YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Nurnberg 600
/**/ Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 14/04/2010 | Saat: 16:33

Almanya’nın doğusunda bulunan çok sevdiğim şirin bir kent olan Nurnberg’in, herkesin gördüğü bir şehir olmadığını düşünürüm. Bu şehre ilk gittiğimde şehrin tarihsel yapısının korunduğu kale içindeki eski şehre hayran kalmıştım. Mütevazı belediye binası, şehrin içinde yapı olarak kısmen yeni olduğundan diğer binalar arasında uyum sağlamıyor olmasına rağmen, şehir sebze pazarının kenarında mütevazı cesameti göze hoş görünmektedir. Şehrin iç kalesinin bulunduğu tepede ise asırlara dayanan bir yapının bu gün bile iyi korunması görülmeye değerdir. Üst kalenin gözetleme kulelerinden ovanın yapısını ve şehrin uzantısını görmeniz mümkündür.

Bu güzel kentin içinde Belediye binasının önünde küçük bir abide bulunmaktadır. Derin bir çukur kaide üzerinde inşa edilmiş olan bu abidevi şekil demir parmaklıklarla korunmaktadır. Schoner Brunnen adlı bu yapıta hayran olmamak elde değildir. Aslında ‘’Güzel Fıskiye ‘’ adı ile anılan su fıskiyesi ve heykelleri ve Kilise kulesi yapıtının ince işçiliği görülmeye değerdir. Belediyenin önünde yer alan bu sebze pazarının adı Markt olarak geçer ve gerçekten bir Pazar yerinin bütün özelliğini taşımaktadır. Burada insanları rahatsız eden çığırtkan pazarcılar bulunmaz, onlar sebzeleri tezgahın üzerine dizmekle meşgulken, alıcılar sakin bir şekilde ne alacağını bilerek ve seçerek ihtiyaçlarını temin ederler. Salı pazarında ve diğer pazarlarda olduğu gibi çığırtkanlardan şaşıran alıcı, patlıcan yerine gürültüden kabak alıp oradan ayrılmaz.

Nurnberg şehrine yakın bir yerde Rothenburg kasabası vardır ve ben bu küçük kasabaya da hayran kalmıştım. Bu nedenle her Almanya seyahatimde bu kasabaya gitmeye çalışırım. 1300 senelerinden kalan bu yerleşim tipik bir derebeyi kasabasının örneğidir. Yüzlerce hediyelik eşya satan mağazaları ile kasabanın meydanında bulunan ve her saat başında kilise kulesinden dans ederek çıkan kuklaların dönerek saatin sesli olarak kaç olduğunu sergileyen bir gösterisi, Almanya’nın görülmeye değer bir köşesi olduğuna inanırım. Bu kasabada eylül ayında düzenlenen Festivale katılanlar 13 üncü asrı bir gün de olsa yaşarlar.   Hatta bu kasabadaki koruma altına alınmış tarihsel mahkeme, hapishane ve işkence sistemlerini gördüğümde çok şaşırmıştım. Birde bu mekanda haçlı seferlerine giden askerlerin eşlerine taktıkları bekaret kemerleri, mutlaka görülmeye değer bir parça olduğu bir hakikattir.  O devirde yaşayan insanlar ne kadar gaddar olduklarını düşünürüm. Kadınlarına inanmayan veya güvenmeyen bir toplumda böyle metal kemerleri taksanız nereye kadar neyi engellersiniz diye düşünmekteyim.  

Nurnberg şehrinde Further Strasse üzerinde bulunan Schwurgerichtsaal 600 adı ile anılan bir bina, 1945 senesinde Uluslararası Askeri Ceza Mahkemesi olarak kullanılır. İkinci dünya savaşından sonra savaş suçlusu olarak yakalanan 24 kişi bu mahkemelerde yargılanır. Bu mahkemelerde yargılanma esaslarını belirleyen Nurnberg İlkeleri ise 7 ilkeden ibarettir. Bu ilkelerin içindeki madde 6’da belirtilen uluslararası hukuk önünde cezai suçlar olarak ifade edilen C. Şıkkında şu ifade mevcuttur:

        c. Savaş suçu ya da insanlığa yada barışa karşı işlenen suçların eyleme geçirilmesinde suç ortaklığı VI’ıncı ilkede belirtildiği üzere uluslararası hukuka göre bir suçtur.

Bu mahkemelerde yargılanan 24 savaş suçlusunu yargılayan yargıçların teşkili önemlidir. İkisi Amerikan, ikisi Rusya’dan, ikisi İngiliz ve ikisi de Fransız hakimlerden oluşan bu mahkeme heyeti yanında savcıların da aynı ülkelerden oluşması ilginçtir. Ortada bir savaş suçu ve suçlusu bulunan bu davada yargı görevi müttefik kuvvetlerin kendi aralarında aldıkları bir karara istinaden insanlık adına yürütmüş ve hüküm vermiştir.  Bu yargılamayı gerektiren insanlık suçu işlenmiş olduğunun kanıtı vardır. Suçlu da olduğuna göre bu davanın görülmesi gerekir. Fakat buna karar verecek odağın işlemesi böyle olmaması gerekir.

Bir gazetede okuduğum haber ibret verici. Bir adam çıkıyor SERJ, Suriye gezisinde DER ZOR da verdiği bir demeçte, Türkiye’nin Nurnberg’de yargılanmasını istemektedir.   Ortada suçlu yokken ve suç yokken hazretin böyle konuşmasında kendi söylediği sözleri ya kulakları duymamakta, yahut bir yerlerinin kaşındığını düşünmekteyim diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>