YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    2021 MUHTEMEL RİSKLERİ-FIRSATLARI
Yazar: KORAL ÇEPNİ | Tarih: 06/01/2021 | Saat: 16:00

Koral Çepni

                            2021 MUHTEMEL RİSKLERİ-FIRSATLARI             

Riskler

-Dünyada ve/veya Türkiye’de aşılamada geç kalınması ve/veya aşıların yetersiz kalmasıyla 3. virüs dalgası veya doğal afetler sonucu, tedarik zincirlerinin yeniden hasar görmesi, arz/talep dengesinin bozulması, korumacılığın artması.

-F 35, S 400, Halk Bankası, Doğu Akdeniz, Libya, Kuzey Irak ve Suriye anlaşmazlıklardan birinin veya bir kaçının Türkiye’nin finansal sürdürebilirliğini, kredi kanallarına erişimini önemli ölçüde zedelemesi, İran’ın üzerine uygulanması muhtemel baskıların Türkiye’nin de izole edilmesiyle sonuçlanması.

-Kara para aklamada yetersiz önlemler, kömür santralleri gibi çevreyi kirleten teknolojilerin kullanılması sonucu finansal yaptırımların gelmesi.

-ABD’de beklentilerden önce aşırı enflasyon artışı ile birlikte faiz artışlarının öne çekilmesi, buna bağlı borsa krizleri, küresel ekonominin canlanmasıyla petrol, tarım ürünleri ve diğer emtialarda aşırı fiyat artışlarıyla birlikte küresel enflasyon, Avrupa bankalarında tahsil edilemeyen banka alacaklarının yaratabileceği finansal krizler, Brexit sonrası Avrupa’da yaşanabilecek finansal akımlarda kesintiler.

-Yurt dışındaki ucuza bol para yaklaşımı yanlış yatırımlara itiyor. Faizler artmaya başlayınca yetersiz getiriler zararlara neden olup küresel para akışlarının-Türkiye’ye gelecek dövizler de dahil-olumsuz etkilenmesi.

-Rejimin daha da otoriterleşmesi sonucu AB ve ABD yaptırımlarının finansal akımları sınırlaması

-Türkiye’de sertleşen dış ve iç politika, artan işsizlikle gelen sosyal çalkantılar, siyasi cinayetler sonucu normalleşme politikasından vaz geçilerek tekrar büyüme politikalarına dönüş, beraberinde gelen yüksek cari açık, sürdürülemeyen dış borçlar, döviz girişinde zayıf turizm nedeniyle de sıkıntılar, enflasyonun patlaması, 2022’in ilk yarısında seçim.

-“Kanal İstanbul” ve “fütuhat ruhu” söylemleri, verimsiz prestije dönük devlet yatırımlarının kıt finansal kaynakları kendine çekmesi

-Devletin verdiği döviz ve TL garantilerinin cari işlemler ve bütçe üzerinde olumsuz etkileri ile bankaların tahsil edilemeyen alacaklarının yarattığı kredi sıkışıklığı.

-TL’nin aşırı değer kazanması sonucu turizm ve ihracatta sıkıntılar, ithalatın beklenenin üzerinde artması, cari dengede bozulma.

Fırsatlar  

-Küresel gerginliğin azalması, işbirliğinin artması, canlı küresel büyüme sayesinde Türkiye’nin küresel tedarik zincirlerinde önemli bir yer kaparak ihracatını arttırması, cari dengeyi sürdürebilir bir hale getirmesi, TL’nin stabilize olup enflasyonun düşmesine katkı vererek faizlerin de düşmesinin sağlanması.

-Birleşik Krallık ile yapılan ticaret anlaşmasının tarımda yeni ihracat olanakları sunması

-Yeşil ekonomiye, yeşil tahvil ve bonolarla uygun faiz oranlarıyla yatırım imkanları. Tahvil ve bonoları tutarak(al-sat için değil) faizlerinden gelir sağlamayı düşünenler için uzun vadeli doğru seçmek kaydıyla özel sektör tahvilleri.

-Aşının olumlu etkileriyle yılın 2. yarısından itibaren iç ve dış turizmin canlanması(her ne kadar daha 2019 düzeylerine gelmese de), turların, otelciliğin, lokanta, bar ve kafelerin tekrar canlanmaya başlaması. Perakendenin, AVM’lerin, konserlerin, spor müsabakalarının ve salonların tekrar talep görmesi. Berberlerin, kuaförlerin, kişisel bakım ürünlerinin, spor aksesuarı ve malzemelerinin, toplu taşıma araçlarıyla seyahatin rağbet görmeye başlaması.

-TL’nin enflasyona paralel makul bir düzeyde seyrederek enflasyon ve faizlerin yılın 2. yarısında düşmesi. Faizler düştükçe özellikle yılın 2. yarısında dayanıklı tüketim mallarına, otomotive ve gayrı menkule talebin artması.

-Elektrikli araçlar servis hizmetleri, şarj istasyonları, bireylere bilgisayar hizmetleri, “home office” donanımları ve aksesuarı, savunma sanayi ürünleri, teknoloji ve elektronik ürünler, yazılım, arkadaş bulma siteleri, ilaç, hijyen sağlayan ürünler

-Artan ticaretle lojistik hizmetleri, geri dönmeyen kredilerin artışıyla avukatlık hizmetleri, şirketlerin satış ve birleşmeleri,  halka açılmalarıyla ilgili danışmanlık hizmetleri

-Tarıma yatırım, ancak kısa vadeli düşünmemek kaydıyla.

-TL’nin stabilize olmasıyla ithal ürünler, ihracatı olanlar için küresel düşük faizlerden faydalanmak amacıyla döviz kredileri

-İşsizliğin yoğun olduğu bu dönemde yakın zamanda ihtiyaç duyulacak kalifiye elemanları kadroya dahil etmek

             Prensipte her riskin bir de fırsat olduğu unutulmamalı. Bütün riskleri de önceden görebilmek mümkün olmadığı için “siyah kuğular” var. 2021’de ihtiyatlı olmakta, özellikle nakit akışını en az krediye ihtiyaç olacak şekilde tutmakta, alacakları sağlama bağlamakta, ihraca öncelik vermede, verimliliği arttıracak yatırımları sürdürmekte fayda görürüm.

05 Ocak 2021        [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>