YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ALMANYA'DA SPD SEÇİMLERİ NASIL KAZANDI VE TÜRKİYE'DEKİ MUHALEFET
/**/ Yazar: KORAL ÇEPNİ | Tarih: 14/10/2021 | Saat: 22:12

Koral Çepni

      ALMANYA’DA SPD SEÇİMİ NASIL KAZANDI VE TÜRKİYE’DEKİ MUHALEFET*

             SPD ve başbakan adayı Scholz uzun yıllar iktidar ortağı olarak hükümette bulunuyordu. Performansıyla geçmiş yıllar içerisinde ciddi bir kredibilite kazanmıştı. Hükümette olduğu dönemlerde sola yaklaşmış, sol politikalar izlemiş, özellikle maliye bakanı olduğu dönemlerde “satan değil-yatırım yapan devlet” imajını oluşturmuştu. Bir yandan ekonomiyi stabilize ederken diğer yandan ekonomik adaleti sağlamaya çalışmıştı. Bu yönde “daha yüksek asgari ücret” politikaları izlerken diğer yandan iş gücü piyasasında düzeni bozacak bir aşırılığa girmemeye dikkat göstermişti.

             SPD’nin seçim sloganı “saygı” idi. Parti düşük ücret aldıkları, sağa sola itilip kalkıldıkları için bugün saygısızca davranılan veya kendilerine karşı davranışları saygısız olarak algılayan, kimsenin kendi sorunlarıyla ilgilenmedikleri inanan toplum guruplarına “biz sizin yanınızdayız” sloganıyla yaklaştı.

             Seçim yarışında adayın kişiliği de çok ön plana çıktı. Hızla değişen bir dünyada başbakan adayı olarak güven veren bir kişilik öne çıkartıldı. Bilindiği üzere değişiklik zamanlarında güven ön plana çıkar. Değişiklik ne kadar radikalse güven ihtiyacı da o denli yüksek olur.

             Seçimde öne çıkmanın olmazsa olmaz bir koşulu da partinin tüm hizipleri bir kenara bırakıp adayı koşulsuz desteklemeleriydi. Parti yönetimi aslında daha solda olmasına rağmen daha merkeze yakın bir adayın arkasında durabildi. Sonuçta bugün SPD 16 yıl sonra başbakanlık koltuğuna partisinden bir adayı oturtabilecek konuma gelebildi.

             Türkiye’de de Almanya’ya benzer bir durum var. Muhalefet Cumhurbaşkanını kendi ittifakının içerisinden seçtirmek istiyor. Ancak Almanya’nın tersine muhalefetin belli süreden beri iktidarda olan, performansıyla kredibilitesi yüksek bir adayı büyük bir ihtimalle olmayacak(Eski bakanlardan biri?). O zaman geriye bir başka düzeyde başarı ve kredibilite kazanmış, mutlak güven duyulabilecek bir alternatif bulmak gerekiyor. Böyle bir kişiliğin illa politikadan olması(Millet İttifakının parti başkanlarından biri?) şart değil, politika dışından da olabilir(Örneğin, UEA Başkanı?). Ama kredibilite önemli olacaktır. Parti başkanlarından birini toplum bu açıdan nasıl değerlendirir, emin değilim. 

             Muhalefetin seçimde SPD’nin kullandığı sloganlara benzer, toplumun her parçasına saygı gösteren, geri kalmış sosyal katmanların dertlerine çözüm getiren, onları düşünen, değer veren(Siz bizim için değerlisiniz) yaklaşımlarda bulunması gerektiğini düşünüyorum. Kredibiliteyi toplumun tamamının yararına olacak programlarla kazanmak mümkün olabilir. Güven sağlamanın bir yöntemi de uygulanabilir projelerle halka yaklaşmaktır. Ancak uzun vadede kendini ödeyebilecek, toplumun sadece en üst katmanlarının yararlanabildiği yatırımlar yerine(fiyatı yüzünden kullanılamayan köprüler, hava alanları) geniş halk kitlelerin günlük hayatlarına olumlu dokunuşlar yapabilecek gerçekçi çözümler gündeme getirilmelidir. Belediyelerdeki başarılı projeleri öne çıkartarak olumlu örnekler bu konuda katkı verebilir. İnsanlar ekonomik sorunlarının çözümlenebileceğine inanabilmelidirler.

             Bir kere bir aday üzerinde mutabık kalındıktan sonra tüm ittifak parçaları adayı kayıtsız şartsız desteklemelidirler. Karar verilmiştir, artık parti disiplinleri ön plana çıkmalıdır. Türkiye’deki politik partilerin soldan sağa, muhafazakardan milliyetçiye kanatları çoktur.  Ortak aday belirlendikten sonra, ortak programlarda anlaşıldıktan sonra eğer tüm partilerin bütün bireyleri adayı desteklemezlerse olumlu sonuç alınamaz. Halen Batı Avrupa’da önemli sayıda ülkede(Almanya, Portekiz, hatta ABD’de Biden) sosyal demokratlar, yeşiller, liberaller iktidardadır. Başarılı bir seçimden sonra iktidara gelen muhalefet mutlaka bu ülkelerle de bu günden daha olumlu bir iş birliği içerisinde olabilecektir.

             Seçimlere en geç 18 ay kala en azından işin slogan ve çözüm önerilerine odaklanmak zamanı gelmiştir. Baskın bir seçimde mesajları etkin bir şekilde paylaşıp ikna edecek zaman olmayabilir.

*Alman seçimlerinin analizinde Robert Misik’in 11 Ekim 2021 tarihinde Social Europe’da yayınlanan makalesinden yararlanılmıştır.

13 Ekim 2021[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>