YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

ESNAF
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 22/02/2021 | Saat: 12:56

ESNAF 

İspanya’nın güzel kıyı kenti olan Barcelona'da, kent merkezinde 19 deniz ürünleri satış merkezinin içinde iki önemli balık hali vardır. Bu iki yerde sadece deniz ürünleri değil, sebze ve meyvenin de satıldığı güzel bir haldir. Birisi La Boqueria olarak anılan St.Joseph Market, diğeri ise Santa Caterina Market olarak bilinir. Santa Caterina hali Avinguda de Francese Cambo yolu üzerindedir. La Rambia caddesi üzerinde bulunan Santa Caterina olarak bilinen La Boqueria hali, diğerinden çok daha büyüktür. Bu hallerin içine girdiğinizde rengarenk tropikal meyvelerin satıldığı, taze sebzenin sergilendiği, Atlas Okyanusu ve Akdeniz’in aklınıza gelen her balığının, her böceğin, midye ve istiridyenin  sergilendiği onlarca çeşitleri görebileceğiniz bir hal. 

Sabahın erken saatlerinde günlük taze sebze ve meyve ile deniz ürünlerinin gelişini seyredebilirsiniz. Bu iki markette yüzlerce dükkan bulunmakta. Her iki markette de birkaç küçük sokak lokantası diye adlandırdığımız, su ürünleri servisi verilen lokantaları, hayranlıkla izlersiniz. Oturup balık yemek isterseniz, masa için yer ayırtmanız gerekmekte. Kısıtlı sayıda bulunan bu masalarda, bol yeşillikli salata yanında güzel deniz mahsulü  yemek isterseniz, bu zahmete katlanıp masa rezervasyonu yaptırmanız gerekmekte. Hani Balık taze mi , karides dünden kalma mı diye bir düşünceniz olmamakta. Çünkü bu markette balık akşama doğru tükenmekte, ve bu lokantalar kapanmakta. 

Yöre halkının en çok sevdiği deniz ürünü yemeği ise Paella adı ile anılan midye, karides, deniz tarağı, yeşil biber, kırmızı biber ile pişirilmiş pirinç pilavlı bir tepsi yemeği. Çok lezzetli olan Paella yemeği, her İspanya’ya  gezmek için gidenlerin tattığı lezzettir. Bu halin içinde o kadar çok çeşitli meyve sergilenmektedir ki, saymakla bitmez. Çeşitli renklerde ve lezzetlerde olan meyvelerin içinde bir tanesi vardır ki, yemeye doyum olmaz. Adetle satılan bu meyvenin adı Cherimoya. Çam kozalağına benzeyen görünümü ile avakado şekilli, içinde karpuz misali çok çekirdeği olan bir meyvedir, Cherimoya. Tane ile satılan bu meyvenin tadını almak adına bir adet yemeniz yetmemekte. Çok lezzetli olan bu meyve, ana yemek olarak balık yedikten sonra bir adet hatta iki adet yemek, insanın sindirim sistemine de yardımcı olduğuna inanmaktayım. 

Santa Caterina Market olarak bilinen diğer halde ise, daha sınırlı deniz ürünleri ile daha az lokanta bulunur.  Sebze ve meyve çeşitleri her iki hâlde de aynıdır, ancak esnaf sayısı nispeten daha azdır. Ancak şu bir hakikattir ki yemeklerin lezzeti, sunuş şekilleri , pişirilme usulleri hiç değişmemekte. En önemlisi iki kişilik bir Paella tepsisinin fiyatı her yerde aynı arz edilmekte. Hani Barcelona’daki Yat limanına hakim bir yerde bulunan El Cangrejo Loco adlı lokantaya gitseniz ve aynı yemeği ısmarlasanız, aynı ücreti ödersiniz. Mekana göre balık ve deniz ürünlerinin , ücreti pek değişmemekte. 

Medya haberlerinden edindiğimiz bilgiye göre, Devlet, ajansını Japon‘yaya gönderip Tokyo’da  bulunan esnafın Pandemi sürecinde hangi ekonomik paketlerle desteklendiğini, bu desteklerin hangi koşullarda esnafa verildiğini incelemeye bir ekip göndermiş. Japonya başbakanı Şinzo Abe 2020 senesinde 1.1 trilyon doları ilk paket olarak açıklamıştı. 2021 başında Ocak ayında 1.1 trilyon dolar daha ilave ederek toplamda 2.2 trilyon dolar destek paketi ilan ettiğini, Japonya'ya gitmeden de öğrenmek mümkün. Japonya’da ekonominin %3.4 daraldığını öğrenmekteyiz. Ancak bu daralma Japonya'da hissedilmesi mümkün görülmemekte. Japon ekonomisi o kadar büyük ki, bu ufak oynamayı, Japon ekonomisi hissetmeyeceğini düşünmekteyim .

Daha sonra Devlet, Ajansını, İspanya'ya gönderip, bu ülkede Pandemi döneminde hangi ekonomik önlemler alındığının incelenmesi için başka bir ekip gönderdiğini öğrenmekteyiz. İspanya hükümeti 2021 dönemi için ilan ettiği ekonomik destek paketi olarak belirtilen fon 200 milyar Euro. Bunun 40 milyar Eurosu, sadece hizmet sektörü esnafına tahsis edilmiş. Kısmi hibe, kısmi uzun vadeli düşük faizli kredi olarak verildiğini deklare ettiklerini biliyoruz. Bu bilgiler ülkemizin her ülkedeki Büyükelçiliklerimizde bulunan Ticaret Ataşelikleri tarafından hazırlanan aylık raporlarda belirtilmekte. Hani bu değerleri öğrenmek için taaa İspanya’ya gitmeye gerek olmadığına inanmaktayım. İstenilirse bilgisayarın bir düğmesi ile bu değerlere ulaşmak mümkün. Ancak, ana gaye La Boqueria da bire bir esnafla konuşup, Paella yemekse niyet, o zaman böyle bir seyahat gerek diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>