YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    SİYASET MİNDERİ
/**/ Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 25/05/2010 | Saat: 15:01

Ankara’dan Samsun’a giderken Havza’dan sonra yol bir vadiye iner ve dik bir yokuşa sarar. Yokuşun ortasında sola doğru giden yolun üzerinde Kavak isimli şirin bir Anadolu kasabası vardır. Karadeniz ‘e özgü yaşamı olan, fakat buram buram Anadolu kokan bu kente 50 yıllarında şehirlerarası otobüsler mutlaka girerler, yolcu indirir ve yolcu alıp tekrar ana yola çıkarak Samsun’a giderlerdi. 1913 yılında Kavak ilçesine bağlı Karlı köyünde doğan Yaşar Doğu 1936 senesinde askerliğini Ankara’da yaparken minder güreşine merak saldı.

Askere gidinceye kadar Karakucak olarak adlandırılan, pırpıt giyilerek yapılan çayır güreşine merak salan Yaşar Doğu, 1938 de Ankara’da vatani görevi bittikten sonra Ankara’ya yerleşti. Kayıtlı olduğu güreş kulübü adına müsabakalara çıktı. Finlandiyalı antrenör Onni Helinen Yaşar Doğu’daki kabiliyeti görerek onun milli mayo giymesinde büyük rol oynadı. 1939 yılında milli mayoyu giyen Yaşar Doğu, 66 kilo ile başlayıp seneler itibariyle, 1946 senesinde 73 kilo, daha sonra 1949 senesinde 79 kilo da ve sonraları 1951 yılında ise 87 kiloda ülkemize sayısız madalyalar kazandırmış milli bir sporcu olarak ismi Türk güreş tarihine altın harflerle kazınmıştır.

1946 senesinde çıktığı Oslo’daki ilk müsabaka haricinde Yaşar Doğu’nun sırtını mindere kimse getirememiştir. Yaşar Doğu efendiliği ile tanınan ve az konuşan bir insandı. Ulus’ta Hacı Bekir şekerleme dükkanına sıklıkla uğrar, kendisine sunulan şekerli yiyeceklere hiç itiraz etmezdi. 15 Aralık 1955’de İsveç bulunduğu sırada ağır bir kalp krizi geçirmiş, doktorların kendisine kesin dinlenme üzerine yaptıkları önerileri dikkate almamıştı. Yaşar Doğu’yu 8 Ocak 1961 günü akşam üstü geçirdiği kalp krizinde kaldırıldığı Ankara Hastanesi’nde kaybettik.

Bir başka efsane isim ise Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nde 16 Eylül 1937’de Kavak kasabasının tam kuzeyinde, Ukrayna’da bulunan Tserkva kasabasında doğan Alexander Medved de güreş tarihinde isminden çok bahsedilen bir güreşçi idi. Güreş sporu yapmaya başladığı 1964 tarihinden 1971 senesine kadar çeşitli kilolarda sayısız müsabakalara katılıp ülkesine madalyalar kazandırmış olarak ülkesinde saygın bir yeri vardı. Medved’in hayatında yenemediği tek güreşçi ise Erzincan doğumlu Ahmet Ayık’tı. Daha sonraları Medved Türkiye’ye geldi ve bu iki sporcu aralarındaki rekabetle başlayan  dostluğu pekiştirdiler . 

Ülkemizde 9 Kasım 2007 tarihinde 5710 sayılı çıkan bir kanunla Nükleer Santralların yapılmasına ilişkin esas ve usuller bu kanunla hükme bağlandığını biliyoruz. Her hangi bir enerji santralı kurulmasında aranan üretim lisansı ve buna bağlı müracaat izin ve lisans için çeşitli kurallarda, bu kanun çerçevesinde hükme bağlandığını görmekteyiz. 5710 sayılı kanun içinde adı geçen nükleer santralı yapacak olan kurum konusunda adını hep “şirket“ olarak görmekteyiz.

Seneler sonra Türkiye’ye bir başka Alexander Medvedev gelir. Türkiye utancından bu ülke Başkanı ile Nükleer Santral yatırımı konusunda iki Devlet arasında anlaşma imzalar. Türk güreşçilerinin sırtını minderde yere getiremeyen Alexander yerine, bu sefer bir başka Alexander, ülkenin sırtını yere getirmiş olur. Nükleer Santral yapımında 5710 sayılı kanun hiçe sayılarak sözleşme imzalanmış olmasıve bu imzalanan anlaşma ile ülkemin dış siyasette tuş olduğunu görmek bizlere hüzün verir diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>