YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

BEKİR COŞKUN Sonrası
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 20/10/2020 | Saat: 13:07

BEKİR COŞKUN  Sonrası 

Ne diyeyim bilemiyorum, yıllarca okumaya doyamadığım usta bir gazeteciyi sonsuzluğa gitmesini hüzünle öğrendim. PAKO ya mektup gönderdiği senelerde Bekir Coşkun’a sevgim daha da artmıştı. Hayran olduğum iki  gazeteciden biridir Bekir Coşkun. Diğeri ise Burhan Felek , yani şeyh-ül muharririn namlı Burhan Felek . Sonsuzluğa gidişin sonunda bıraktıkları boşluğu kimse dolduramamaktadır. Saygı ile andığım Burhan Felek’te Vatandaş Ahmet Efendi diye Pazar günleri yayınlanan makalesinde, hem nalına vurur hem de mıhına değindirirdi. Nasıl bir keyif alırdım Pazar günleri Burhan Felek’in bu sohbet yazısını okurken. Kahvede buluşurlar, Eczacı bey ile yaptıkları sohbette yurdum insanının sıkıntılarını dile getirirdi. Aslında konuyu mizah ile birleştirip hem düşündürüp hem de güldürmesine bayılırdım. Burhan beyi tanıma fırsatım olmuştu. Böyle değerler artık pek yetişmemekte. Bir İstanbul beyefendisiydi, sayın Felek. 

PAKO ve Minik Kuş, önemli adreslerdi, yazarların seçtikleri. Bekir Coşkun’ usta ile tanışmamız bir konferansında olmuştu. Gazetecilik ve siyaset konulu bir söyleşide çok ince bir çizgide sözlerini saf etmiş, meseleleri çok yüzeysel izah ederken, ülkede nelerin aksadığının resmi  kendiliğinden ortaya çıktığını izlemiştim. Cinnah caddesindeki binada değerli arkadaşım rahmetle andığım Kurtan Fişek’i ziyarette, Bekir beye de uğrardım. İlk kitabım çıktığında bir kopyasını kendisine hediye etmiştim. 

Pako ya mektuplarda ülke analizini mizah içinde anlatır, mizaha güler, gerçekler ise bizi düşündürürdü. Bir çocuk hikayemi onunla paylaşmıştım. BORNOZ adlıydı bu hikaye, aslında her okuyuşta bende hem okur hem de gülerim.  Bu hikayeyi gönderdikten sonra kendisinden bir mesaj almıştım, ‘Çok Güldüm’ kalemine sağlık diye cevaplamıştı. Son birkaç aydır onun için açılan sosyal medya sayfasındaki köşeye, bende hafta da bir yazı göndermeye çalıştım. 

Aslında sağlıklı yaşamış olsa idi sevgili COŞKUN, PAKO da yaşıyor olsa idi, daha neler yazardı kim bilir bu günlerde. Neleri dile getirirdi köşesinde. Bir iki cümle yazardı, sanki bir sütun dolu yazı okumuş kadar etkilenirdi insan. ‘ Pako bak birileri söyledikleri sözlere kendileri bile inanmıyor ve, diyorlar ki ‘ Hangi gelişmiş ülkede erken seçim yapılmakta ?’ Kendimizi bir anda gelişmiş ülkeler saflarında buluyoruz. Ekonomisi çökmüş, dış ticaret açığı dağ gibi büyümüş, işsizlik %17 ye dayanmış , genç işsizlik %26  olan ülkede, halka iş vereceğine, naylon torbalarla ekmek vermeye kalkan bir idare ile yönetiliyoruz.’ derdi rahmetli. 

Daha da vahim olan, çok önemli bir çıkışı var Cumhur’un, dün 5 Tepe deki Saraydan sehven üflenmiş olsa gerek. Son 18 senede Tarikat ve Cemaatlerin isteklerine dayanarak 23 defa eğitim sistemi değiştiren bir A K P iktidarının başındaki Cumhur’un sözlerini duyduğumuzda, anlamakta güçlük çekmeye başladık : ‘Eğitimde ve Kültürde  arzu ettiğimiz yere gelemedik’ . Sanki Kemal Başbakan, Saray muhalefette ve yapılan değerlendirmede  eğitim ve kültürde karne notu kırık. Nasıl bir sürçü lisan etmek bu , anlamak mümkün değil. Aslında sade Eğitim ve Kültür dalında kırık notumuz olsa neyse, Maliye de de notlarımız kırık.  Ülkede Eylül 2020 itibari ile 115 milyar TL vatandaşın  ödenmemiş ferdi kredi borçları olduğu bir gerçek. Halk bir borcu diğer bir borçla kapatmaya çalışarak geçimini idame etmeye çalışmakta. Tarımda çalışanlar perişan, pamuk ve mercimek bile ithal eden bir ülke haline geldik.           

Doğan ailesi Hürriyet gazetesinin sahibi olduktan sonra, iktidar bu gazetede yazı yazan düşünürlere karşı sürdürdükleri tepki sonrası,  gazetede yazı yazanların üzerindeki baskılar artmaya başladı. Hatta DOĞAN grubunun hesaplarını deşmek için mali müfettişlerin şirkete  gönderildiğini hatırlarım. Aydın beyin, Emin ve daha sonra Bekir Coşkun’a, gazetede yazılarının, icraatı tenkit  edercesine olmamasını istediğini öğrendik. Bu nedenle önce Emin ayrıldı gazeteden, daha sonra ise Bekir Coşkun’ Hürriyet’e veda etti. Ama okurları onu takip etmeyi bırakmadı. Sözcü de başlayan son dönem meslek hayatında, okurları onunla reha buldu. ‘ PAKO, biliyor musun, usta yazar Bekir bize veda edip sonsuzluğa yürüdü, arkasında yazılarını, düşüncelerini, kitaplarını ve sana yazılan mektuplarını bırakıp gitti, nur içinde uyu güzel insan ‘ diye bir sözüm geldi söyledim, hem nalına hem mıhına

Metin Atamer [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>