YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    BEREKETLİ TOPRAKLAR

Gençlere Geleceği Emanet Eden ve Onların Önünü Açan Atatürk’ün 19 Mayıs Anlayışına Saygı İle 19 Mayıs Kutlu Olsun
/**/ Yazar: İBRAHİM ORTAŞ | Tarih: 19/05/2020 | Saat: 21:03

Gençlere Geleceği Emanet Eden ve Onların Önünü Açan Atatürk’ün 19 Mayıs Anlayışına Saygı İle 19 Mayıs Kutlu Olsun

Prof. Dr. İbrahim Ortaş, Çukurova Üniversitesi, iortas@cu.edu.tr

Erdal Atabek*'En tehlikeli cehaletin içinde bulunulan durumu fark etmemek' olduğunu belirtiyor.

Gençliğimizde her 19 Mayıs gençlik bayramını öğretmenlerimizin etkisi ile çok önemser ve bazı jimnastik hareketleri yaparak tamamlardık. Ancak günün önemi ve neden bu günün gençlere atfedildiğini anlatılmadığı için anlayamamıştık. 23 Nisan Egemenlik ve Çocuk bayramının içeriğinin yeterince işlenmemesi gibi.

Zaman içinde Atatürk’ün çocuklara ve gençlerin omuzuna yüklediği sorumluluğun iradelerinin nasıl yönetileceği ile ilgili olduğunu anladık. Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi ile gençlere yükseldiği sorumluluğu anlamak başlı başına bir bilinç ve bilgi gerektirir. Gençlere yani yarının büyüklerine geleceklerine sahip çıkılması öğütleniyor. Buradaki büyüklük ve olgunluk, kendine güven ile Atatürk, gençlerin birey olmasını ve içinde bulundukları toplumun birere öncüsü ve geleceği kuracak ve koruyacak yetişkin bireyler olmasının önünü açıyor.

19 Mayıs Gençliğe İradelerine Sahip Çıkmayı Öğütlemektedir

19 Mayısın bugün ki anlamı gerçekler ile yüzleşerek bütünü analiz ederek geleceğe güvenle bakmak için temel ilkenin çalışarak, üreterek, hak ederek belirli yerlere liyakatle gelmek olduğunu bilmektir. Hak etmediği hiçbir şeye tenezzül etmemeleridir. Ülkenin içinde bulunduğu durumu analiz ederek neden belirli alanlarda geride kaldığımızı ve başarı sağlamadığımızı bilmektir. Sorunların kaynağını ve hataları başkalarından önce bizler neleri iyi yaptık neleri iyi yapmadık diyebilmektir.

Cumhuriyetin kuruluş yıllarını ve ondan sonraki süreçleri anlamak ve demokrasiye sahip çıkarak muasır medeniyetler seviyesine çıkmaktır. “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” şiarı ile herkesin kendi iradesine sahip çıkmasını bilinci ile iradelerini başkasına hesapsız kitapsız devretmek değil, tam tersine demokratik seçimler yolu ile programı ve amacı belli koşullar ile belirli bir süreliğine devretmektir.

Atatürk’ün gençliğe öğüttü bir başkasının şemsiyesi altında bağımlılık duymak değildir. Ülkesinin her sorununu kendine vazife edinmek, başkasından medet ummadan kendi yaratıcılığını ortaya koyabilmektir. Bütün bunlara sahip çıkmak ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak için 21. yüzyılı geriye doğru tarih süreci içinde analiz ederek, geldiğimiz yeri bilmek, geleceğe çağın gereklerine uygun insanın insan olarak farklılıklarını da bilerek her türlü düşünceye saygı duyarak herkesin düşüncelerini de alarak ortak akılla geleceğe emin edimler ile yol almaktır. Atatürk’ün 1920’li yıllardan sonraki başarısı mutlaka iyi okumak ve başarının altındaki eğitim reformlarını iyi anlamak gerekir.

Geçmişi Bilerek Geleceğe Uzanmak

Bu şartlar için 19 Mayısı gençlik bayramının önemini anlayarak üzerinde yaşadığımız dünyamızın gerçekleri içinde iyi modelleri alarak, akıl ve bilim yolu ile öz güvenle, coşku ile çalışarak üreterek liyakate dayalı yapılanma ile doğru kişileri doğru yerde hak ettiği şekli ile geleceğe yol almak diğeri ile. Ülkenin sorunlarının üstesinden gelecek çözüm pratikleri bu topraklarda halen tazeliğini koruyor. Anadolu toprakları insanlığın ve kültürlerin kesiştiği kavşaktır. Dünyanın en zengin insan kültür birikimi bu topraklarda yaşayan insanların hafızasında bulunuyor. Bu gerçeği bilerek üzerinde yaşadığımız toprakları 1930’u yıllardaki gibi yeniden dünyanın merkezi yapılabiliriz.

Korona virüs sonrası yeni durumda haydi, yeniden bir başlangıç ile şu çıkmazdan çıkmak için birlikte kolları sıvayalım ve Atatürk’ün önerilerinin dikkate alındığını gösterelim.

Yeniden bu anlayışın bilincimizde oluşmasını sağlayan anlayışa saygı ile 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı gençlerimize ve ülkemize kutlu olsun.

*8 Mart 2010 tarihli “Güven ile Umut” adlı yazısından.

19 Mayıs 2020 Adana,  İbrahim Ortaş Korona Günlüğü[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>