YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

Bi Çay Çek
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 29/10/2020 | Saat: 23:42

Bi Çay Çek

Sivas’ın en lüks oteli Belediye oteli idi. Ana cadde üzerinde 5 katlı heybetli büyük bina idi. Odaları zamanına göre lüks sayılacak cinsten, geniş odaları olan bir oteldi. İlk katında büyük bir lokantası vardı.  Aslında otelden ziyade lokantası ile meşhurdu bu bina. Sivas, kendine has yemekleri olan bir şehirdir. Bir çok kervan yollarının kesiştiği bir noktada olduğundan , çeşitli medeniyetlere beşik olmuş bir şehirdir, Sivas. Anadolu kültürünün önemli bir şehridir, Sivas. Kışları çok soğuk olur, ancak denizden 1350 metre yüksekte olduğu için kuru soğuktan insanlar rahatsız olmazlar. Yazları da çok sıcak olmasına rağmen, yine kuru sıcak, bu yükseklikte etki etmez. 

Çok çeşitli medeniyetler yaşamış ve eserler bırakmış bu şehirde. Hatta Selçuklulardan kalma , bu gün hala hizmet veren birkaç cami ve hamamı vardır,.   Kurşunlu hamamı gördüğüm en güzel hamamlardan bir tanesidir. Yalova ilimizde de  Kurşunlu hamamı bulunduğunu hatırlarım. Kanımca kurşunlu adı kubbelerinin kurşunla kaplı olduğundan olsa gerek, yoksa suyun içinde kurşun olduğundan değil. Kervan yolları üzerinde olduğu için Sivas ta bir çok tarihi han vardır. Taşhan, ve Behrampaşa hanı gibi önemli tarihi değerler, bir döneme ışık tutar. Çifte Minareli Mederese , Gökmedrese, ve Şifahane Medresesi önemli kültür hazineleridir. Kayseri’deki Gevher Nesibe Sultan Şifahanesi gibi Sivas’ın şifahanesi de, zamanında yöre halkına hizmet vermiş kurumların başında gelir. 

Sivas, Anadolu’nun her döneminde  önemli görevler yüklenmiştir. Kurtuluş savaşının kilometre taşlarının biride Sivas‘taki Kongre de Mustafa Kemal Atatürk tarafından konulmuştur. Erzurum ve Sivas özellikle seçilmiştir. Bu tarihi Hitit’lere kadar uzatabiliriz. Şehirler arası ve ülkeler arası ticaretin kervanlarla yapıldığı dönemlerde , kervan yollarında kervansaraylar , dinlenme yerleri ve develeri dinlendirme yerleri olan  Hanları bu yollarda bulmak mümkündür. İpek yolu bir tarihte Çin den başlayıp bütün Asya kıtasını kat edip Anadolu’yu geçerek Efes limanında son bulduğunu, bir seri televizyon programında izlemiştim. Hatta EFES antik şehrin kütüphanesinin önünden başlayan taş döşeli sütunlu yolun, İpek yolu olduğunu, bizi gezdiren rehber anlatmıştı. Sivas’tan Elazığ’a giden eski yolun üzerin birçok tarihi köprüler bulunmaktadır. Bunlardan biri Eğri Köprü diğeri ise Kemer köprüdür. Eğri köprünün yapılış şekli eğri olduğundan, bu isimle anılır. Hele Kemer Köprünün görülmesi değer bir yapısı olduğuna inanırım. Yaklaşık 30-35 kemerden oluşan bu köprü, kanımca bir nehri verev geçen yol üzerine inşa edilen köprülere mimari bir örnek eser olduğuna inanırım. 

Madimak otelinin hemen yanında iki katlı bir bina vardı.  Altında bir göz çay ocağı bulunurdu. Çaycı Hüseyin işletirdi. Kendisine biz Hüseyin AĞA derdik. Hiç konuşmazdı, ama devamlı çay demlerdi. Sivas’ın kuzeyinde bir dağın eteğinden çıkan KEPENEK suyu vardı, inanılmaz lezzetli bir suydu. Hüseyin Ağa çay demlemek için suyunu oradan getirtirdi. Bu su ile yaptığı çaya doyamazdık. Bir Çay , bir Çay daha , bir çay daha içerdik. Zaten Hüseyin ağa yeni demlediği her demlikten mutlaka bir bardak çayı, çay ocağının etrafında taburelere oturan halka sormadan verirdi. Bir çay içmek isteyen yeni gelen çay müşterisi de ocağa doğru başını uzatıp, ‘’ Hüseyin bir çay çek‘ diye seslenirdi. Ne zaman sabah kahvaltıya otursam, elime çay bardağı alsam, aklıma Hüseyin ağa gelir, onu hatırlarım. 

Çayın yanına birde Sivas ın simidi olunca doyulası güç bir lezzet çıkar ortaya. Sivas ta satılan simit, diğer simitlere benzemez. Kaynar pekmez kazanına dalıp çıkan simit, sonra susamla buluşur ve fırında  pişer. İşte bunun yanında Hüseyin Ağa nın çayı. Doyamazsınız.

Anadolu’da yaşayan Yurdum insanının son birkaç senedir nasıl kıt kanaat geçindiğine şahit olmaktayız.  Adam evine ekmek götürmek için çırpınmakta. Burada EKMEK anlamını yanlış anlayan zeka yoksunu insanlar, naylon torbalarla askılara, ağaçlara torba içinde ekmek asmaktalar. Bir başka zeka fakiri de ,’ ekmeğiniz yoksa keyif çayı için‘ diye , Marie Antoinnette’in  ‘’Qu'ils mangent de la brioche.") ekmeği yoksa halkın, pasta yesinler misali, 250 gram çayı vatandaşın suratına atmasını, toplum bireyi olarak kınarken, aklıma yine Hüseyin ağa gelir, çay ocağının penceresinden ‘ Recep’e Bi çay çek Hüseyin ‘ diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına. 

Metin Atamer  [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>