YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

NAMUS
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 05/12/2020 | Saat: 16:27

NAMUS

Bu kelimeyi, yani Namus kelimesini anlamak bu günlerde zor geliyor bana. Namus kelimesinin lügat anlamı : ‘doğruluk, dürüstlük, erdemlilik ve ahlaklılık’ diye ifade edilmekte. Erkek için namus kelimesi başka manada anlaşılmakta, kadın için namus kelimesi başka anlama gelmekte. Kadın için bilhassa namus, ar ve iffet kelimelerinin önemli bir manası ve anlamı olsa gerek. Yoksa bunca namus cinayetlerinde kadınlar, canlarından olmazlardı.  Daha doğrusu işlenen bunca cinayetlerde katillerin namus veya iffet kavramları pamuk ipliğine bağlı olsa gerek. Ancak biz bütün ahlak konularında kadınları suçlamaktayız. Erkeklerinde bu ahlak konusunda suçları yok mu? diye düşünmekteyim.

Cebren ve hile ile kadınların sıkma baş örtüleri maddi veya mahalle baskıları ile uygulanmaya başladığından bu yana, iffet kavramında bazı anlamların değiştiğine şahit olmaktayız. Hele bir de Müftülerinde nikah kıymasına cevaz veren kararın 2 Aralık 2017 de resmi gazetede yayınlanmasından sonra, yapılan değişikliklerle, dini kıyılan nikahın, resmi nikah yerine ikame edilmesi anlamında bir algı yaratılmış oldu. Bu kararın, ülkedeki kadın nüfusunda, anlam kargaşası yaratmasına neden olduğuna inanmaktayım. Hele başlarını sıkı sıkı bağlayan kadınlar bir resmi nikahlı, birde imam nikahlı olmak üzere çoklu birliktelikleri benimsemeye başladıklarını, televizyonlardaki aile yozlaşması programlarından izlemekteyiz.

Kadınlar anladıkları iffet, namus ve aile kavramlarını bir kenara bırakarak, sanal medyadan tanıştıkları erkeklere, mevcut eşini ve çocuklarını terk ederek, kaçtıklarını ve onlarla dini nikahlanmış olmasını seyretmek, İMAM NİKAHI, konusunun ne kadar yozlaştığının bir kanıtı olarak görmekteyiz. Şimdi resmi nikah bir yerde bu çarpıklığı önlemekte idi, ancak imam nikahı ile aile birliğini Saray gevşetince, konunun anlamını bile bilmeyen kadınların, bu serbestiyi daha da gevşeterek, yozlaşmış aileler üretmekte üstün başarı sağladıklarını izlemekteyiz. İffet , ar ve namus kavramları aile içinde verilmediği müddetçe toplumun bu konuda yozlaşması çok hızlı gelişmekte.

3 çocuk yapın diye kürsülerden topluma çağırı yapanlar, ülkeyi 72 milyondan 85 milyona getirdiğini izledik. Bu büyümenin neleri de beraberinde getireceğini  hesap etmediklerine inancım tamdır. Çocukların Eğitimi aile içinde başlar. Bu eğitim nitelik ve nicelik itibari ile toplumun ahlak ve etik değerlerine dayanmıyorsa, yetişen çocuklarda aile kavramını, namus kavramını aramak boşunadır. Bu nedenle aile yapısına çok dikkat etmek gerekir. Ancak hızlı gelişen ve artan nüfusda bu kavramların aynı hızda özümsenmesini beklemek fazla iyimserlik olur. Bu nedenle toplum nüfusunun hızlı artması, bizim toplumumuzda sakıncaları ile birlikte gelişir.

Biz NAMUS konusunu sadece ‘kadın’ bakış açısından ele almamamız gerekir. Erkekler içinde namus kavramında bir çok anlam ve bakış açısı olduğuna inanmaktayım. Gelişen toplumun değişen namus kavramları olduğu muhakkak. Çok nadiren de olsa, kadınlar namus cinayeti işlediğini görmekteyiz. Çok büyük çoğunlukla namus cinayetleri, erkekler tarafından işlenir. Kadınların işlediği cinayetler ise, iffetini müdafaa etmede işlenen cinayetler olduğuna inanmaktayım. Erkekler için namusda, öncelikle eşlerinin iffetlerinin sorumluluğunu üstlerine alırlar. Eşlerinin bu konuda yaptıkları yanlışlıklardan, kendilerini sorumlu tutarlar. Konuyu kirli bir leke olarak görürler ve temizlemek adına kadının hayatını sonlandırırlar. Ancak bu leke böyle silinir mi ? Bunu tam olarak bilmemekteyiz.

Erkekler için çok önemli başka bir namus konusunda, yaptıkları vatani görevlerinde kendilerine zimmetle verilen silahlarıdır.  Bir askerin namusu elindeki silahıdır. Silahını kaybeden askerin, askerliği bitmez diye bir tevatür vardır. Asker için top, tüfek, kasatura, tank gibi silahlar, ‘ASKER NAMUSU’ ile bir tutulur.  Akşamları talimden dönen askerler, koğuşa girdiğinde, tüfekliğe silahlarını koyarlar ve bu silahların başına da bir nöbetçi konur. Silahlar çalınmasın, ve askerin namusunun korunması adına yapılır bu nöbet. Talim yerinde bile mola verildiğinde askerler silah çatarlar ve başına da bir nöbetçi bırakırlar. Burada da askerin namusunun başına bir nöbetçi  konulur.

Ülkemin savunmasında en önemli silahlardan biride tanklardır. Türkiye’nin ürettiği ALTAY adlı tank ve paletlerle ülke insanı gurur duymaktadır. Ülkemizin savunma sanayisinin can damarının, bu fabrika olduğuna inanırım.  Yüzlerce işçi bu fabrikada çalışmakta, evine ekmek götürmektedir. 20 milyar dolarla yapılan bu dev yatırımın gelişmesi için 50 milyon dolarlık ek yatırım daha yapılması konusunda üretilen projede, kaynak olmadığı gerekçesi ile fabrika QATAR emirliğine bilmem kaç seneliğine tahsis edildiğini duymak, yurdum insanını çok yaraladı. Bu fabrika, ülkemizin askeri anlamda namusu olarak kabul ediliyordu. Askerin en önemli namusu olan Tank silah fabrikasını, bir başka ülkeye haraç mezat verilmesini, askeri ahlak açısından yozlaşmış davranış olduğunu düşünürüm, diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer

https://www.youtube.com/watch?v=q-g_72334bg[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>