YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    İNCİRLİK ÜS’SÜNÜ KATAR DA KULLANIYOR DEMİŞLER
/**/ Yazar: HAMİT SERBEST | Tarih: 03/05/2021 | Saat: 23:29

İncirlik Hava Üssü adını Adana’da bulunduğu İncirlik beldesinden alır. Kurulduğu yıllarda Adana şehir merkezinin 8 km doğusunda olan Üs şimdi şehir merkezinin içinde kalmıştır.
Yukarıdaki harita da zaten yerleşim birimlerine yakınlığını açıkça gösteriyor. Üs’sün kuzeyinde Çukurova Üniversitesi ile de komşuluğu vardır. Körfez savaşları yıllarında Üs’se bakan binalarda oturanlar sortileri bile sayabilmişlerdir. Yerleşim alanlarının bu kadar içinde ve yoğun olarak kullanılan bir askeri Üs’sün çevrede yaşayanlar açısından yarattığı tehlike açıktır. Ayrıca, Avrupa'da taktik nükleer silahlar bulunduran (https://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0ncirlik_Hava_%C3%9Css%C3%BC) altı NATO üs’sünden biri olduğu da dikkate alınmalıdır.

İncirlik Üs’sünün sayfasından (https://www.incirlik.af.mil/About-Us/Fact-Sheets/) aldığım bilgileri kısaca özetlemek isterim.

Aralık 1943'te Müttefik liderler, Ankara'nın güneyinde yeni bir hava üssü kurmaya karar vermişler. ABD Kongresi de Mayıs 1947'de bu kararı Türkiye'ye yardım olarak onaylamış. Ağustos'a kadar da Ankara'da Türkiye'ye Yardım için Birleşik Amerikan Askeri Misyonu kurulmuş.

ABD Adana’da bulunan üssün yapımına 1951 baharında başlıyor. Türkiye, Şubat 1952'de NATO'ya resmen katılıyor. 1954'te Türk Genelkurmay Başkanlığı ve ABD Hava Kuvvetleri arasında ortak kullanım anlaşması imzalanması ile 21 Şubat 1955'te üs resmi olarak Adana Hava Üs’sü adını aldı ve 7216. Hava Üssü Filosu ev sahipliği yaptı. ABD Hava Kuvvetleri başlangıçta üssü orta ve ağır bombardıman uçakları için acil durum hazırlık ve kurtarma sahası olarak kullanmayı planlamış. Ancak sonraki yıllar, İncirlik'in konumunun yalnızca Sovyet tehdidiyle mücadelede değil, aynı zamanda Ortadoğu'daki krizlere yanıt vermede de değerini kanıtlamış. Örneğin 1958’de Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta ve ardından Ürdün ile Irak’ta çıkan darbe girişimlerinin bastırılmasında da etkili olmuş. Böylece, ABD yanlısı liderlerin koltuklarını korumaları sağlanmış.

İncirlik Üssü’nün biyografi sayfasında https://www.incirlik.af.mil/About-Us/Biographies/?Page=2 Üs’sün misyonu yazılı ve askeri yönetim kadrosu var. 

Tabii Türkiye ile imzaladıkları ortak kullanım anlaşmasında ne yazıyor bilmiyorum ama buradaki tek misyonu NATO’nun güney kanadını korumak. Yaşananlar Misyon’un bundan ibaret olmadığını göstermiştir.

Şimdi gelelim yazının başlığına. Gazete haberinden okuduğuma göre Genelkurmay İncirlik Üs'sünü Katarlılar da kullanıyor demişler. Halbuki, Adana’da yaşayan herkes İncirlik Üs’sünün Amerikan Üssü olduğunu bilir. Zaman zaman NATO Üssü dendiği de oluyor ama bilemiyorum. Tabii bu durumda Katar ne zaman NATO üyesi oldu ki sorusu akla geliyor.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>