YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    SIFIR SERA GAZI SALINIMI NASIL OLACAK?
/**/ Yazar: HAMİT SERBEST | Tarih: 24/04/2022 | Saat: 19:26

TÜİK’in verilerine göre 2019 yılında toplam sera gazı emisyonunun en büyük payı %72 ile enerji sektöründe imiş. Tarım sektörü %13,4 ile, Endüstriyel süreçler ve ürün kullanımı %11,2 ile ve Atıklar da %3,4 ile Enerji sektörünü izlemekteymiş.

Dünyadaki sera gazı salınım oranları da buna yakındır. Bunlar arasında küresel ısınmanın baş sorumlusunun fosil yakıtlar olduğunu biliyordum. Tümdünya ülkelerinin sera gazı salınımını azaltmak yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneldiğini okurdum. Yakın zamanda karşıma çıkan

GIDAYI İZLE-Karbon nötr protein arayışı (FOLLOW THE FOOD-The search for carbon-neutral protein)(*) isimli makaleden öğrendim ki; inekler yediklerini sindirirken metan gazı salarlarmış. Metan gazının küresel ısınma etkisi, karbondioksitten (CO2) 84 kat daha fazla imiş ve metan emisyonları, küresel ısınmanın neredeyse dörtte birinden sorumlu bulunmuş.

İnsan kaynaklı tüm metan emisyonlarının yaklaşık %32'sini de hayvancılık oluşturmaktaymış. Bunun sebebi olarak dünyadaki 1,5 milyardan fazla inek gösteriliyor.

Uzmanlardan oluşan Çevresel Çalışma Grubu tarafından yapılan araştırmada, peynir, kuzu ve sığır etinden sonra tarımda üçüncü en yüksek emisyona neden olan şeyin süt ürünleri olduğu belirlenmiş.

Sığır, domuz veya kümes hayvanlarının Süt ve Peynirden, daha az emisyona sahip olduğu düşünülürse vejeteryan diyetlerinin sera gazı emisyonunun azaltılmasında bir yararı olmadığı görülür.

İneklerin bağırsaklarında bulunan enzimlerin ve mikropların etkisini yararlı hale getirmek için yapılan araştırmalar sonucunda Kowbucha olarak adlandırılabilecek ürünler geliştirilmiştir. İnsanların benzer amaçlı kullandıkları kombuça bitkisinden esinlenerek adlandırıldığı düşünülmektedir.

Bu ve bunun gibi buluşlar sayesinde, süt ürünlerinin iklim maliyetlerinin önemli ölçüde azaltılabileceği ileri sürülüyor.

Çevrecilere kalacak olsa et ve süt ürünlerinin kullanımını nerdeyse yasaklamaya kalkışacaklar. Tarımın etkisine ilişkin yapılan analiz ile, süt ürünlerinin üretimi için mevcut tarım arazilerinin %83'ünün kullanıldığı, sera gazı emisyonlarının %60'ının üretildiği ve buna karşılık toplam proteinin yalnızca %37'sini sağladıkları bulunmuştur.

Ancak, süt ürünlerinin B12 vitamini ve iyot gibi diğer besinlerle birlikte önemli bir kalsiyum ve protein kaynağı olması nedeniyle insanlar için vazgeçilmez olduğu açıktır. Sonuç olarak, yumurta gibi et dışı diğer hayvansal ürünler gibi süt ürünlerinin de beslenmemizde hala önemli bir rol oynadığını kabul etmek zorundayız.

Süt ürünlerine kıyasla yumurtaların karbon ayak izinin çok daha düşük olduğu bulunmuş. Ancak, tavuklar için yem üretmenin gereklerini de unutmamak gerekir. Büyük miktarda toprak, enerji ve su kullanılarak yapılacak yem üretimi, kanatlı endüstrisinin karbon ayak izinin %75'ini oluşturuyor. Yem üretimi için ayrılan arazinin başka ürünler yetiştirmek için de kullanılabileceğinin de son değerlendirmede dikkate alınması gerekiyor.

Süt üretimiyle bağlantılı çevresel maliyetlerin çoğunun gizli olduğundan süt endüstrisinin biyolojik çeşitlilik kaybı ve arazi bozulması üzerindeki etkisi görülmemekte imiş. Greenpeace tarafından yapılan bir araştırmada, İngiliz süpermarketlerinde satılan peynir, tereyağı ve çikolata gibi ürünlerin Brezilya'nın Amazon ve Cerrado bölgelerindeki yaygın ormansızlaşma ile bağlantılı olduğu belirtilmiş. Avrupa Birliği'nde de yoğun süt üretimi, toprak kirliliği ve yeraltı suyu kirliliğine neden olmaktaymış.

Yapılabilecek en iyi şey tüketimimizi azaltmak ve alternatiflere geçmek olabilir. Örneğin, en popüler süt içermeyen alternatiflerden biri olan soya sütü, inek sütünden önemli ölçüde daha düşük karbon ayak izine sahiptir.

3,2 kcal (kilokalori) soya fasulyesi için sadece 1 kcal fosil yakıt gerekmekte. Diğer taraftan, bir kcal süt sütü üretmek için 14 (kcal) fosil yakıt gerekir. Ancak soya üretiminin de kendi çevresel sorunları vardır ve dünyanın bazı bölgelerinde ormansızlaşmanın başlıca nedenidir.

Bu sorunlara çözüm üretmek için dünyanın dört bir yanındaki şirketler ve araştırmacılar çalışmaktalar. Laboratuvar yapımı probiyotiklerden deniz yosunu ve odun kömürü gibi doğal katkı maddelerine kadar çeşitli metan bozucu ürünleri deniyorlar.

(*) https://www.bbc.com/future/bespoke/follow-the-food/the-search-for-carbon-neutral-protein/[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>