YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ALTAY TANKI, FAHRETTİN ALTAY, RTE YERİNE BİR AÇIKLAMA, KOMPLO MU ÜRETSEK?
Yazar: ADANA FİKİR PLATFORMU | Tarih: 09/12/2020 | Saat: 18:24

ORHAN BURSALI: "Altay tankı, Fahrettin Altay, RTE yerine bir açıklama, komplo mu üretsek?"

Şu Tank Palet Fabrikası. Fabrika satıldıktan sonra, 2018’de Canikli, 2019’da ilk tankın üretileceğini açıklamıştı. Tank ortada yoksa çivi de çakılmamış denebilir. Fabrika yenilenecekmiş, 50 milyon dolar gerekiyormuş, bu nedenle de Katar ortaklığına devredilmiş.

Muhalefet bindiriyor, ordunun acil ihtiyacı için kurulmuş fabrikayı yok pahasına nasıl satarsınız diye. Üstelik ortada “mal” da yok.

İktidarın şu açıklamayı yapması gerekmez mi, özellikle de satışa onay veren Cumhurbaşkanı’nın:

“Ya arkadaşlar, çok gürültü koparıyorsunuz, ama bir de bizi dinleyin, biz fabrikayı devrederken büyük umutlar beslemiştik. Ama bunlar çeşitli nedenlerle gerçekleşmedi. Dışarıdan motor veya lisans veya parça alma teknoloji ithal etme umutlarımız vardı, Almanlar vermedi, Koreliler yapamadı, sorunlar yaşadık, fabrikayı verdiğimiz şirket de pek bir şey yapamadı, eleştirilerinizde hak payı var, şimdi bu hatadan dönüyoruz ve fabrikayı geri alıyoruz. Biz üreteceğiz, nasıl İHA’lar üretildiyse, ASELSAN-ROKETSAN, TAİ, HAVELSAN, MİLLİ GEMİ... ihtiyaçlarımızı karşılıyorsa, tankın motorunu da parçalarını da bu ülkenin bilimi, teknolojisi, insanı üretir...”

Tüm tartışmaları bıçak gibi kestiği gibi ayrıca büyük prim de kazanır. Kimse her şeyi doğru yapmaz, hatalar yapılır, hatalı kararlar verilir, ama bunlar görülür ve geri dönülür. Öyle değil mi? Ama durum öyle değil, ortada şu var: RTE asla hatalı karar vermez!

Aslında Tank Palet Fabrikası’nın kuruluşu tam da Türkiye’ye Amerikan ambargosu nedeniyle palet verilmemesi üzerine kurulmuştu. Palet meselesini bilimcilerimiz çözmüş ve ihtiyacı karşılamışlardı. Bakın:

Kuruluşu 1973

Bir dostum, TÜBİTAK’ta da çalışmış, bir mektup gönderdi, onu paylaşıyorum:

“Orhan Bey, Tankların paletleri bir zamanlar ancak 90 km. yol yapmaya dayanabiliyor, 90 km. sonrasında üzerindeki lastik katman tahrip olduğu için tankın arazide hareketi kısıtlanıyor ve tank işlevsiz kalıyordu. Hâlâ tanklar, muharebe alanına ‘yürüyerek’ gitmez, tank taşıyıcı kamyonlarla götürülür. O zamanlar palet ABD’den getirildiği ve iki de bir ambargo konulduğu için paletleri yıpranan tanklarımız göstermelik kalıyordu. Hatta, çatışma yerinde palet arızasından ötürü kaldıysa, tank kolay hedef olarak (sitting duck) vurulmaya hazır oluyordu. Adapazarı’ndaki fabrika bu paletleri yapmak üzere kurulmuştu. TÜBİTAK MBEAE’den malzemeci arkadaşlar buraya destek vererek, palet yapımında yerli teknoloji geliştirilmesini sağlamışlardı.

‘Hedefine ulaştı’

Tank paleti fabrikasının hedefine ulaşmış kuruluş amacı bu idi. Sonradan çok kalın zırh parçalarını birbirine kaynak yapmak konusunda da bir teknik yeterlilik kazandı fabrika. Bunlar ‘malzeme’ biliminin kapsamına girdiği için ayrıntılarını bilmiyorum. Ancak aynı koridorlarda dolaştığımız, aynı yemekhanede yemek yediğimiz ‘malzeme’ci (materials science) arkadaşların anlattıklarından bu bilgiler.

Burada hiç tank yapıldı mı, Altay prototipleri buradan mı çıktı, yoksa FMC Nurol’un fabrikasında mı yapıldı, onu da bilmiyorum. Kesin olan bir şey varsa, o da Adapazarı Tank Palet Fabrikası’nın BMC ve Katarlılar arasında çalışmaz duruma geldiği. Bunda herkes hemfikir. Bugünkü yazınızda ‘hiçbir konuda zemin yok’ diyorsunuz ya bu bekli istisna oluşturuyor. Dahası siz de buradan iki senedir tank çıkmamış olmasını belirtiyorsunuz.

Ama kimsenin sormadığı soru şu: ‘Bu fabrikanın çalışmaması kimin işine geliyor?’ Buradan iz sürerek, bu çetrefil ‘tahsis’ işinin kimlerin işine geldiğini, kimler tarafından yaptırıldığını, karşılığında ne kazanıldığını bulmak ilginç olabilir.”

Fahrettin Altay; kim engelliyor?

Mektup bu kadar. Fakat mektupta “herkesin hemfikir olduğu nokta fabrikanın çalışmaz duruma geldiği” diyor dostum, evet tabanda ve ülkede yaygın olarak öyle, çünkü ortada tank mank yok.

Fakat fabrikayı özelleştiren iktidar bunu kabul etmiyor. Bu yazıyı da aslında bunun için yazdım. Yahu umduğumuz olmadı, diyen bir iktidar mensubu yok.

Ama bunun yerine aslında fabrikanın para da etmediğine ilişkin açıklamalar var. Cumhurbaşkanı “250 milyon dolar etmez” dedi. Bu şu anlam gelir, gelebilir: Yahu değersiz bir şey üzerine gürültü koparıyorsunuz. Boş verin gitsin!

Tank üretiminin öyküsü taa 12 yıl önceye kadar uzanıyor. 250 tank yapacak fabrikaya biçilen değerler 7 milyar ile 3.4 milyar dolar arasında değişiyordu!

Üretildi, üretilecek derken elde var sıfır..

Soralım: Kim engelliyor, bir kasıt mı var ortada!

Bugüne kadar Hazine’den kaç yüz milyon lira harcandı bu “250 milyon TL’ etmez” projeye, fabrikaya?

Altay adının da bu arada, Kurtuluş Savaşı’nda büyük kahramanlıklar yaratan 5. Süvari Kolordusu Komutanı Fahrettin Altay’dan geldiğini de belirtelim.

İnsanın komplo teorileri üreteceği geliyor!

08 Aralık 2020 Salı

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/orhan-bursali/altay-tanki-fahrettin-altay-rte-yerine-bir-aciklama-komplo-mu-uretsek-1796938[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>