YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

GALLİPOLİ
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 01/09/2020 | Saat: 20:59

Gallipoli

Çanakkale ye ilk gittiğimde 1978 li senelerin başında idi. O tarihte Çanakkale’den Eceabat’a   arabalı vapurla geçip şehitliği ve bilhassa Kilit Bahir’i gezmiştim. Beni çok etkilemişti. Çanakkale’nin 1914 dönemi, dünya tarihindeki önemini hem okur, hem de yöreyi gözümde canlandırmakla başlamıştı merakım. 57 inci alayın günlük yemek listesi gelir aklıma. Üzüm hoşafı , yağlı buğday çorbası ve peksimet. Kimi zaman üzüm hoşafı ve ekmek. Sabah verilen tayından sonra öğle yemek yerinde YOK , yazılmış. Akşam tekrar üzüm hoşafı ve tayın. Bakınız aldığımız her nefeste hayatlarını bu vatan için feda etmiş binlerce Mehmet’lere neler borçluyuz ? Günlerce sadece üzüm hoşafı, yağlı buğday ve tayınla beslenmiş, ve konu vatansa gerisi teferruat diye gözünü kırpmadan ölüme koşmuşlar. 

Böyle bir durumda kilit bahirdeki Mecidiye tabyasına savaş gemisinden atılan bir top mermisi isabet eder. Tabyadaki topa mermi götüren raylı sistem kırılır. Aynı zamanda da  topun nişan sistemi bozulur. İşte hikayenin bu kısmına aklım pek ermemekte, küçük vinç sistemi ile mermi deposundan bir mermi kaldırılır. Tekerlekli raylı metal taşıyıcılar üzerine konur, yukarıya itilip topun yanına taşınır mermi. Yine bir kaldıraçla mermi topun ağzına verilir. Bu sistem felç olunca , Naim Süleymanoğlu misali, Seyit Onbaşı, vatan aşkıyla sırtlar 215 kiloluk mermiyi.  Rampadan Topun yanına kadar taşır bu ağırlığı. Tabyada sağ kalan askerlerle koyarlar topun ağzına. Mermiyi verirler topun içine. Bozulan nişan sistemi yerine Seyit onbaşı göz kararı, üç arşın sağa götüre , iki arşın sola getire, haydi allah rast getire diyerek topu ateşler. İngilizlerin en önemli zırhlısı Ocean’ın dümen yerine yakın bir yerden vururlar. Dümeni bozulan zırhlı, akıntıyla, Nusret gemisinin döşediği mayınlara bindirir. Koskoca zırhlı Çanakkale’nin soğuk sularına gömülür.   

Evet, diğer İngiliz zırhlılarının da battığı gibi, Ocean kısa bir sürede denizin derinliklerine iner. Mart ayı, Çanakkale’de, denizin çok soğuk aktığı dönemdir. Gemideki askerler sıkı giyimli olarak, bataryaların başından, denize düştüklerini bir düşünün. Yüzme bilseler bile, soğuk su ve akıntıyla boğuşup, nereye kadar yüzecekler diye hiç düşündünüz mü? Bir yaşam savaşı, hani kıyıya ulaşsa bile, kıyıda onlara göre düşman askerleri, Türk’lerle karşılaşacaklar.  Diğer tarafta tabyada ikinci mermiyi topa sürecek can havli yerine, vurdukları Oceangemisinin sürüklenmesini seyreder, tabyadaki askerler. Top mermilerinin depolandığı yerde, mermiler bir birlerinin üzerine istif edilirken, yağlanır. Bu yağ, aynı zamanda top içinden merminin fırlatılması sırasında, sürtünmeyi engellemekte. 

Resimlerde konu olan Seyit Onbaşının sırtındaki mermi fotoğrafı, gerçek mermi olmasa da, o günü canlandırmakta. Sadece Mart ayında OCEANgemisi değil, diğer Fransız zırhlı savaş gemileri de, Nusret gemisinin mayınlarına çarpıp battığını bilmekteyiz. BOUVETzırhlısı da bunlardan biri. 603 mürettebatı ile boğazın serin sularına  birkaç dakikada gömülürken, 30 a yakın Fransız askeri, balıkçılar tarafından kurtarılır. Ya boğazın serin sularına mahkum olacaksın, yada Türk askerinin merhametine sığınacaksın gibi seçenek gelmekte önlerine. Mart ayı, boğazın serin sularında çırpınmak nasıl olur bilmiyorum.

Birkaç sene evvel yine İstanbul’daki Montrö’ de tarif edilen Karadeniz Boğazı,kıtalar arası yüzme yarışına katılmıştım. Bu yarış bana çok keyif vermişti. Aynı sene, Çanakkale’de bir dernek tarafından düzenlenen, 30 Ağustos Zafer Bayramı adı ile anılan, yine Kıtalar arası yüzme yarışına katılmak istedim. Yarış Eceabat tan başlayarak, Çanakkale’de, müze olarak gezilen Nusret gemisinin bir kopyasının bulunduğu yerde, 6.5 kilometrelik bir parkur sonunda bitecekti. 

Bu boğazda yüzmek olağan dışı bir imkandı. Yarışmacı olarak ücretini yatırdım, kaydımı yaptırdım. Yarış günü topluca bizi Çanakkale’den alıp, karşıya geçirdiler. Tanıdığım bir çok açık deniz yüzücüleri vardı gemide. Eceabat a vardığımızda , plaj gibi kullanılan bir deniz kenarına götürdüler. Yarış başladı, hepimiz koşarak denize girip yüzmeye başladık. Suyu soğuk Çanakkale boğazında fazla kıvrım olmadığı için, mevcut akıntı insanı zorlamakta idi. Olsun burada yüzmek bile bir ayrıcalıktı. Rotam boyunca her sağ kulacım arasından nefes almakta, ve yönümü kontrol etmekteydim. Zorlu bir maratondu bu mesafe. Derken Kilit bahir açıklarına geldim. Her kulacımda bu sefer dağın üstündeki asker heykelini görmeye başladım. 

‘Dur Yolcu Bilmeden Gelip Bastığın Bu Toprak Bir Devrin Battığı Yerdir’. Her aldığım nefeste, bu cümleyi görmekteydim. Bir, üç, beş, derken bu askere selam vermem gerektiğine karar verdim ve Çanakkale boğazının ortasında 1 dakika selam durarak şehitleri andım. Akıntı beni alıp götürmüştü. Olsun, onları hatırlamanın huzuru vardı bende. 1 saat 12 dakikada karaya vardığımda inanılmaz bir mutluluk içindeydim. Sonra düşündüm , nelerle bu vatanı koruyup bu günlere getirmeye çalışmışız, ancak bu gün nereye gittiği belli olmayan bir girdaptayız diye, bir sözüm geldi söyledim, hem nalına hem mıhına. 

Metin Atamer  [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>