YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    BAŞKAN VEKİLLİĞİ SEÇİMİ İPTAL EDİLEBİLİR
/**/ Yazar: MUSTAFA ÇİNKILIÇ | Tarih: 01/05/2010 | Saat: 07:11

Adana Büşükşehir Belediyesi başkanı sayın Aytaç DURAK “soruşturmanın selameti “ açısından görevden geçici olarak uzatlaştırılması üzerine 5393 sayılı Belediye Yasasının 45 maddesindeki prosedür işletilerek bir başkan vekili seçildi.

Ancak seçilen başkan vekilinin  Yüreğir  İlçe Belediyesi başkanı olması kafaları yeniden karıştırdı.  Zira, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Yasasının 17. maddesinde açıkça  “...Büyükşehir belediye başkan vekili, Belediye Kanunundaki usullere göre belirlenir. Ancak, büyükşehir kapsamındaki ilçe ve ilk kademe belediye başkanları büyükşehir belediye başkan vekili olamaz. “ denilmektedir.

Maddenin gerekçesinde de kanun koyucu “ ... ilçe ... belediye başkanlarının büyükşehir belediye başkan vekili olamayacakları hükme bağlanarak büyükşehir belediye başkanlığı ile ilçe veya ilk kademe belediye başkanlığının bir şahsın uhdesinde birleşmesi önlenmektedir “ diyerek neden “ ..ilçe .. belediye başkanları büyükşehir belediye başkan vekili olamaz.“ hükmüne açıklık getirmiştir.

İlk önce akla , İlçe belediye başkanları “...belediye başkan vekili olamaz  “ ise, nasıl aday oldu? Sorusu haklı olarak gelebilir. Ancak bu soruya yasanın “lafzi yorumu” yapılarak kolayca cevap verilebilir. Yani yasa “  ..belediye başkan vekili olamaz   “ diyor, “..belediye başkan vekili adayı  olamaz     “demiyor.  Bu nedenle aday olabilir. Çünkü aday olduğu sırada maddenin gerekçesindede belirtildiği üzere iki görev henüz  aynı şahısta birleşmemektedir.

Ancak, aday olan ilçe belediye başkanının seçilmesi durumunda, seçildiği anda  yasanı gerekçesinde belirtilen ve sakıncalı görülen “ büyükşehir belediye başkanlığı ile ilçe ... belediye başkanlığının bir şahsın uhdesinde birleşmesi  “ durumun gerçekleşmiş olur ki yasa bunu yasaklamaktadır.

Çözüm;  ilçe belediye başkanının seçildiği anda istifa etmesi ve ilçe belediyesi ile hukuksal bağını kesmesiydi. Ancak bu yapılmadı. Aday olup olmama durumu tartışıldığı sırada görüş alınan İçişleri  Bakanlığı böyle bir durumda-mealen- : Seçilen İlçe belediye başkanı yerine bir vekil tayin ederek, her iki kurumun başında farklı insanların bulunması sağlanarak  sorunun çözülebileceğini mütalaa etmiş ve süreç de buna uygun gelişmiştirilmiştir.

Şimdi Büyükşehir Belediyesi bir ilçe belediyesi başkanı vekil tarafından yönetmekte ve ilçe belediyesi de bu vekilin atadığı vekille yönetilmektedir. Şeklen iki ayrı kurumda iki ayrı şahıs bulunmakta ve şeklen “  büyükşehir belediye başkanlığı ile ilçe ... belediye başkanlığının bir şahsın uhdesinde birleşmesi “ önlenmiş görülmektedir.

Bu şekil yasaların ruhuna ve özüne uygun mudur? Yani ilçe belediyesi başkanı , bir yandan vekil sıfatıyla büyükşehir belediyesinde görev yaparken, kendi atadığı bir vekille, seçildiği ilçe belediyesini yönetebilir mi?

 5393 sayılı Belediye Yasasının 40. maddesi  “Başkan vekili” başlığı altında;

 “ Belediye başkanı izin, hastalık veya başka bir sebeple görev başında bulunmadığı hâllerde, bu süre içinde kendisine vekâlet etmek üzere, belediye meclisi üyeleri arasından birini başkan vekili olarak görevlendirir.“  demektedir.

Maddeden açıkça anlaşılacağı üzere İlçe belediye başkanının, belediye ile bağı kesilmeden görev başında bulunmadığı hallerde ve hepsinden önemlisi “ kendisine vekâlet etmek üzere  “ bir başkan vekili seçilebileceği düzenlenmiştir.

Vekil asilin verdiği yetkiyle ve asilin izin verdiği sürece görev yapmaktadır. Yani vekil asile bağlıdır. 

İlçe belediyesinde, belediye başkan vekilinin, büyükşehir belediyesinde görev yapan ve kendisini atayan başkanının iradesi dışında işlem yapma yeterliliğine sahip olduğunu düşünmek eşyanın tabiatına aykırıdır. 

Aynı şekilde, bu “geçeci durum” ortadan kalktığında, vekalet ilişkisini bitirerek belediyesinin başına dönecek olan bir belediye başkanının, kendi atadığı vekilinden gelebilecek olası talepleri reddetmesi de eşyanın tabiatına aykırı bir durumdur.

Bu nedenlerle; her ne kadar görünürde ilçe belediyesinde başka bir şahıs, büyükşehir belediyesinde başka bir şahıs görev yapıyor olsa da, bu iki şahıs aynı iradeye bağlı olarak hareket eden farklı iki bedendir. 

Yasanın gerekçesinde “ büyükşehir belediye başkanlığı ile ilçe veya ilk kademe belediye başkanlığının bir şahsın uhdesinde birleşmesi önlenmektedir  “ denilerek yasaklanan da budur.

Farklı bir yorum yasayı dolanmak olur ki, yasayı dolanmak hukuk uyarlı bir işlem değildir ve bu nedenle İdari Yargı tarafından iptal edilebilir. 

İktidarı ele geçerenlerin her fırsatta arkasını dolanmak istedikleri yasa, yarın kendilerine de lazım olabilir. Klasik bir söz  “Hukuk herkese lazım”, ama bilinen bir gerkçek de şu, 'hukuk devleti olmayan ve yargı bağımsızlığı bulunmayan' ülkelerde, işlemin iptali için tek başına hukuk aykırı olması yetmiyor bazan 'cesur hakimlere' de  gereksinim duyuluyor.

Neyse ki, ülkemiz Anayasaya göre; bir “hukuk devleti” ve yargımız da “bağımsız.”(!)Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(kanalahaber.net)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>