YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    İzmir Valiliği, Lozan'ın 97. yılını kutlamayı yasakladı!
/**/ Yazar: ADANA FİKİR PLATFORMU | Tarih: 24/07/2020 | Saat: 23:51

İzmir Valiliği, Lozan Barış Antlaşması'nın 97. yıldönümü nedeniyle İzmir'de yapılmak istenen tüm anma ve kutlama programlarını, "Toplumsal ayrışma ve kargaşaya neden olabileceği" gerekçesiyle yasakladı.


Atatürkçü Düşünce Derneği İzmir Şubeleri'nin, Lozan Barış Anlaşması'nın 97. yıldönümü nedeniyle yapmak istediği anma programı, Valilik tarafından yasaklandı. 

İzmir Valiliği, il merkezinde ve ilçelerde yapılmak istenen tüm etkinliklerin yasaklandığını duyurdu. Atatürkçü Düşünce Derneği Konak Şubesi'nin yaptığı anma başvurusunu reddeden valilik, gerekçesinde “Etkinlik yapılması halinde, toplumsal ayrışma ve kargaşaya neden olabileceği değerlendirildiğinden kamu düzeni güvenliği sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin korunması, yaşanabilecek her türlü olumsuz bir durumun önüne geçilmesi amacıyla Lozan Antlaşması'nın yıldönümü kapsamında ilimiz genelinde açık alanda gerçekleştirilecek yürüyüş, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma bildiri dağıtma, çelenk sunma v.b. etkinlikler yasaklanmıştır" denildi. 

BASIN AÇIKLAMASI ENGELLENDİ

Valilik kararının ardından Konak ilçesinde Cumhuriyet Meydanı'na gelen ADD üyelerinin basın açıklaması yapması engellendi. Atatürk anıtına çelenk bırakan üyeler, alnadan uzaklaştırıldı. 

ADD: VAZGEÇMEYECEĞİZ

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Yönetim Kurulu üyesi ve İzmir Şubeleri Sorumlusu Ahmet Tutan, kararını tanımadıklarını belirterek, “Bu karar FETÖ benzeri örgütlerin ortaya çıkmasını sağlar. Bu karar, Lozan'ın bu ülkenin tapu senedi olduğunu kabul etmemektir. Bugün Atatürk’e çelenk bırakmamız engellenirse yarın İstiklal Marşı’mız da engellenir. Bunun için yasakları tanımıyoruz.” ifadesini kullandı. Karara tepki gösteren Atatürkçü Düşünce Derneği İzmir Şubeleri Eşgüdüm Başkanı Doğan Aygen ise, "Bu Atatürkçülere karşı alınan bir karardır. Atatürk’e saygı duruşu bulunmamıza, çelenk bırakmamıza, Lozan'ı anmamıza engel olamayacaklar. Biz bu yasaklara rağmen yolumuzdan vazgeçmeyeceğiz.” diye konuştu.

CHP'DEN TEPKİ: UTANÇ BELGESİ

Valiliğin aldığı karara tepki gösteren CHP İzmir Milletvekilli Kamil Okyay Sındır, “Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, Lozan fatihi İsmet İnönü ve vatan uğruna canını vermiş tüm şehitlerimize büyük bir saygısızlık anlamı taşıyan ve Cumhuriyet tarihimize kara bir leke olarak geçecek olan bu utanç belgesini takdirlerinize sunuyorum” ifadesini kullandı.

Muhammed Özmen

24 Temmuz 2020 Cuma

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/izmir-valiligi-lozanin-97-yilini-kutlamayi-yasakladi-1753720[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>