YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    MİLLİ EĞİTİM ŞURASI ŞAPKASINDAN DİNİ EĞİTİM ÇIKTI
/**/ Yazar: HAMİT SERBEST | Tarih: 08/12/2021 | Saat: 16:06

ÇYDD – Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin, 20. Milli Eğitim Şurası’nda alınan çağdışı kararı kabul etmiyoruz bildirisini okuyunca yine bir şeyler olmuş dedim.

“Basına ve Kamuoyuna” başlığıyla yayınlanan bildiriden öğrendiğime göre, “okul öncesi eğitimde çocuklara din eğitimi verilmesi” tavsiye kararı oy çokluğu ile alınmış. Böylece, merak ettiğim birçok husus aklıma üşüşüverdi: “Milli Eğitim Şurası hangi zaman aralıklarında yapılırdı?”; “Şuraların yönetimi kimin elindeydi?”; “Şuraların siyasi bir boyutu var mıydı?”.

Bu soruları daha çok uzatmadan konuya girelim; Bakanın başkanı olduğu bir toplantının siyasi yönü olmayacağı düşünülemez. Bir önceki Şura, yani 19. Millî Eğitim Şûrası, 2014 yılında yapılmış.

Aşağıdaki tabloda gösterilen Cumhuriyet tarihi içinde yapılmış Şura tarihlerine baktığımızda nerdeyse hepsinin ülkenin bir dönüm noktasında iken yapılmış olduğu söylenebilir. AKP iktidarı döneminde ise 2006, 2010 ve 2014 yıllarında olmak üzere üç Şura yapıldığını ve dördüncüsünün de yeni yapılmış olduğunu görüyoruz.

AKP İktidarında Milli Eğitim Bakanı olarak görev yapanlar ile görev sürelerine bakacak olursak,
Hüseyin Çelik, Nimet Çubukçu ve Nabi Avcı dönemlerinde Şuralar düzenlenmiş. Ancak, AKP’nin davranış biçimi itibariyle Ziya Selçuk döneminde de Şura yapılması bence gerekirmiş. Sayın Selçuk yapmayınca demek ki, yerine gelen yardımcısının ilk işi Şura düzenlemek oldu ve beklenen karar alındı. Dini eğitimi bir şekilde milli eğitimin içine soktular.

Bir önceki, yani 19. Dönem Şurasında alınan kararların “okul öncesi eğitim” bölümünde itiraz edilecek bir husus yok, hatta kararların oldukça ilerici bir görüşle alındığı da söylenebilir.

19. Millî Eğitim Şûrası Kararlarından ‘Okul Öncesi Eğitim’e ilişkin olanlar:

1.      Öğretim programının oyun temelli olması

2.      Öğretim programında değerler eğitimine yer verilmesi

3.      Okul öncesinden itibaren yetenek gelişiminin izlenmesi

4.      Okul öncesi ve ilkokulda kullanılan eğitim aracı metinlerinde kendi kültürümüze ait literatüre (masal, hikâye, fabl, şiir vb.) yer verilmesi

5.      Okul öncesi eğitimde, öğretim programlarının çocukların özgüven becerilerini ve birey olma bilincini geliştirmeye dönük olması

6.      Öğretim programlarında yaratıcı düşünme becerilerinin geliştirilmesine yönelik kazanımlara yer verilmesi

7.      Okul öncesi eğitimde uygun enstrümanlarla Türk müziği çalışmalarına yer verilmesi

8.      Düzeylerine uygun spor etkinlerine yer verilmesi

9.      Türkçe’nin doğru bir şekilde kazandırılması

10.  Okul öncesi eğitimde tekli öğretime geçilmesi

görüldüğü gibi çok güzel hazırlanmıştır. Kendi adıma eleştirilecek bir yerini göremiyorum, kendimi zorlarsam belki eklenecek bir şeyler bulabilirim.

Şimdi gelelim 20. Millî Eğitim Şûrasına, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer başkanlığında toplanmış ve Genel Kurul'da, özel ihtisas komisyonlarında görüşülen 124 madde ile genel kurula sunulan 4 yeni öneri oylanmış.

Bakan, özel ihtisas komisyonlarından gelen 124 maddenin yanında Genel Kurul Toplantısı sırasında getirilen 4 yeni öneriyi de okuyarak oylamaya sunmuş. Bu 4 yeni öneriden birisi “Okul öncesi öğretim programında çocuğun gelişim düzeyi dikkate alınarak din, ahlak ve değerler eğitimi yer almalıdır” önerisidir. Bakanın gündemi belirleme ve toplantıyı yönetme yetkisi var. Dini eğitimle ilgili öneriyi reddetme yetkisi vardı ama kullanmadı.

Bakan’a öneriyi kim ve kimlerin adına iletmiştir? Bu önerinin özel ihtisas komisyonlarından geçmediği anlaşılmaktadır. Dolayısıyla, Bakan ve bürokratlar böyle bir çözüm üretmişler denebilir. Şura bitiminde bir gazetecinin dini eğitimle ilgili kararı sorması üzerine Bakan, bütün kararlar tavsiye niteliğindedir diyerek konuyu kapatmıştır.

Böyle bir karar olmadan önce dinci vakıflarla imzalanan protokollerle dini eğitimi birçok okulda uygulamaya geçirmiştiniz zaten. Şimdi “tavsiye niteliğinde” dediğiniz bu kararla her okula bir Kuran kursu açarsınız artık. Ardından dini eğitimin pratiği diyerek her okula bir mescit ve sonrasında da bir imam atarsınız olur biter. Böylece, tüm çocukları beş vakit alnı secdeye değen insanlar yaparsınız.

Peki sonra, ne olacak?..

Bu yaştaki çocuklar günde beş değil 500 rekat namaz kılsalar ne olacak?..

Bu çocuklar ne kazanacak, ülke ne kazanacak, sen ne kazanacaksın?..[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>