YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    BOŞ HAYALLER PEŞİNDE
Yazar: KORAL ÇEPNİ | Tarih: 02/10/2020 | Saat: 11:46

Koral Çepni

                                               BOŞ HAYALLERİN PEŞİNDE  

             Uzun bir zamandır 2023 hedefleri, Orta Vadeli Plan(OVP), pandemiden sonra yüksek bir büyümeye geçileceğine dair açıklamalar duyuyoruz. Enflasyonun tek haneye ineceği, yeni keşfedilen doğal kaynaklarla Türkiye’nin enerji ihracatçısı olacağı iddia ediliyor. Bunların hiç birine inanmamak gerek. Hepsi geçmişte defalarca yaşadığımız gibi boş hayallerden ibaret kalmaya mahkum. Nedeni, Türkiye’nin yanlış politikalarla artık tıkanması, kendi yarattığı kısıtlamaların üstesinden gelememesi! Nedir bu kısıtlamalar?

             Her şeyden evvel Türkiye jeopolitik olarak yalnız kaldı. İddialarına hiçbir ülkeden destek bulamadığı gibi, karşı çıkıldı. Anlaşmazlıkların sıcak savaş aşamasına gelmesinden korkulduğu zamanlar TL gelişmelerden olumsuz etkilendi. Bütçeye fazladan yük bindi. Yurt içinde sürekli bir kavga ortamı körüklendi. Ülkenin temel konularında bir konsensüs sağlanmaktan uzak kalındı. Düzeltmelerin bir sonraki dönem kadük kalabileceğinden korkularak yatırımlarda frene basıldı. Ülke içinde neredeyse sürekli sıkı yönetimle idare ediliyormuş gibi bir iklim oluştu. Bu şartlar altında nedensiz vergiler koyma, şirketlere el koyma gibi davranışlar bir mülkiyet endişesi yarattı.

             Tüm atamalarda ve terfilerde liyakat yerine ideolojik bağlılık aranması sonunda ne TUİK rakamlarına, pandemide hasta sayılarına, hatta ne de büyüme rakamlarına güven kalmadı. Devlet kurumlarının açıkladığı hiçbir tahminin tutmaması, sadece propaganda amacı gütmesi yol göstericiliği kaybettirdi. İthalatı sınırlayacak sanayi sektörüne yatırım yerine betona yatırım yapıldı, uzun vadeli döviz bazında sözleşmelerle bütçe üzerinde ek yükler getirildi. Dış krediler çar-çur edildi. Bütçenin geniş toplum kesimlerinin refahını arttıracak projelerine para harcanmadı. Yapısal hiçbir soruna el atılamadı; örneğin verginin tabana yayılması, tarımda soğuk zincirin gerçekleştirilmesi gibi. Seçim kazanmak için sürekli yüksek oranlarda büyüme hevesi her defasında enflasyon, yüksek cari açık ve en sonunda da durgunluk, işsizlik ve gittikçe artan bir fukaralık yarattı. Halkın kişi başına geliri USD bazında son 7 yılda 12bin Doların üzerinden bu yıl sonu itibariyle 9bin Doların altına düşmüş olacak, yani 7 yıl önce Dolar bazında bu güne göre üçte bir oranında gelirimiz daha yüksekti. Potansiyel ekonomik büyümemiz kimi ekonomistlere göre zaman içerisinde %5’lerde %4’ün altına düştü. Ekonomide büyümeyi sağlamak amacıyla uygulanan negatif faiz politikası, alınan kredileri döviz, emlak ve taşıt alımına yöneltti. Tasarruf sahipleri, varlığını korumak isteyenler dövize yönelerek dolarizasyonu arttırdılar. Ülkemiz çift paralı bir ekonomi oldu.

              Faiz enflasyonu arttırır gibi dünyamız dışı politikalara itibar etmek, hatta ısrar etmek büyük hatadır. Kredi musluklarının aşırı açılması enflasyonu körükledi. İç ve dış finans piyasalarıyla sürekli kavga içinde olmak, sopayla piyasaların terbiye edileceğini sanmak yanlıştır. Önümüzdeki yıllarda hep gündeme getirilen %5 enflasyon oranının tutturulması olanak dışıdır. Tüm bu şartlar altında ülkemize ciddi miktarda yatırım gelmesini beklemek hayaldir.    

             Bu günün karar vericileri artık yıpranmış, yolun devamını göremez, bilemez hale gelmişlerdir. İnandırıcılıklarını kaybetmişlerdir. Karar alma sistemimiz fonksiyonelliğini tamamen yitirmiştir. Doğal kaynak keşiflerinin bizi sıkıntıdan çıkaracağı iddiaları güvenirlikten uzaktır. Bu günün ihtiyacı karar verme mekanizmasının başında olanların acı verecek reformları gerçekleştirerek, gereğinde seçim kaybetmeyi de kabullenerek, devlet adamlığı göstermeleridir.  

Not: Dün açıklanan YEP’i bence unutun. Her yönüyle kanımca tutarsız. Analiz etmeye gerek duymuyorum. Ancak YEP’teki 2023 rakamlarına bakmışsanız da, bir zamanlar açıklanan 2023 hedefleriyle ilgisi olmadığını görmüşsünüzdür. Hepsi boş hayaller.

30 Eylül 2020[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>