YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AVUSTURYA BÜYÜKELÇİMİZ OZAN CEYHUN VE SEZGİN BARAN KORKMAZ…
/**/ Yazar: HAMİT SERBEST | Tarih: 20/06/2021 | Saat: 22:54

Avusturya Büyükelçimizin Sezgin Baran Korkmaz’ın Avusturya’da tutuklanması ve Türkiye’ye iadesi hakkında yaptıkları başvuru talebini anlatırken ekranda gördüğüm yüz ve isim çok tanıdık geldi. İlk hatırladığım Demirtaş Ceyhun oldu, saygın bir yazar. İlişkisi olabilir mi diye araştırdığımda Ozan Ceyhun’un babası olduğunu öğrendim.

Peki Ozan Korkmaz isminin bana niye tandık geldiğini anlamak için önce Büyükelçilik sayfasındaki özgeçmişine baktım. Mesleki bilgilerinden sonra da siyasi özgeçmiş bilgileri verilmiş; 1992-2000 yıllarında Hessen Eyaleti Gross Gerau İl Genel Meclisi üyeliği ve 1998-2004 arasında da Avrupa Parlamentosu milletvekilliği yapmış. Ancak, burada hangi siyasi partilerin bünyesinde çalıştığı verilmemiş.

Ozan Ceyhun, 1998 yılında Alman Yeşiller Partisi’nden Avrupa Parlamentosu’na girmiş. 2000 yılında Yeşiller Partisi’nden ayrılmış ve Sosyal Demokrat Parti’ye katılmış. 12 Şubat 2002 günü Sosyal Demokrat Parti’nin temsilcisi olarak Avrupa Parlamentosu’nda yer almış. Ancak; ne olduysa Sosyal Demokrat Parti de 2007 yılında Ozan Ceyhun ile yollarını ayırmış. Neden yolların ayrıldığı bilinmese de Yeşiller Partisi’nden ayrılıp Sosyal Demokrat Parti’ye geçişi Almanya siyaseti için göze batan bir durumdu ki, ülke siyasetinden böylece dışlanmış.

Ozan Ceyhun’u Avrupa Parlamentosu milletvekili olduğu yıllarda Türkiye için yaptığı eleştiriler nedeniyle hatırlıyorum. Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye’nin insan hakları, demokrasi, Kürt meselesi politikalarına karşı sürekli eleştiriler yapıyor ve Türkiye aleyhine kararlar çıkması için uğraşıyordu. Alman Lepold tanklarının satın alınması aşamasında Türkiye bunları güneydoğuda ve sınır ötesi operasyonlarda kullanacak gerekçesiyle satılmasını engelleyenlerin başta gelenleri arasındaydı. Terörün ülkemizde yarattığı tahribatları dikkate almadan Türkiye’nin Kuzey Irak operasyonlarının durdurulması için Avrupa Parlamentosu’nda baskı oluşturmaya çalışıyordu. Bu eleştirilerin AKP döneminde de devam ettiğini AKP’nin ılımlı İslam maskesi altında köktendinci bir parti olduğunu sürekli tekrarladığını da belirtmem gerek.

Ozan Ceyhun’un büyükelçi olarak atandığı tarihteki haberler gözümden kaçmış olacak ki, böyle bir hafıza tazelemesine ihtiyaç duydum. İyi de oldu, böylece Alman siyasetinden dışlandıktan sonraki marifetlerini de öğrenmiş oldum. Resmi özgeçmişine göre 2007-2014 yılları arasında Türkiye, KKTC ve Almanya’da özel Sektörde ve belediyelerde AB danışmanı olarak görev yapmış. Bu danışmanlık görevinin ayrıntıları araştırıldığında KKTC’de köşe yazarlığı, Egemen Bağış’a danışmanlık, KKTC siyasetinde polemikler yaratmak ve 2015 seçimlerinde AK Parti’den İzmir milletvekili adaylığı görülüyor. İzmir’deki seçim çalışmalarında tanıştığı bir bayanla 2018 yılında evleniyor. Eşinin başörtülü olduğunu ve törene Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katıldığını belirtmeden geçemeyeceğim.

Karşımızdaki kişinin iki farklı profilini görüyoruz; birisi 20 yaşında iltica ettiği Almanya’da 27 sene yaşayan bir insan, ikincisi de 2007 yılından itibaren Türkiye’de yüzer-gezer durumdaki bir insan. Aynı bünyede buluşan bu iki kişilik o kadar farklı ki; eminim babasının kemikleri sızlıyordur.

Son söz olarak, bizim bürokrasinin "şaka gibi" tavrına kişiliği de çok yakışmış. Ben olsam Sayın Büyükelçi’nin yaptığını yapamazdım. Sezgin Baran Korkmaz’ın ABD'nin talebi üzerine tutuklandığını bileceksin ve kamera karşısına geçip beyanat vereceksin: "İade işlemini başlattık". Sezgin Baran Korkmaz gire-çıka Türkiye sınırını kendine su yolu yapmış. Bürokrasimizin Korkmaz'ın Avusturya'da olduğunu bilmiyor olması mümkün mü? Bence değil! Ama yakalama emri çıkartmıyorlar. Ta ki, ABD isteğiyle tutuklanıncaya kadar. Bunları bile bile çıkıp bir de beyanat vereceksin. Bari bir metin verip okutsaydın ya…[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>