YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    KARATAŞ’IN DEVLET HASTANESİ VAR AMA…
/**/ Yazar: HAMİT SERBEST | Tarih: 27/04/2022 | Saat: 22:14

Yıllar önce Karataş’ın girişine hastane inşaatı başladığını önüne dikilen tabeladan öğrenmiş ve inanamamıştım. Bilindiği gibi, Karataş çıkmaz sokak ve kendi nüfusu hastane için yeterli talebi oluşturmaz. İnşaatın başladığı yıllarda Devlet henüz Sağlık Ocaklarını kapatıp Aile Sağlığı Merkezlerini açmamıştı.

Karataş’ın içinde bir tane Sağlık Ocağı vardı, hekimi ve yardımcı sağlık personeli de vardı. Ayrıca, Adana-Karataş yolu üzerinde Yüzbaşı ve Solaklı köylerinde de birer Sağlık Ocağı var idi. O tarihte Karataş’ın nüfusu 7-8 bin, hadi yanıldım diyelim 10 bin olsun. Sağlık Ocağı’nda yapılamayacak tetkik ve tedavi için ilk adres Karşıyaka’daki Adana Devlet Hastanesi idi. Aradaki köylerde de durum aynıydı. Yani Karataş Devlet Hastanesi tam teşekküllü bir hastane olarak faaliyete geçmiş olsaydı dahi köylerdeki hastalardan Sağlık Ocaklarında çare bulamayanlar yine Adana’ya gidecek, Karataş’a gelmeyecekti.

Sonradan öğrendim ki, Adanalı siyasilerin ısrarlı talepleri sayesinde inşaat başlamış. Adana’ya bir hizmet getirmek için uğraşan siyasetçilerin başında Sayın Turgut Tekin (Hakkın rahmetine kavuşmuş olabilir) varmış. İnşaatın yapımı çok uzun sürdü, bu kadar sene sonra hala da bitmiş sayılmaz. İnşaat süresi hakkında bir fikir verir ümidiyle Turgut Tekin beyin, Kasım 1991-Aralık 1995 yılları arasında görev yapan 19. Dönem TBMM'nin Doğruyol Partisi Adana milletvekili olduğunu belirtmek isterim.

Binanın bugünkü hali aşağıdaki fotoğrafta gösteriliyor. Ana yoldan saparken hastane tabelası olmasa terk edilmiş bir bina sanılır. Binanın çevresini otlar bürümüş boş bir bina görünümünde.

 

Binanın yakınındaki yönlendirme tabelasını izleyince zemin katı Sağlık Merkezi olmuş, basit tıbbi müdahaleler yapılıyor, hepsi o kadar. Adını da ADANA DEVLET HASTANESİ, KARATAŞ ABDULLAH TEKİN EK HİZMET BİNASI olarak vermişler. En azından Turgut Tekin beyin gayretlerinin bir anısı olarak Tekin ailesinin bir büyüğünün adını vermişler.

Aşağıdaki resimde görülen EK HİZMET BİNASI denilen bölüm giriş katının belirli bir kısmını kullanmakta, doktor ve yardımcı personel sayısı da kısıtlı.


Binanın çok küçük bir bölümünün de olsa hizmet veriyor olması tabii ki çok güzel. Ama geride iki blok halinde kocaman bir hastane binası var. İki blok da dışarıdan toprak üstünde üç katlı olarak görülüyor ama zeminin eğimine göre bazı cepheler iki katlı gibi sanki. Tabii toprak altında neler var bilemiyorum.

Sanırım böyle bir bina niye yapıldı diye kafa yormanın hiçbir yararı yok artık.

Esas soru, bu binanın çürümeye terk edilip edilmeyeceği.

Bu haliyle çürümeye terk edilmiş gibi görünüyor ve her önünden geçişimde içim sızlıyor.

Aklıma ilk gelen seçenek bir Sanatoryum olarak kullanılması oldu. Sanatoryum, uzun dönemli tedavi gerektiren hastalıklara sahip hastaların iyileştirilmesi için kurulmuş sağlık kuruluşları olarak tanımlı. İlk örneği Atatürk'ün isteğiyle 1924'te Heybeliada'da kurulan Heybeliada Sanatoryumu. Heybeliada Sanatoryumu; akciğer veremi ve verem dışı akciğer hastalıklarının tıbbi tedavisinin yanı sıra her türlü akciğer hastalıklarına cerrahi müdahalenin de yapılabildiği bir merkez iken 2005 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından kapatılmıştır. Günümüzde, çok ilginçtir ki; Diyanet İşleri Başkanlığına devredilmiş. Öyle bir altyapıya sahip binada Diyanet ne yapıyor merak ediyorum.

Tedavisi uzun süren tek hastalık verem değil. Umarım Adana milletvekilleri ile Karataş halkı konuya sahip çıkarlar.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>