YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    LİDERLİK
/**/ Yazar: GÜÇLÜ ATINÇ | Tarih: 01/05/2010 | Saat: 07:17

Yıllarca sözde aydınlar olarak, yok efendim putlaştırmayalım, yok efendim Cumhuriyeti bir kişi kurmadı bunu hatırlayalım deyip durdular. Atatürk'ün kendisi zaten bunun yapılmasını istememiştir. Bunlar hep 80 ihtilaliyle, bilinçli yapılan bıktırma politikalarıdır. Arkasında kimler var, iyi kötü hepimiz biliyoruz.

Ben artık taraf olmaya karar verdim. Evet, bağıra bağıra diyorum ki, havaalanlarından, okul bahçelerine, kütüphanelerden, hastanelere kadar her yerde Atatürk'ü görelim hatırlayalım. Bu bir propoganda yöntemidir. Aynı yöntemi komünist Rusya, komünist Küba, faşist Almanya, ve hatta Saddam rejimi de uygulamıştır. Amerika'da bile Abraham Lincoln'un heykeli Washington DC'ye tepeden bakar. Her rejimin liderleri vardır. Bu liderler literature bakarak otokratik(buyurgan), katılımcı veya karizmatik olabilirler. Otokrasinin ne oldugunu anlatmaya gerek yok. Katılımcı ise adından anlaşılacağı gibi, karar verirken çevresinden görüş alan ve bu görüşlere değer veren lidere verilen isimdir. Karizma ise, Latince'de ”Tanrı vergisi, doğuşla kazanılan” anlamına gelir. Yani bazı insanlar doğuştan lider kişilikli doğar. Hatta liderlikleri öldükten sonra da sürer.

İşte Atatürk öyle bir liderdi ve bununla ilgili literatürden çok sayıda makale-kitap bulunabilir – hem de tamamen yabancılar tarafından yazılmış. Bir çok bilim adamına göre, liderliğe ihtiyat ile yaklaşmak gerekir, yani duruma göre liderlik. Eğer savaş varsa ve sen bir komutansan, askerlerinden zorunlu olmadıkça stratejik katkı almazsın. Yani otokratik bir lider olman gerekir. Yok eğer bir meclis başkanıysan, katılımcı lider olmak daha akıllıca olabilir. Ama sen hem katılımcı hem de karizmatik bir lider de olabilirsin. Yine de, mecliste yangın çıkmışsa herkese dışarı çıkmasını emrederken "otokratik" bir lider olman gerekir.

Tüm bunları niye mi anlattım? Amacım ders vermek değil elbette. Amacım, Atatürk'ün duruma göre her üç tür liderliği yaptığının altını çizmek, yapı olarak karizmatik bir lider olduğu halde…. Eğer öyle davranmasaydı, bu ülke bir Kurtuluş Savaşı kazanmayacaktı. Hani o tarihte, emperyalizme karşı kazanılan ilk savaşlardan olan, Hindistan'dan Mısır'a ezilmis tüm halkların evlerindeki yemeklerini gönderdikleri, uçabilen sadece bir savaş bir gözlem uçağıyla kazanılan Kurtulus Savaşı...

Öyle savaşlar liderle kazanılır. Bu lideri de başının tacı yapmak, o halkın boynunun borcudur. Simdiki sözde aydınlar, otellerde buzlu viskilerini yudumlarken yorum yapıyorlar. Tüm silahları alınmış, cahil, sefalet içinde, öz güvenini kaybetmiş bir halkı ayağa kaldırmanın ne demek olduğunu anlayamıyor. Tarihin en büyük dahilerinden birini yetiştiren Anadolu halkının ne kadar şanslı olduğunu unutuyor. Bunu ben değil, Lordlar Kamarasına hitaben İngiliz Başbakanı söylemiştir. Ama aynı halkın içinden gün gelir yeni liderler çıkar ve hatırlatmasını da bilir gibi geliyor bana...[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>