YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    







Tam Gün Yasası ve Tıp Fakültelerimiz
/**/ Yazar: HAMİT SERBEST | Tarih: 27/03/2008 | Saat: 10:45

Sosyal güvenlik yasasındaki değişiklikler bu ülkede yaşayan herkesi ilgilendirmekte ise de daha çok sağlık çalışanlarını ve kurumlarını etkileyeceği açıktır. Ben konuya Tıp Fakültelerimiz açısından bakmak istiyorum.

Yasa uygulanmaya başladığı anda Tıp Fakültelerinde yarı zamanlı olarak çalışan öğretim üyeleri kendilerini bir yol ayrımında bulacaklardır. Bakanlık yetkilileri “tam zamanlı” çalışma sisteminin kamu hastanelerinin kurumsallaşması için zorunlu olduğunu üniversitelerde görev yapan hekimlerin de öğrencilerin eğitimine daha çok katkı yapmalarını sağlayacağını ileri sürüyorlar. Yetkililerin ''Biz, devlet, üniversite veya özel hastaneleri birbirinden ayırmıyoruz. Kamudan ayrılan, özel hastanede çalışır'' açıklamaları üniversite hastanelerinin karşılaşabileceği kaybın farkında olmadıklarını veya önemsemediklerini göstermektedir.

Tıp Fakültelerinde yarı zamanlı çalışan öğretim üyelerinin öğrencisine, hastasına, Fakültesine hiç bir şey katmadığı veremediği söylenebilir mi! Ama, mevcut sistem yanlış çalışıyor denebilir. Bu doğru da olabilir, sistemin uygulanış biçiminde bir çok eksiği ve yanlışı bulunabilir. Ancak, bu konuda yapılan en büyük yanlış yeni sistemin mevcut sisteme bir alternatif olarak sunulmasıdır. Her şeyi ak ve kara olarak görme alışkanlığından vaz geçemiyoruz. Nedense elimizdeki sistemin yanlışlarını düzeltmeyi, eksiklerini tamamlamayı sevmeyiz, sanırım öyle şeyleri yapmak zor gelir. Zordur da gerçekten! O nedenle, yeni bir sistem buldum diye ortaya çıkmayı sever insanımız.

Bildiğim kadarıyla, Tıp Fakülteleri hastaneleri eğitim sisteminin bir parçası olarak kurulmuşlardır ve araştırma hastanesi olarak faaliyet göstermeleri gerekir. Uzun yıllardan bu yana, bu hastanelerin basit hastalıklarla dahi ilgilenme durumunda kalması orada görev yapan öğretim üyelerinin yarattığı bir durum olmasa gerek. Tıp Fakültelerini kazanç peşinde koşan kurumlar ve öğretim üyelerini de bu kurumların kasasına para taşıyan emekçiler olarak gören yöneticiler ve bu sistemi kurgulayanlar önce öz eleştiri yapmalıdırlar. Bu anlayışın yarattığı korkunç hasta yükü neredeyse devlet hastanelerini aratmayacak boyutlara ulaşabilmektedir. Diğer taraftan, hastane ve üniversite yöneticilerinin döner sermaye sisteminden hastanenin sağladığı gelirle kurumlarının diğer alanlardaki ihtiyaçlarını karşılayabildikleri bilinmektedir.

Böyle bir sistem içinde çalışmak zorunda kalan öğretim üyesi kendi adına maddi anlamda daha avantajlı bir durum yaratma tercihini yaparsa bunu eleştirmek doğru olmaz. Yani, öğretim üyelerinin ek kazanç elde etme niyetlerinin ve mevcut yasalar çerçevesindeki uygulamalarının da yadırganacak veya eleştirilecek bir yanı olamaz. Diğer taraftan, yarı zamanlı çalışan öğretim üyelerinden görevlerini aksatan yeterince yararlı olamayan var diyerek sistemi bütünüyle kötülemek bu sistemin parçası olan insanlara yapılacak en büyük haksızlık olur.

Yazının başında da ifade ettiğim gibi, ben söz konusu uygulama ile Tıp Fakültelerimizde yaşanabilecek nitelikli insan gücü kaybı ile ilgileniyorum. Öğretim üyelerini tam zamanlı çalışmaya zorlayacak bir uygulamanın sağlık sistemindeki bütün aksaklıkları gidereceğini beklemenin boş bir hayal olduğunu düşünüyorum. Öncelikle, Tıp Fakülteleri hastanelerinin temel işlevinin sorgulanması gerekir ve kurgulanacak yeni sistem içinde öğretim üyelerinden beklentiler belirlenmelidir. Ancak, Tıp Fakülteleri hastanelerini devlet hastaneleri ile bir değerlendirir ve öğretim üyelerini de devlet hastanelerindeki gibi salt hekimlik yapacak insanlar olarak görecek olursanız bu kişilerin sergileyeceği kişisel tercihleri eleştiremezsiniz. Ayrıca, insanları layık olduklarından, maddi ve manevi anlamda, daha azına razı olmaya zorlamanın anlamlı ve yararlı sonuçlar doğurmayacağı da unutulmamalıdır.



[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]




 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>