YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ŞEHİRLER VİRÜS SONRASINA NASIL HAZIRLANMALI?
/**/ Yazar: KORAL ÇEPNİ | Tarih: 08/04/2020 | Saat: 10:43

Koral Çepni

                        ŞEHİRLER VİRÜS SONRASINA NASIL HAZIRLANMALI?*           

             Ülkemizde nüfusun %90’ı kadarı şehirlerde yaşamaktadır. Son kararnameyle 31 şehre giriş çıkışlar yasaklanmıştır ve bu yasakların en az 2 hafta, büyük bir ihtimalle daha da uzun sürmesi beklenmelidir. Pandemi önümüzdeki birkaç ay içinde bitecek, insanların tekrar bir araya gelip sosyalleşmesi önündeki sınırlamalar azalacak, kalkacaktır. Belediyelerin şehirlerinin çekiciliğini ayakta tutabilmek, pandemiden sonra canlı bir şehir hayatı sunabilmek için şimdiden bu dönemin planlarını yapmaya başlamaları önemlidir. Canlı bir şehir hayatı yoğun bir iş yaşamı, tüketim ve yatırımı davet eder, dolayısıyla belediyelerin zenginleşmesine, daha fazla hizmet sunmasına da olanak sağlar.

             Önemli ölçüde sokağa çıkma sınırlamalarının olduğu bu günler düşünmek, hayal kurmak, plan yapmak için ideal zamanlardır. Trafiğin az olduğu bu günlerde sınırlı eleman sayısıyla, sosyal mesafeye dikkat ederek virüs bulaşmasına meydan vermeden köprülerin, yolların, alt ve üst geçitlerin gerekli tamir ve bakımları gerçekleştirebilir. Suların şimdi ve sonra yazın da kesintisiz akması için gerekli tamir ve bakım takımları oluşturulabilir. Belediyeye ait binaların ve diğer yapıların, yurtların, evlendirme dairelerinin, kreşlerin boya, badana işleri yapılabilir. Şehir içi ve şehirler arası otobüs ve minibüs durak ve garajlarının, bekleme yerlerinin bakımının ve yeniden düzenlenmesi gerçekleştirebilir. Park ve bahçelerin güzelleşmesi için gerekli peyzaj çalışmaları oluşturmak mümkündür. Belediye şehri güzelleştirecek yarışmalar, örneğin “en güzel balkon” yarışmaları düzenleyip, morallerin düzelmesine katkıda bulunabilir.

             Önümüzdeki yaz ayları için belediyeye ait havuzların, spor tesislerinin temiz bir halde tutulması ve burada toplumun katılabileceği programların ve yarışmaların planlanması bu dönemde oluşturabilir. Yine önümüzdeki dönemde açık havada gerçekleştirilecek konser, sergi ve benzeri bir dizi sanat faaliyeti planlayarak şehrin tekrar yaşama dönmesine katkı verilebilir. Zamanında duyurulacak aktivite programları hem insanların morali üzerinde olumlu etki yapacak, hem de geniş bir katılım sağlayacaktır.

             Dışarı çıkmanın sınırlı olduğu bu zamanda dijital alt yapının da iyileştirilmesine olanak verilmelidir. Yaz aylarında belediyenin gerçekleştirileceği aktivitelerin dijital ortamda da izlenebilmesi sağlanmalıdır. Belediyeyle ilgili tüm işlemler ilçeler de dahil dijital ortamda yapılmalıdır. Örneğin emlak vergisinin önümüzdeki 2 ay içinde ödenmesi dijital ortamda gerçekleşebilmelidir. Bu çerçevede dijital erişime imkanı olmayan ailelere gerekli alt yapı ve bilgisayar desteği verilebilir. Büyük bir ihtimalle pandemi esnasında işlerini kaybedenler hemen tekrar iş bulamayacaklardır. Özellikle ciddi bir yardım alamayacak olan geçmişte kayıt dışı çalışıp şimdi işsiz olanlara ayni ve maddi yardımları sürdürecek organizasyonlar yapılmalıdır. Pandemi esnasında eşlerini kaybeden, yalnız yaşamak zorunda kalan yaşlılara veya öksüz/yetim kalan çocuklara desteklerin nasıl sürdürüleceği planlanmalıdır. Pandeminin hafiflemesinden sonra hala karantinada kalması gereken, ancak bunun için evlerinde gerekli olanağa sahip olamayanlar(ev kalabalık, küçük) belediyeye ait yurtlarda belli bir süre tutulabilirler. Tabii bu dönemde yiyecek, içecek ve diğer insani ihtiyaçların da karşılanması için bu günden hazırlık yapılabilir. Belediyeler tahsil edemedikleri su ve atık parasından dolayı pandemi sona erdikten sonra da hemen su kesintisine gitmeyip, ödenmeyen faturaların önce ötelenip, sonra belli taksitlerle uzun bir zaman içerisinde tahsiline imkan sağlayacak planları bu günden yapmalıdır.  Trafik sıkışıklarının önlenmesi için farklı meslek guruplarının, devlet memurlarının, belediye çalışanlarının mesai saatlerinde nasıl bir düzeltme olabileceği değerlendirilmelidir.

             Şehirlerin albenileri merkezdeki şık dükkan ve alış veriş caddeleridir. Buraların canlılığını sürdürebilmesi için caddedeki dükkanlar ve eğlence merkezleriyle birlikte bu günden halkla iletişimi güçlendirecek faaliyetler planlanmalıdır. Sadece yayalara ayrılan yolların genişletilmesi düşünülebilir. Trafiğin azalması şehirlerde hava kirliliğinin azalmasına da katkıda bulunacaktır. Bu kapsamda dağıtılacak yakacak yardımlarının hava kirliliğine yol açmayacak iyi kalitede olmasına dikkat edilmelidir. Virüsün tekrarlaması durumunda en kısa zamanda müdahale edebilmek için belediyeler bir miktar gıda, maske ve koruyucu malzeme stoklayabilirler. Dezenfeksiyon işlerine pandemi sona erdikten sonra da bir dönem devam edecek tedbirler alınmalıdır.

             Mutlaka yukarda paylaşılan önlemlere daha fazlası da eklenebilir. Unutmayalım ki 2019 Mart ayında ülkemizdeki yerel seçimlerden sonra birçok belediye el değiştirmiştir. Yeni seçilen yerel yöneticilerin bu pandemi döneminde ve sonrasında halkın ihtiyaçlarını ne ölçüde karşılayabildikleri bir sonraki seçim için önemli bir referans noktası olacaktır.

08 Mart 2020

*Bu yazı hazırlanırken Richard Florida ve Steven Pedige’nin Brookings Institut yayınlarında çıkan  “How Our Cities Can Reopen After the Covid-19 Pandemic” ve Ross Douthat’ın The New York Times’da çıkan “The Road to Semi-Normal” makalelerinden faydalanılmıştır.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>