YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

İSTİFA
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 10/11/2020 | Saat: 18:42

ISTIFA

Internet kullanımı yaygınlaştığından bu yana insanların sanal bir dünyası meydana geldi. Her konuda bu sanal dünyayı kullanmayı tercih etmekteyiz. Bilmediğimiz her konuda, interneti kullanarak mutlaka küçük izah bile olsa, bir cevap bulmaktayız. Hele Covid 19 pandemi dönemi içinde ortaya çıkan sanal marketlerden ihtiyaçlarınızı bile temin edebilme imkanı ortaya çıktı. Marketler, mağazalar, sanal ortamda sipariş ve ödemeleri alıp mal göndermeye başladılar. Fakat, gelen mal sizin aradığınız veya seçtiğiniz olmamakla beraber, işinizi görmekle yetinmektesiniz. 

Hatta internet kullanımı yaygınlaştığı bu dönemde, bazı evlilikler bile bu sanal dünya içinde yıkılmakta. Hele genç yaşta evlendirilen kız çocukları, yeni ufuklar içinde başka eş arayışı içinde olmaktalar. Tanımadan, internet ortamında buldukları başka erkeklerle sanal dünyanın girdabı içinde yuvarlanmaktan çekinmediklerini biliyoruz. Sanal medya ortamında Ülkemde bir Devlet geleneğinin de işlevini değiştirdiğine şahit olduğumuz bu günleri, iyi değerlendirmemiz gerekir. Devlette bir Bakan istifa edecekse, dilekçesini yazar, Başbakanı ziyaret edip, arz eder.  Hükümet başındaki Başbakan, bu dilekçeyi almakla mükelleftir. Çünkü istifa tek yönlü bir harekettir. İstifa eden Bakan, istifa etme nedenlerini açıklama mecburiyetinde değildir. Ancak bu nedenleri ortaya koymak mecburiyetinde kalırsa, düzgün Türkçe kullanılması Devlet geleneğidir. Ülkemde geçtiğimiz gün, Maliye Bakanının yazdığı ve görevden af edilmesini ifade ettiği internetteki yazının cümlelerine bakalım : 

‘Çokca hakkım geçmiştir haklarını helal etsinler‘ bu cümleden bir şey anlıyorsanız, anlamayanlara anlatın.  Bir başka cümlede ise ‘ At izinin iti izine karıştığı, hak ve batılı ayırt etmenin zorlaştığı böyle çetin zamanda…’ Bu cümlede de tam olarak ne anlatılmak istendiği meçhul olduğunu görmekteyiz. 

Hele şu cümlede kullanılan bir kelime var ki bunu anlamakta güçlük çekmekteyim: 

‘Türkiye tarihindeki belkide en kritik dönemlerden sayılacak olan bu 5 yıllık süre zarfında ülkeme ve  ümmete hizmet etmeyi bana nasip eden rabbime sonsuz hamd olsun’ . Kurtuluş savaşından çıkan Türkiye’de yaşayan topluma MİLLET tanımını veren Atatürk gençliği olarak ümmetkelimesini şiddetle ret ederiz. Biz ümmet değil, bir milletiz. Belki Maliye Bakanı tedrisat gördüğü Fetullah Gülen Okullarında Millet yerine ümmet kullanılması gelenek olabilir, ancak bir Bakan, kullandığı kelimeye dikkat etmesi gerekir.  

Geçtiğimiz günlerden bir gün Cumhurbaşkanı ekranlardan hitap ederek  ‘ Türkiye Ekonomisinden bizati ben mes’ulüm’ diyerek neyi ima etmek istediğini düşündük. Bu cümle nereye kadar gittiğinden emin olamadık. Özerk Merkez Bankası ve Onun Başkanı, Sarayın direktiflerini dinlemediği gerekçesi ile görevden alınıp, Saraya biat eden yeni bir başkan olarak Uysal, 5 Tepe tarafından göreve getirildi. Ancak Sarayın ekonomi jokeyleri, kontrolden çıkan ülke ekonomisini dizginlemekte yetersiz kalınca, yine Saray Tarafından görevden alınıp yerine parti içinden Naci Ağbal atandı. Bu işler olurken Maliye Bakanı belki bir kenara itildiğini düşünmekteyiz. Sosyal medyada Bakan Damat olarak ciddiye alınmadığı bir gerçektir. Maliye Bakanlığı tarafından gösterilen hiçbir hedef inandırıcı olmayınca, Devlet geleneği, bindiğiniz atın yuları başkasının elinde olursa, sizin tek seçeneğiniz kalır, görevi sağlık nedeniyle bırakmak.   

Ancak ülkemde yaşayan halk için ümmet kelimesinin kullanılmasını son derecede sakıncalı  olduğuna inanmaktayım, çünkü ümmet: ‘Bir peygambere inanıp onun yolunu  seçen kimselerin tümüne verilen isimdir,’ olarak izah edilir. Bu nedenle ülkemde sadece Müslümanlar yaşamadığını bilmeyenlerin, ülke idaresinde olmasının, abesle iştigal olarak tanımlarım, ve devlet geleneğinde bu söylemin olmadığını bilmeyenlerin hem acele hem acemice bol hata üretirler diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>