YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ANITKABİR YASAK, AYASOFYA SERBEST!
/**/ Yazar: ADANA FİKİR PLATFORMU | Tarih: 25/07/2020 | Saat: 09:59

Anıtkabir yasak, Ayasofya serbest!

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) ve birçok sivil toplum kuruluşu, Lozan Antlaşması’nın 97. yıldönümü nedeniyle Anıtkabir’i ziyaret etmek istedi. Ziyaret saatinden yarım saat önce Anıtkabir dezenfekte edildiği gerekçesiyle kapatıldı.

ADD ve CHP heyetinin, Anıtkabir Komutanlığı ile uzun süren görüşmelerinin ardından, iki saatin sonunda Anıtkabir ziyarete açıldı ve heyet içeri alındı. ADD, İnönü Vakfı, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Eğitim-İş, TESUD, Türk Hukuk Kurumu, Ankara Barosu, İstanbul Barosu, İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği, Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Kent Konseyi temsilcileri Anıtkabir’i ziyaret edeceklerini duyurmuştu.

Anıtkabir Komutanı, ziyaretten yarım saat önce ADD yetkililerini arayarak Anıtkabir’in dezenfekte edileceği gerekçesiyle saat 12.00’de kapatılacağını bildirdi. Bunun üzerine Anıtkabir’in kapısına gelen STK temsilcileri ve yurttaşlar, etrafın polis barikatlarıyla kapatıldığını gördü. Asker-polis ve heyet arasında tartışma çıktı.

Yurttaşlar, “Lozan’a sahip çıkmaya geldik, niye almıyorsunuz? Mafyalara, tarikatlara, Lozan’ı delenlere önlem alın” sözleriyle polise ve askere tepki gösterdi. ADD Başkanı Hüseyin Emre Altınışık, önceden tüm müracaatları yaptıklarına dikkat çekerek “Önce çelenk koyamazsınız dediler, karanfillerimizle geliriz dedik. Albay, sonra da ‘Birtakım terör unsurları aranıza sızabilir’ dedi ve saati değiştirmek istedi. Değiştiremeyiz, Atatürkçü hiç kimse terör unsuru barındırmaz dedik. Saat 11.20’de albay tekrar aradı ve ‘Anıtkabir’i tadilata alıyoruz, programı iptal edin’ dedi. Buraya geldik, dezenfekte edilecek dediler. Anıtkabir’e girişimiz yasaklandı. Bu bahanelerle çocuk bile kandıramazsınız. Atatürk, Cumhuriyet, Lozan demek, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini savunmak suç haline geldi. Bugün Ayasofya serbest, Anıtkabir yasak” dedi.

Altınışık ve STK başkanları, içeri girene kadar oturma eylemi yaptı.

‘RÖVANŞİST TUTUM’

Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık ise, duruma tepki göstererek “Lozan Barış Antlaşması bu ülkenin tapusudur” ifadelerini kullandı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Candan Karakuş da “Ayasofya kararıyla Cumhuriyetin, Atatürk’ün ve Bakanlar Kurulu’nun kararını hiçe sayan bir iktidarın, rövanşist bakış açısının ürünü olarak Anıtkabir kapatılıyor. Bir taraftan Ayasofya açılıyor, bir taraftan Anıtkabir kapanıyorsa Cumhuriyet değerleri tehdit altındadır” dedi. Eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu da “Anıtkabir Komutanlığı, polisin emrinde. Bugün ülkenin her yerinde Lozan etkinlikleri yasaklanıyor. Bu durum gaflet ve dalaletin de ötesidir” diye konuştu.

CHP DESTEĞE GELDİ

Engelin ardından bekleyen gruba destek için CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya ve CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır da Anıtkabir’e geldi. Yıldırım Kaya, “Cumhuriyetle hesaplaşmak isteyenlerin karşısında diz çökmeyeceğiz. Sayın Komutan, sen bilmiyor musun 24 Temmuz’un Lozan’ın yıldönümü olduğunu? Bugün mü öğrendin? Eğer temizlik anlayışınız Cumhuriyet devrimleriyle hesaplaşmaksa, bunu aklınızdan çıkarın” dedi. CHP heyetinin Anıtkabir Komutanlığı ile görüşmelerinin sonucunda Anıtkabir, 2 saatlik bekleyişin ardından açıldı. Heyet, Atatürk’ün mozolesine ve İsmet İnönü’nün gömütüne çiçek bıraktı. Etkinliğe Eğitim-İş Başkanı Orhan Yıldırım, Tüm-YerelSen Başkanı Tamer Yiğit Güler, ÇYDD Ankara Şube Başkanı Ayfer Yüksel, Ankara CUMOK yetkilileri ve çok sayıda STK’nin temsilcisi katıldı.

‘BAĞIMSIZLIK İŞGALDEN KURTULMAKTIR’

Anıtkabir’in ardından Eğitim-İş Sendikası Başkanı Orhan Yıldırım, Türk Hukuk Kurumu Başkanı Yaşar Çatak ve Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Hüseyin Altınışık Pembe Köşk’e gelerek İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker’i ziyaret etti. Burada konuşan Yıldırım, Kurtuluş Savaşı kahramanlarını anarak “Bizleri bugünlere getirenler başta olmak üzere, başta Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü olmak üzere herkese saygılarımızı sunarız” derken Türk Hukuk Kurumu Başkan Çatak, Lozan’ı hedef alan açıklamalara karşı “Hiçbir objektif tarihçinin Lozan’ın Türkiye aleyhine bir belge olduğunu söylediğini duymadım” ifadelerini kullandı. Çatak, dün ibadete açılan Ayasofya’ya ilişkin ise “Ulusal bağımsızlık bir müzenin ibadet yerine dönüştürülmesiyle olacak şey değildir. Ulusal bağımsızlık o camiyi düşman işgalinden kurtarmaktır. Bunu da Atatürk ve İnönü başardı” dedi.

Sena Yaşar

25 Temmuz 2020

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/anitkabir-yasak-ayasofya-serbest-1753875[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (2) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>