YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    BEREKETLİ TOPRAKLAR

Hayvanlar İnsanların Evlerden Dışarı Çıkmamasını Merak Ediyormuş
/**/ Yazar: İBRAHİM ORTAŞ | Tarih: 10/04/2020 | Saat: 22:50

Prof. Dr. İbrahim Ortaş, Çukurova Üniversitesi, iortas@cu.edu.tr

Hayvanlar Âlemi İnsanları Merak Ediyorlarmış, Neden Evlerden Dışarı Çıkmıyorlar?

Bu arada hayvanlar âlemi Dünyada bireylerin ters gittiğini görerek insanları izlemeye başlamışlar. Cümle mahlûkat merak ediyormuş, bu insanlara ne oldu da kendilerini kafese kilitlemişler Hatta maymunlar çok merak ediyorlarmış, bize benzeyen bu arkadaşların davranışlarında bir rahatsızlık var amma bu işte bir iş var diyorlarmış. Diyorlarmış k, doğanın bir parçasıyken, tarım yapıp doğanın öznesi olup doğayı yönetmeye başladılar. Hatta diyorlarmış ki çok söyledik bizden doğadan kopmayan, ne yapacaksınız home sapiens, mapiens olmayı, bak sonunda kafese kilitlediniz kendiniz. Keskin sirke küpüne zarar. Kendi kendilerini mahkûm etiler.

Kuşlar, martılar, kırlangıçlar merak etmişler, hep bizi kafese kilitleyen bu insanalar ne oldu da kendilerini kafese kilitlediler. Baykuş hızla yukarıdan hıza ortalığı tavaf eylemiş, hiçbir uçak da uçmuyor gökyüzünde demiş. Balılar denizler de çok gemi yok demiş.

Kuşlar, ne yaptı evimizi başımıza yıkan insanlar bu hale düştü diye. Yer gök her tarafı bina yaptılar. Suların önünü kestiler, barajlar yaptılar. Büyük traktörler, buldozerler yaptılar, toprağın karnını yardılar, yuvalarımız bozdular. DDT ürettiler, çoğumuzu zehirlediler. Doğal alanlarımızı bitirdiler. Bizden büyük abilerimiz, ablalarımız beslenme ortamı bulamadıkları için hayata tutunamadıkları için soyları tükendi.

Bu topraklarda bir zamanlar ormanlarda ağaçların arasında filler üzerinde savaş yapılıyordu. Aslan, kaplan ve diğer yırtıcılar daha fazla yiyecek ve çoğalma alanı bulamadığı için ve de insanlar tarafından dersini kürk yapmak için avladığından nesilleri biti. Her tarafta binlerce çeşit hayvan kendi doğası içinde yaşıyorlarken bugün çok az sayıda kaldık. Sonra ne olduysa insan nesli çoğaldı. Onlar çoğalıp doğaya hakim olup bizim yaşam alanımızı kontrol edince bizim nesiler yok olmaya başladı.  

Ha bu arada arkadaşlar diyorlar ki ne olacak bu koranın hali? Dolar-Euro-altın ve diğer bilumum paraların üzerinde virüs mikrobu bulaşığı var mı? Çin'de insanlar yere saçılan paraların yüzüne bile bakmıyorlarmış. Yarasa demiş ki Çinliler dokunmayın paraya yeniden bulaştırırım. O kadar çoğaldınız ki yiyecek bir şey bulmadınız zaman bizim gibi gözü görmeyen yarasaları bile yiyorsunuz. Bir birimizi bile tanımıyoruz. Bizim mikro flora doğamız ile sizin mikro floranız farklı, biz evcil değiliz. Birbirimizin terini kokusunu bile bilmiyoruz. Sizler ile iç içe yaşayıp bir birbirimize mikrop bulaştırıp adaptasyon mekanizmalarımızı bile geliştirmedik. Beni suçlama bu senin suçun. Sen geldin beni avladın ve etimi yiyerek hastalandın. Sonrada bütün bir dünyayı hastalandırmakla kalmadın bak hayatı durumusunuz.   

Köpek, kedi, tavuklar ev sahiplerinin evde dışarı çıkmadığını görünce merak etmişler camdan bakarak, iyi misiniz mi? diye sormuşlar. Korkmayın buda geçer merak etmeyin diye ev sahibesini ve diğer insanları cesaretlendirmeye çalışmışlar. Tavuk da diyormuş ki, iyi oldu, İbrahim Ortaş her gün yumurtaladığım yumurtalarımı toplayıp yediği için çoğalamıyoruz. Bu vesileyle daha çok çoğalacağız.

Solucanlar, köstebekler, karıncalar börtü böcek toprağın içinden kafalarını çıkarıp etrafı koçan eylemişler. Bu ara ortalık çok sakin, çok şükür gülütü patırtı yok. İnsanlar bir birleri ile eskisi kadar dişimiyorlar, atmosfer temiz. Fırsat bu fırsat birkaç gün rahat edelim.  

Bu arada sabah erken yürüye çıktığımda köpek ve kedi yolumu kestiler; İbrahim Ortaş ne çok kora virüs konusunda her gün yazıp duruyorsun. Dayanışma ve destek verelim diyorsunuz, sokak köpekleri ve kedilerini unutmayın, biz de sokaklarda açız. Sizin boş bıraktığınız alanları turluyoruz. Allah muhafaza başka çakallar sokaklarınızı işgal etmesinler diye asayiş berk kemal. Hadi bir sakal at dediler.

Sokağın sevimli kedilerinden biri bana kendinize dikkat edin dedi. Eve git ortama güvenme durum kötü. Kimin hasta oluğunu bilemesin.  Bende teşekkür ederim kendimize dikkat ediyoruz

Evet, tabii ki dikkat ediyoruz, hastalanıp doktorların eline düşmemek için evden değil avludan bile dışarı çıkmıyoruz. Vücudumuzu zinde ve fit kılmak için evin içinde spor yapıyoruz. Günde iki defa yemek yiyerek tasarruf ediyoruz. Az dışarı çıktığımız için trafiğe takılmıyoruz, kimseyle polemiğe girmiyoruz. Araştırma, yazışma, kurular, sıkıcı toplantılar olmadığı için kafamızı dinlendiriyoruz. İşe gitmeyerek evde ekran başında öğrenciler ile sohbet ediyoruz, Misafir kabul etmeyerek, evde rahat rahat pijama terlik kanepeye uzanıyoruz.

Uğrunda her gün bağrıştığımız çağrıştığımız para, pul, kıtalar arası insan göçleri, savaşlar, beka meselesi, vs. gibi bizi korkutan bütün olgular ve değerlerin adı sanı bile geçmediği için rahatladık. Bu arada her akşam TV ekranlarını işgal eden o kadrolu konuşmacılar beynimizi artık ütülemiyor.

Bir ay önce ne kadar yani korona öncesine gerçekten kendimize hiç bakmamışız. O kadar kafasız ve boşuna beyhude bir sevdanın peşinde koşuyormuşuz. Bize dayatılan o kadar devasa silah, tank top, kudretli makinalar ve çarkların karşısında ne denli güçsüz olduğumuzun anlaşılmamasından dolayı rahatız. Ne kudretli kıral, padişah, devlet yöneticisi, nede güç uygulamaları karşısında şu ana kadar kornana geri adım atmadı ve hızla yayılıyor tepemizde. Söz dinlemez, şu ana kadar hiçbir ilacın kâr etmediği küçücük virüs yaratığı hayat diye dayatılan olgunun para ve pul olmadığını öğrettiği için daha rahatız.

Ha bu arada insanın insanı kendisine kul ettiği, kandırarak yönettiği dünyanın da doğal gücünün günü geldiğinde onu da çaresiz kaldığını gördüğümüz için kendi halimize şükredip içimizi rahatlatıyoruz.

Artık bizlerde basitleştik, basit yaşıyoruz, çoğu değer sorgulanır oldu. Bugüne kadar konuşmaya sorgulanmaya cesaret edemediğim birçok konuyu tartışır oldum, sorguladım, kimine itiraz etim. Şimdi rahatladım. Oh be HAYAT varmış. Daha ne yapayım. Bundan daha iyin ne olabilir ki. Allah bundan eksik etmesin.

8 Nisan 2020 Adana,  İbrahim Ortaş Korona Günlüğü[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>