YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİNDE BİR ZAMANLAR KURBAN BAYRAMLARI
/**/ Yazar: HAMİT SERBEST | Tarih: 31/07/2021 | Saat: 15:16

1981 yılı sonlarında Çukurova Üniversitesi’nde çalışmaya başladım. Üniversitenin güzelliklerini birlikte çalıştığım arkadaşlarımın sayesinde öğreniyordum. Örneğin, Sosyal Tesisler günün her saatinde farklı zevkler sunan bir yerdi.

1973 yılında kurulan Çukurova Üniversitesi’nin temellerinde Ziraat Fakültesi vardır. Üniversite yöneticilerinin de çoğunluğu 1992 yılına kadar Ziraat Fakültesinden olmuştur. Üniversitenin kurulmasında ve gelişmesinde çok büyük emeği olan Prof. Dr. Mithat Özsan ve yardımcılarının ileri görüşlü vizyonları sayesinde o yılların Adana koşullarına göre özlem duyulan bir altyapıya kavuşmuştu.

1983 yazında Çamlıtepe lojmanlarına taşındım. İlk şaşırdığımız husus bir gün önceden sipariş edilmek kaydıyla taze (yeni sağılmış) sütün kapımıza kadar gelmesi olmuştu. Daha sonra Ziraat Fakültesi çiftliğinde üretilen tüm ürünlerden tüm çalışanların alabildiğini öğrendim. Çiftlikten çıkan her ne varsa süt, yoğurt, peynir, sebze, meyve (özellikle narenciye), et balık ... gibi ürünleri Ziraat Fakültesi kantinlerinden tüm çalışanlar kaliteli ve ucuz alabiliyordu.

Lojmanda yaşamaya başladıktan sonraki ilk Kurban Bayramı’nda Ziraat Fakültesi’nin kurban kesim hizmeti verdiğini de öğrendim. İnsanlar kayıt yaptırıyor ve bayram içinde randevu alıyorlardı. Kasaplar kurbanı kesiyor, istendiği şekilde parçalara ayırıyor ve torbalar içinde kurban sahibine teslim ediyordu. Dışarıdaki koşullara göre çok rahat ve ayrıcalıklı bir hizmetti. Kurban kestirmek isteyen hemen herkes bu hizmetten yararlanıyordu.

Bu uygulama kaç yılında başlamıştı kaç farklı dekan yıllarca bu uygulamayı yaptırmıştı bilmiyorum. Bitişi 2000-2001 yılına denk gelmişti ve nedeni de bir Üniversite öğretim üyesinin Valiliğe vergi kaçırılıyor iddiasıyla yaptığı şikayet olmuştu. Bu kişi neye kızmıştı da kendisinin de yararlandığı hizmet hakkında şikayetçi olmuştu bilinmez. Ziraat Fakültesinin vergi kaçırması söz konusu olamazdı tabii. Ama işin aslı kısa sürede anlaşılmıştı, aldığı hizmet nedeniyle işin yapılış şeklini bilen malum kişi bunu kullanmıştı. Fakülte alış ve satış arasında kar sayılamayacak bir fark koyuyordu ve kayıt dışı görünmemesi için fiş kesiyor ve bunları dosyalıyordu. Ziraat Fakültesi bu hizmeti Üniversite çalışanlarına bir kolaylık olsun diye yapıyor ama Fakültenin de bu hizmet için kendi bütçesinden harcama yapmasını önlüyordu.  Sonuçta iyi niyet suç olmuştu...

Maliyenin hesabına göre vergi cezası tutarı yaklaşık 95.000 TL idi. Yalçın Kekeç rektör olarak daha bir yılını doldurmamıştı ve çıkan cezayla ilgilenmeye hiç niyeti yoktu. Bunu da Üniversite Yönetim Kurulunda açıkça söylemişti. O tarihte Ziraat Fakültesi dekanı olan Prof. Dr. Nedim Uygun, yıllardan bu yana gelen bir uygulamanın hesabını vermek zorunda kalmıştı. Bu Nedim hocaya yapılan çok büyük bir haksızlıktı. Rektörün saygısızca sergilediği vurdumduymaz tavır hepimizin zoruna gitmişti, sonunda isteyen dekanlar borcun ödenmesine katkı yaptılar. Kim ödedi kim ödemedi hatırlamıyorum ama çıkan borç sanki Nedim hocanın şahsi borcu veya onun kusuruyla doğan bir borçmuş gibi davranılması ne azından terbiye sınırlarını aşıyordu.

Şimdi Üniversite'de durum nasıl diyecek olursanız, eskilerden eser kalmadı ne yazık ki… Bu duruma nasıl gelindiğini merak edenler olacaktır, o konuyu da artık daha sonra anlatırım.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>