YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Kader
/**/ Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 01/06/2010 | Saat: 19:33

Muharrem ayının ikinci pazarında Gülbahar hanımın sancısı tutmuştu. Muhittin beyin eşi Gülbahar’ın bu beşinci doğumu idi. Muhittin bey evkafta memur olarak çalıştığı günlerde, muhasip Sadullah bey’in tavsiyesi ile Gülbahar hanımı görmeden Sadullah beyle ailesinden yani babasından Gülbahar’ı istemeye gitmişti. Sadullah bey Muhittin beyin sevdiği ve saydığı bir kişi  olduğundan  ne Gülbahar’ı soruşturdu, ne de Gülbahar’ın ailesini. Gülbahar’ın ailesi Çifte Çeşme mahallesinde oturduklarından, Muhittin’in orada tanıdıkları yoktu.

Nereden soruşturacaktı ki. Mahalle muhtarından sorsa, kızın adı çıkıcak, iğneci Şadimen hanımdan sorsa, ağzında bakla ıslanmıyan Şadimen hanım, konuyu bütün mahalleye yayar diye Muhittin bey ondan da korkmuştu. Ya istemeye gittiklerinde, ailesi kızı vermezse, utancından mahallede dolaşamaz olurum diye düşünmüş, kimselere soramamıştı. Istemeye gittiklerinde Sadullah bey söze başlamış , Muhittin’i övmekle kalmayıp mahallede sevilen bir delikanlı olduğunada şahadet etmişti. Gülbahar’ın babası  her zaman söylenen ‘’Biz bir düşünelim’’ cümlesini söylemeyerek,  zamanı uzatma manevrasına girmemişti.

Kazım bey lafı çektirmeden‘’ arada siz varsınız Sadullah bey ‘’ diyerek kızını Muhittin bey’e verdiğini söyledi. Aslında Muhittin  ne Gülbahar’ı ne de Gülbahar’ın annesini görmemişti. Babası Kazım bey, resmi nikah istedi, buna itiraz etmeyen Muhittin bey evlenme işlemlerini yapmak için kafa kağıtlarını toplarken Gülbahar hanımın resminin kafa kağıdının üzerinde olmadığını fark etti, fakat aldırmadı.

Evlendiği tarihte Gülbahar’ı gördüğünde‘’ Kadr ‘’ dedi. Kendinden çok kısa boylu olduğunu nikah dairesinde anlamıştı. İlk çocukları olan Gülistan doğduğunda tanrıya dua etti , eli ayağı  düzgün bir çocuk olduğu için  tanrıya şükretmişti. Bir sonraki sene kızı Gülsüm doğduğunda ‘’ Ne yapayım talih’’ dedi Muhittin bey, yine tanrısına şükretti. 

Bir sonraki sene Gülbahar yine doğum yaptı. Songülün doğmasına Muhittin bey yine sevinmişti, fakat içinden ne diyeceğini şaşırmıştı. Akşamları gizli gizli namazdan sonra dua ederken ‘’Tanrım bana bir erkek evlat ver’’ diye yalvarmaktaydı.

Dördüncü çocukları doğduğunda yatak odasındaki kapı açıldı , içerden çocuk ağlaması gelmekteydi. Ebe Emine ellerini havluya silerken yine aynı kelimelerle ‘’Bir kızın daha oldu Muhittin bey’’ dedi amma Muhittin bey bu habere kısmen sevinmişti. Ebe ‘’ Muhittin bey , ismini ne koydun’’ dedi. Muhittin bey biraz düşündükten sonra ‘’ Adını YETER koydum, uzun ömürlü olsun ‘’ diyebildi. Muhittin beyin eşi Gülbahar’ın hep kız çocuğu doğurmasına da ‘’ Kader ‘’ dedi içinden .

O sene Gülbahar yine yüklü idi ve çocuk beklemekteydi . Muhittin bey evkafta defter tutma görevinde terfi bile etmiş , daha yetkili bir mevkiye gelmişti. Geceleri yine her namazda, dualarında erkek evlat istediğini iki elini yukarı açtığında tanrıya yalvarmaktaydı. Sanki bu evlatların cinsiyeti tanrının elindeymiş gibi, dileğini her gün tekrarlamaktaydı. Günler haftaları, haftalar ayları alıp götürdü.

Doğum günü Emine Ebe’yi isteyerek çağırdı. O gün hiç hata yapmamak için çırpındı, hatta kara kedinin önünden geçmemek için yolunu bile değiştirmişti. Doğum çok kolay olmuştu ne de olsa bilmem  kaçıncı doğumdu. Emine Ebe  kapıyı araladı dışarıya çıkarken  kafası öne eğikti. Yine aynı, fakat biraz yaşlanmış bir  yüzle kapıda göründü ‘’ Muhittin bey bu kızına ne isim koyacaksın’’ diye kısık sesle konuştu.

Yüreğinden başka cümleler söylemek geliyordu ama olmadı . Dokunsalar ağlıyacaktı, Başını kaldırdı ‘’KADER‘’ dedi. ‘’İsmi kader olsun’’ diyerek ceketini alıp kahvenin yolunu tuttu. Aslında kahveye giden bir insan değildi. İçinden isyan etmek  geliyordu, fakat inançlı insan olduğu için bu isyanını içinde saklıyordu.

Bir dere yatağına ev yaparsan, yoğun bir yağmurda sel alıp götürür . Bir İnşaatta eksik demir kullanırsan bina yıkılır içindeki insanlar ölür. Yolda belirlenen bir süratten fazla treni kullanırsan tren devrilir. İçindeki masum insanlar hayatlarını kaybederler. Buna  ‘’ Kader ‘’ demek düpedüz aptallıktır.  Ülkeyi yönetenlerin  dediği gibi bir mağden ocağında, galeride toplanan metan gazının patlaması ve insanlarin ölmesi ‘’Bu yöredeki insanların kaderidir ‘’ diye izah etmek acizliktir, bunu söylemek abesle iştigal etmektir. Maden ocağında yaşamlarını yitiren insanlar için söylenen talihsiz söz  ‘’Kader’’ olmamalıdır.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>