağabey de o yıllarda veya daha sonra beraberce çalıştıkları için sanırım hatırlayabilir. Gerçi bende bazı resimler var ama toprlamak lazım. Tabii daha yakın geçmişe bakarsak Kıbrıs’la ilgili oldukça geniş bir resim koleksiyonu da bulunmakta. (Basın müşaviri olması nedeniyle geniş arşivleri vardı babamın) Tarihi her zaman hatırlamakta fayda var. Cihangir Sonat
-------------------------------
Sevgili Kardesim Nihat Taner ,
Ne kadar güzel bir oluşum, insanlar bir çok konuyu hatırlamakta ve katkıda bulunmakta. Kore’de verdiğimiz şehitlerimizi her gün camilerde cenaze namazı kılınan yeni şehitlerimizle anmaktayım. Fakat en acısı Amerikan generalinin söylediği gibi “Türk askeri gibi bizi koruyan 5 dolarlık ucuz askere her zaman ihtiyacımız var” konusunun devletimizi yönetenler tarafından anlanması gerekir. Sevgiler, Metin AtamerYazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Tarsus Amerikan Koleji e-posta grubunda yayınlandı.)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>