YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ANADOLU
Yazar: RESUL EKSİN | Tarih: 26/05/2020 | Saat: 08:23

Anadolu; sınırları, Türk coğrafyasında çizilemeyen hayallere, destanlara, kahramanlıklara sembol olan Anaların yurt yaptığı toprak parçasının adı. Türk milletinin yaşadığı yurdun adına Anadolu demesi rastgele verilen seçilen tanımlama değildir.

Türk Kültüründe kabul gören benimsenen beylik söz bu duyguların özet tanımlaması olsa gerekir. “Devlet baba / Toprak ana” ananın toprağa benzetilmesi bütün canlı varlığını devamını sağlayabilmesi için onun varlığına ihtiyaç duymasından olsa gerekir.

Anaların analık vazifesinin ehemmiyetini insanlığa son peygamber olarak gönderilen peygamberimiz Hz. Muhammed de şu hadisle dile getirmiştir. “Cennet Anaların, ayaklarının altındadır”. Analık rolünün yaratıcı tarafından anaya doğuştan öğretilmesi, anayı bir adım öne çıkarırken, sorumluluğunu da daha fazla artırıyor.

Türk kültüründe her zaman erkeğiyle birlikte rol alan ana, son Türk devletinin kurucusu M. Kemal Atatürk tarafından anaya verilen değer şu özdeyişiyle tarihte yerini almıştır: “Türk kadını sen yerlerde sürünmeye değil, Başlara taç olmaya layıksın” diyerek hem kadının rolünü hem de yerini belirtmiştir.

Tarihte Türk anası kendine düşen görevi layıkıyla yapmıştır. Savaşta cephede mermi taşıyarak, evde kalıp çocuğuna babalık ve annelik rolünü birlikte yerine getirerek. İşgal altına düşen vatan toprağının savunulmasında namusunu korumak için değerlerine inancına göre meşru görülmeyen ölüm yöntemini seçerek (İntihar) zerresinin kokusuna dayanmanın imkansız olduğunu bile bile hayvan pisliklerini kendine bir süs güzelleşme aracıymış gibi hiç çekinmeden sürmek (Hayvanların dışkısını). İnsanların fedakarlıkta sınır tanımayacağı evladı ile kıyaslandığında “çocuğun mu, Vatanın mı?” sorusu önüne geldiğinde tereddüt etmeden vatanı uğruna çocuğunun ölümüne katlanabilen Türkün anası.

Vatan savunmasına giden can paresini kurban edercesine gözünü kırpmadan askere gönderen ana. Şehit düşen çocuğunun cenazesinde vakurla vatan sağ olsun diyen ana. Köyde eşinin yanında sabahtan akşama tarlada çapa yapıp, akşam onlara yemek yapmak için kıt imkanların içinden harika lezzetler yaratarak karınlarını doyuran ana. Fabrikada, okulda, bankada, mağazada hayatın her alanında evin yükünü omuzlarında hissederek çalışan çabalayan, çocuğuna helal süt emzirmek için harama el sürmeyen ana.

İşte Türkün vatanına ad olan, sembollerin en yücesiyle taçlandırılan ana bu, ulvi meziyetler sana bugün daha çok görev veriyor. Doğmuş olan çocuklarımızın eğitimlerinin birinci öğreticisi sizlersiniz. Sizlerin bu alandaki fedakarlığınız, bilinç düzeyinizin yüksekliği gelecekte insanlığın yaşayacağı mutlu veya mutsuz günlerin kahramanları olacaklardır. Her kötülüğün arkasında “Kötü eğitilmiş bireyi; Her iyi olan bir davranışın arkasında iyi eğitilmiş bireyi” aramamız gerekir. Olumlu veya olumsuz olarak yaşadığımız bu dünyayı biz insanlar hep birlikte inşa ediyoruz. İnşa çalışmasına bu işin mimarı. Ya Analar olmalı Ya Analar olmalı.

Resul EksinYazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(https://resuleksin1.wixsite.com/eitimcigzyle-1/anadolu kendi sitem.)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>