YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    BİR DAMLA SU İÇİN
Yazar: RESUL EKSİN | Tarih: 28/07/2020 | Saat: 16:59

Bir Damla Su İçin                    

Nasrettin hoca ne güzel  demiş.Fakirin eşeğini önce kaybettireceksin, sonra buldurup sevindireceksin diye. Yıllar önce söylenmiş bir söz ama geçerliliğini hala koruyor.Her gün yaşadığımız olaylar veya gördüklerimiz bize bu durumun ne kadar canlı olduğunu gösteriyor. İnsanlar bir birlerine karşı  besledikleri hasmı hane duyguları başka canlılara karşıda duyuyorlar.

Dünyayı  sadece insanoğlu için yaratılmış bir alem gibi görüp ona göre düzenleme çabası her gün biraz daha artıyor. Sanayinin gelişmesi sonucunda büyük yerleşimlerde toplu yaşam  belki kaçınılmaz olarak oluştu. Buralarda kendilerine ulaşabildikleri her konforu kullanarak mekanlar yapmaya başladılar.Dünyada sadece kendilerinin yaşadığını  zannediyorlar.  Hayatını insanlara bağlı olarak sürdürmeye alıştırılmış olan evcil hayvanları yok saymaya  başladılar.

Bunların içinde en öne çıkanları, kedi, köpek ve bazı kuş türleri.Bir damla suya hasret ,bir lokma yiyeceğe muhtaç hale getirildiler. Hayvanların içinden  bir tanesinin başını okşadıklarında, insanlığın kurtarıldığını zannediyorlar.

Milyonlarca hayvan belki de susuzluktan veya açlıktan ölümle pençeleşiyor. Bu duyarsızlığı  bütün insanlık olarak hep beraber sergiliyoruz. Dil, Din, Ülke, Millet farkı gözetmeden hepimiz yapıyoruz. Hatta okumuş-okumamış, fakir-zengin, kadın-erkek burada da fark etmeden bir fiil hepimiz yapıyoruz.

Peki ne  yapabiliriz?

Çok zor olmasa gerek diye düşünüyorum.Sokakların belirli yerlerine çeşme bırakılıp oradan sokaktaki kedisi, köpeği, kuşu, arısı, börtü-böceği suyunu içebilir. Bunun bakımını düzenleyemeyecek kadar insanlık ekonomik ve teknolojik imkandan yoksun değil.

Bu hayvanların üremesini kontrol altına alarak daha sağlıklı yaşamalarını sağlayamaz mıyız?  Bu konuda sorular ve çözüm yolları konuşuldukça mutlaka çoğalır. Bu hayvanların bir kısmının varlığı insanlara bağlı olduğuna göre, insanlar kendileri için düzenledikleri yerlerde mutlaka bunların yaşam alanlarını doğalarını bozmadan düzenlemelilerdir.

Sokakların kedisi ve köpeği olur.Onları doğal yaşantılardan koparmadan, insanlarla yan yana  yaşar hale getirirsek onlar içinde çok faydalı olur.

Ne yapıyoruz?

Evimize kedi veya köpek alarak onunla kendi konutumuzda yaşamaya çalışıyoruz.Peki o hayvan bizimle dar alanda yaşamayı kabul ediyor mu? Evet bu sorunun cevabı bilinmiyor diye içinizden düşünmüş olabilirsiniz.  O, sizinle yaşamayı bu şartlar altında istemiyor diyorum. Onun doğası insanla iç içe yaşamak değil.İnsanla yan yana yaşamaya müsait.

Onun için özgürlük vazgeçilmezdir. Sokaklarda gezmek, ağaca tırmanmak. Havada gördüğü kuşu yakalamak için sinmek, avazı çıktığı kadar bağırmak....Tırnaklarını keskinleştirmek.Koyu bir gölgede yatıp keyfince uyumak. Saymakla bitmeyecek kadar çok keyif aldığı alanlar insanlar tarafından yok ediliyor. Evde vereceğimiz bir damla su ile bir lokma ekmek yüzünden.

Evin içine alıp onu eğitip egolarımızı tatmine çalışıyoruz. Ona ne kadar büyük sevgi gösterdiğimizi düşünüp kendimizi merhamet denizinde yüzüyor olarak görüyoruz. Keyfimiz yetince ait olduğu mahalleye  sokaklara gönderiyoruz.

İşte doğasını bozarak kendi yeteneklerini öldürdüğümüz o hayvanı, keyfimiz yetince tekrar ait olduğu yere gönderdiğimizde  daha büyük kötülüğü yapmış oluyoruz.

Sokaklar ,sokak hayvanlarınındır.Onlara karşı içimizde yeşeren merhamet duygusu bulunuyor ise çözüm onları evin içine almak değil.Onların yaşam alanlarını ait oldukları alanlarda düzenlemek. İnsanların yaşadığı her sokakta, her mahallede onların beslenme ve barınma alanları düzenlenip  bakımları yapılmalı.

İçlerinden bir tanesini evimize alarak kendimizi kandırmaya devam etmeyelim.Ellerinden zorla aldığımız mekanlarını gönül rızası ile verelim. Evlerin içinde, sitelerin içinde kendimizce onlara yer ayırarak hem kendi dünyamızı, hem de onların dünyasını karartmayalım.

 Bu canlıların yaşam alanlarının düzenlenmesi işini  kim yapacak.

Bu işin bireylerin vicdanına bırakılmayacak kadar önemli ve büyük bir problem olduğunun kabul edilmesi, şehir plancılarının bu işe daha fazla kafa yorması, kamunun bu durumu çözülmesi zorunlu bir problem gibi düşünüp algılaması gerektiğini düşünüyorum.

Elbette şehirleri, yerleşim alanlarını planlayanlar düşünüp düzenleyecek.Nasıl insanların konforlarını(!) düşünüp bunca plan proje yapıyorlar. Mesailerinin bir kısmını da varlıkları yok sayılan  diğer canlılara ayırsınlar.

Suyun medeniyet olarak kabul gördüğü bu zamanda, susuzluktan ölen bir canlının varlığı her halde   cinayet olarak tanımlanır.

Bir damla sudan yoksun bırakılan bu hayvanlara modern toplum adına daha fazla kötülük yapmaktan bir an önce insanlık kurtulmalı diye düşünüyorum.

Resul Eksin[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>