YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ÇIMACI ADEM
/**/ Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 18/05/2010 | Saat: 15:05

Adem uzun bir müddet işsiz kalmış, en sonunda bir devlet dairesinde iş bulmuştu. Bu işe girmek için bütün yollara başvurmuş, hatta şehrin iktidar milletvekillerinden, işe girmek için akla gelebilecek bütün imkanları kullanmıştı. Son çalıştığı işyerine Devlet el koyduktan sonra idare çalışanların büyük bir bölümünü işten çıkarmıştı. İşten çıkarılanlar arasında Adem ilklerdeydi. Adem işten çıkarıldıktan sonra eşi ve bir çocuğu ile baba evine taşınmış uzun zaman sıkıntıya girmişti. Annesi her ne kadar gelini ile iyi geçindiğini söylese de, gelin ve kaynananın sorunsuz geçindiğini tarih bile yazmamıştı. Her akşam Adem kahveden eve geldiğinde Güllü ‘’bir haber varmı‘’ diye soru soruyor ve her akşam aynı cevabı alıyordu. ’’Bir iş bulamadım’’ cümlesini her akşam tekrar ediyordu. Ama o akşam Adem’in Güllü’ye değişik bir cevabı vardı. Çünki binbir yola başvurup elde ettiği ‘’Çımacılık ‘’ işi için müesseseden olumlu cevap almıştı.

Halbuki kendisi çımacılığın gereklerinin ne olduğunu bile bilmiyordu. ‘’ İş iştir ‘’ diyerek ilkokul mezuniyeti aranan bir vasıftaki işe, lise mezunu olarak müracaat etmiş ve siyasi bir kanaldan bu işe kabul ettirilmişti. Bir kaç senedir işsiz olduğundan bu iş kendisine bir can simidi gibi gelmişti. Akşam eve geldiğinde hemen eşine ‘’İşe kabul edildim, amma giriş yapabilmek için gerekli evrakları temin etmem gerekir ‘’ diyerek Güllü’ye müjdeyi verdi. O kadar mutluydular ki yeni bir umutla hayata yeniden sarılmaya başlayacaklardı. O gece her ikisini de uyku tutmadı. Neler hayal etmediler ki. Hemen yeni bir ev tutmayı düşündüler. Baba evi de olsa sığıntı olarak yaşamaktaydılar.

Sabah erkenden Adem kalktı, tıraş olup temiz giysilerini giydi. Kravatını takarken Güllü’den yardım istedi. O da ‘’hayırlı olur inşallah‘’ diyerek Adem’in kravatını bağladı. Ne de olsa Devlet Dairesine işe girmek için gidiyordu. Her ne kadar çımacılık işi için başvurmuş olsa da, temiz giyinip ilk günden iyi görünmek istiyordu. Müesseseye geldiğinde daha mesainin başlamasına çok vakit vardı. Bekçinin kulübesinde oturup beklemeye koyuldu. Çalışanlar birer birer işe gelirken, bir de servis aracı ile bir grup çalışan, bahçe kapısından içeri girerek binanın içine girmeye başladılar. Bekçiden aldığı yardımla kiminle görüşeceğini anlamıştı. Personele bakan birimde çalışan bir kişiyi gözüne kestirerek binaya yöneldi. İşlemi yapacak bölümün oda kapısını çalarak içeri girdi. ‘’Günaydın ben Adem Sarı, Çımacı işi için geldim‘’ diyebildi. Kelimeler boğazında düğümlenmekteydi. Aylar sonra yeni işe girecekti, tavır ve davranıştan işi kaybetmeyeyim diye düşündü. Masada oturan bıyıklı adam çekmecesini açıp bir kağıt çıkardı ve Adem‘e uzatarak ‘’Bu belgeleri topla getir‘’ dedi .

Adem listeyi eline aldı ve hemen dışarı çıktı. Tek tek okumaya başladı. İlk başta ikamet İlmu-haberi vardı. ‘’Tamam‘’ dedi ‘’bu kolay‘’ ötekilere baktı, nüfus kağıdı örneği, savcılıktan iyi hal kağıdı gibi bazı evraklar istenmekteydi. Adem için bunlar kolaydı hemen temin edilebilecek evraklar olduğunu düşündü. Koşarak mahallenin muhtarına gitti. Muhtar Hasan, Adem’i senelerdir tanıyordu. İkametgah kağıdı için baş vurduğunda Muhtar defterleri açtı, hane numarası altında yalnız babasının ve Annesinin adı vardı. Kendi adı yoktu. Bu nedenle bu kağıdı vermekte Muhtarın direnmesini hayra yormadı. Eski oturduğu mahalleye gitti ve bu mahallenin muhtarını buldu. Muhtar, Adem ve eşi Güllü nün mahalleden ayrıldıkları için kayıtlarının sildiğini söyledi. Bin bir rica ile Babasının evinin bulunduğu mahalleye naklettiğini tevsik edecek bir kağıt aldı ve bununla Muhtar Hasan‘ın yanına gitti. Muhtar Hasan Adem‘e ‘’ Uşağım vatandaşlık numaran kaç onu da yazmam gerekir ‘’ diye soru yöneltti. Adem ilk defa duyduğu vatandaşlık numarasının nereden alınacağını sordu .’’İl Nüfus dairesinden alman lazım’’ dedi muhtar Hasan. Nüfus dairesi Vilayetin içinde idi. Koşarak vilayete gitti. Bankonun arkasındaki bayana eski nüfus kağıdını uzatarak kendi vatandaşlık numarasını sordu. Bankonun arkasındaki bayan ‘’vergi numaranız kaç‘’ dedi.

Hoppala bu nasıl bir şeydi, bu güne kadar böyle bir numaranın varlığından haberdar değildi. Vergi dairesi vilayete yakındı, oradan vergi dairesine gitti.  Dairenin girişinde ‘’Danışma’’ demesine rağmen danışmaya karar verdi. ‘’Vergi numaramı nereden alırım’’ diye bankoda oturan koruma görevlisine sordu. Korumanın verdiği bilgiyle bir üst kata çıktı. Kendisini ilk gören kişiye yaklaşarak vergi numarası almak için geldiğini söyledi. Nüfus kağıdını eline alan bayan çeşitli dosyaları inceledikten sonra Adem’e ‘’Siz vergi borcunuzdan dolayı aranmaktasınız‘’ dedi.  Demek ki bir vergi numarası vardı ve vergi borcu bulunmaktaydı.

Duyduklarına inanamadı. Nasıl olurdu hem vergi numarası vardı, hem de vergi borcu. Hemen masa başındaki bayana ‘’ Adres olarak neresi gözükmekte ‘’ diye sordu. Aldığı cevaba hayret etmişti, “İstanbul Ümraniye’de bir adres görünmekteydi. Aslında hayatında hiç İstanbul’a gitmemişti. Demek hem bir adresi hem de bir vergi numarası vardı, fakat vergi borcundan dolayı icraya verildiğini öğrendi. Hemen otobüs terminaline gitti ve ilk otobüsle İstanbul ‘a hareket etti. Hem seviniyor hem de üzülüyordu fakat yakaladığı bu işi elinden kaçırmak istemiyordu. Bütün bir gece otobüste uyuyamadı ve hareket planlarını yapmaya çalıştı.

Sabahın ilk ışıklarında İstanbul’a ulaşmıştı. Adem için Ümraniye yi bulmak pek kolay olmamıştı. Sonunda vergi dairesinde kayıtlı olan kendi adresini buldu. Yöredeki mahalle muhtarının adresini temin etti ve muhtarı sabahın erken saatinde yakaladı. İlk önce ikametgah ilmuhaberini istedi. Vergi numarasını zaten biliyordu ama bunun evrakla tespit edilmesi için muhtardan hem vatandaşlık numarasını hem de vergi numarasının bu kağıda işlemesini istedi. İstediği belgeleri sonunda almıştı amma ortada mevcudiyetinden haberdar olmadığı bir vergi borcu bulunmaktaydı.

‘’Olsun‘’ dedi kendi kendine “bu konuyu eve döndükten sonra bir avukat arkadaşıma danışırım‘’ diye düşündü. Hiç beklemeden Karadeniz yönüne kalkan ilk otobüsle geri yola koyuldu. Elinde hem kimlik numarası, hem vergi numarası, hem de ikametgah ilmuhaberi vardı. Tek eksik savcılık kağıdı kalmıştı. Onu da oturduğu şehirden almayı düşündü. Bütün bir gece otobüste gözüne uyku girmemişti. Bütün hayatının bu belgelere bağlı olmasına aklı ermiyordu. Sabahı sabah etti. Eve geldiğinde geçen iki günün muhasebesini yapmaya çalıştı. Evdekilerin sorularını cevapsız bırakıp, üstünü değiştirerek Savcılık kağıdının verildiği Adliyeye gitti. Bir resim ve ikametgah belgesi ile müracaat ederek savcılıktan gerekli olan temiz kağıdına baş vurdu.  

Belge öğleden sonra hazır olacaktı ve bu zamanı değerlendirerek bir Avukat olan aile dostuna gitti. Başından geçen iki günü en ince detayına kadar anlattı. Daha sonra işlemlerini tamamlamak için Adliyeden temiz kağıdını alarak, çalışacağı müesseseye gitti. İstenen evraklar tamam olmuştu. Başka da bir engel kalmamıştı. İşe giriş belgesini aldı ve işe başlayacağı tekneye gitti. Tekne irice bir balıkçı teknesiydi ve bu teknede çımacı olarak işe başlıyordu. 

Avukatın yaptığı kısa bir araştırma sonucunda Adem’in vergi borcu hikayesi açıklığa kavuşmuştu. Eski çalıştığı iş yeri sahipleri Adem’in adına şirket kurup vergi numarası çıkartmıştı.  Bankadan şirket için yüklü bir kredi temin etmişlerdi.  Şirket bankadan aldığı krediyi geri ödemeyince, Adem Bankaya telaffuz edemeyeceği kadar büyük bir kredi borcuna boğulmuştu. Kendi adına kurulan bu şirketin yüklüce bir vergi borcu oluştuğunu Adem, avukat dostlarından öğrenmiş oldu. Eski patronunu mahkemeye verebilmek için Savcılığa giderek kendini ihbar etti. Olayın aydınlatılmasını istemekteydi. Eski çalıştığı iletişim şirketini de mahkemeye vererek kendini aklamaya çalıştı. Yurt dışında bulunan eski çalıştığı şirketin sahibini ne zaman  ekranlarda görse, geçirdiği onca maceralı hadiseleri anmakta, geçirdiği macera gözlerinin önünden film şeridi olarak geçerken, başını hafif  yana bükerek gülmekteydi.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>