YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    EKONOMİ POLİTİKASINDAKİ KESKİN DÖNÜŞÜM
Yazar: KORAL ÇEPNİ | Tarih: 15/11/2020 | Saat: 20:42

Koral Çepni

                        EKONOMİ POLİTİKASINDAKİ KESKİN DÖNÜŞÜM       

             Son iki buçuk yılda sıkça duyduğumuz bir cümle, ”rekabetçi kur”  ile birlikte düşük faiz idi. Strateji belli idi. 2018’den sonra 2019’da bir nebze dengelenen ve yeniden büyüme patikasına giren ekonomide faizler düşük tutularak içerde büyümeye sürekli destek verilecek. Düşük faizlerin sonucu olarak çıkacak sıcak para ise TL’nin önemli ölçüde değer kaybetmesiyle de artacak ihracat, düşecek veya sabit kalacak ithalat ve her şeyden önemlisi 45 Milyar USD kadar beklenen turizm gelirleriyle cari açık ve finansmanı kapanacak veya asgaride tutulacak. Böylece TL’nin aşırı değer kaybı da önlenip enflasyon makul seviyelerde tutulacak. Makul ekonomik büyümeyle işsizlik kademeli olarak düşecek, olumlu bir yatırım ortamı oluşacak, belki bir miktar doğrudan yeni yatırım da gelecek.   

             Ancak 2020 başında oluşan salgın bu stratejiyi sonuna kadar götürüp işlerliğini denememize olanak vermedi. Burada en büyük yanlış stratejinin doğruluğu veya yanlışlığı değil de(çünkü sonuçlarını göremedik), salgın sonucu değişen şartlara göre, stratejinin olumlu sonuç vermeyeceğini görememek veya görülse bile bunda körü körüne ısrar etmek oldu. Salgınla birlikte ana ihracat pazarlarımızda talebin düşmesi sonucu ihracat azaldı. İthalat ise aşırı kredi pompalamasıyla düşmek şöyle dursun artmaya devam etti. En kötüsü bel bağlanan turistler gelemedi. Bu ara sıcak para ve potföy yatırımları düşük faizler ve TL’nin durdurulamaz değer kaybı sonucu ülkeyi terk etmeyi sürdürdüler. İçerde şirketler döviz borçlarını ödeyebilmek için, vatandaş değeri sürekli düşen TL ve artan enflasyon karşısında varlığını koruyabilmek için döviz talep etmeye devam etti. TL’nin değerini korumak, dolayısıyla enflasyonu tutmak için yapılan TCMB döviz rezervlerinden satış sonunda ülkeyi rezervsiz bırakıldı. Bu gelişmeyi görememek veya inanmamak gerçekten hayret verici idi.

              Şimdi strateji değiştirip tekrar Ortodoks politikalara döneceğimiz söyleniyor. Bu demek ki TCMB politika faizini en azından oluşan piyasa faizleri seviyesine çekecek. O zaman ülkeye tekrar önce sıcak para, sonra portföy yatırımları gelmeye başlayacak. Piyasayı karşısına alan zorlayıcı uygulamalardan vaz geçilecek.  Dövizin gelmesiyle TL aşırı değer kaybetmekten kurtulacak, ancak artan faizler sonucu ekonomik büyüme yavaşlayacak ve işsizlik azalmayacak, belki de iflaslarla daha da artacak. TL değer kaybı sınırlı olacağı için enflasyon da makul seviyelerde kalacak, yüksek faizler nedeniyle iç talebin azalması sonucuyla birlikte belki de biraz düşecek. Ayrıca özellikle hukuk alanında piyasaların ve yatırımcıların güvenini temin etmek için reformlar yapılacak. Belki buna jeopolitik konularda biraz daha uyumlu davranışları da eklemek mümkün olacak. Bütün bunlar söylenenlerden anlaşılanlar veya en azından benim anladığım.

             Yine kandırılıyor muyuz? 19 Kasım Perşembe günü PPK toplantısında bunun ilk işaretini alacağız. Aktif rasyosuyla ilgili uygulama başka bir mihenk taşı olacak. Anayasa Mahkemesi kararlarının 1. derecedeki mahkemelerce itirazsız uygulanması, Osman Kavala, Ahmet Altan gibi politik cezalıların salıverilmesi ise yeni politikanın inandırıcılığını arttıracaktır. “Takiye” var mı, yok mu göreceğiz.

             Yapılan her ani dönüş piyasaları şaşırtır ve güvensizliği arttırır. Bunu önlemenin yolu açık olmak, dönüşümün, vaz geçmenin nedenlerini paylaşmak ve net bir yeni strateji ortaya koymaktır. Bunları henüz göremedik. Yeniden dış borçlanmaya ve sıcak paraya dayalı bir ekonomi beklemek yanlış olmaz. O zam son 2,5 yılda yapılan her şey de yanlıştı demek. Sanırım ihtiyacımız olan şey tıpkı 2000’de olduğu gibi seçim kaybetmeyi, politikadan silinmeyi göze alabilecek politikacıları iktidarda görmek.    

15 Kasım 2020[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>