YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    BEREKETLİ TOPRAKLAR

KADIN SÜRDÜRLEBİLİRLİĞİN TEMİNATIDIR
/**/ Yazar: İBRAHİM ORTAŞ | Tarih: 12/03/2020 | Saat: 08:10

KADIN SÜRDÜRLEBİLİRLİĞİN TEMİNATIDIR

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun

Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ, Çukurova Üniversitesi, iortas@cu.edu.tr

8 Mart kadınlar günü kadınlarımız için kutlu olsun. Ancak kadınlar gününün kutlarken kadını tanımamız gerekir. Kadınlar gününü kutlayan hem cinslerim içinde çoğu erkek arkadaşlarım deyim yerindeyse modaya uymak için “kadın erkek arasında farkın olmadığını kabul etmemiz gerektiğini” belirtiyorlar. Bunu da demokratlık ve çağdaşlık adına söylemektendirler. Ne yazık ki demokrat ve çağdaş insanın kadın için düşüncesi “eşitlik değil” farklılıkların önemini diyalektiğini kavraması gerekir. Kadını eşit yaratılmış bir birey olarak değil, kadının kendine özgü farklılıklarının kabul edilmesi gerekir. Kadının insan olarak herkes gibi eşit vatandaşlık haklarını savunmak ayrı, kadının kadınlığı, yanı onun duygu ve düşünce farklılığı kabul etmek ayrı bir konu. Konu yeniden insan olarak kadının erkek hemcinsi ile yaşamın her alanında eşit yurttaş olarak kabulü sorunu gündeme gelmektedir. İnsan olarak birlikte yaşamın her alanında kişinin bilinç ve bilgi ekseninde yeteneğine göre yaşamda hak ettiği yer alıp almamasıdır.

Ancak kadının yaşamda söz sahibi olması yönetim organlarında kendi yeteneğine göre yeri alması halen çokta istenemediği de bir gerçektir. Kadın dünyada ve ülkemiz siyasetinde temsiliyeti maalesef yetersiz. Nüfusun yarı yarıya olduğu dünyamızda siyasete ve iş dünyasında kadınların oranı çok daha düşük. Japonya gibi ülkelerde kadınların üniversitelerde akademik kariyer yapması nerdeyse resmi olarak engellenmiş ve sınavları kazandıkları halde kazandırılmadığı resmen kabul edildi. Türkiye Mustafa Kemal’in istemi ile seçme ve seçilme hakkını kazanmasına rağmen halen kadın yaşamda ve yönetimde istenilen konuma gelemdi. İran ve Mısır parlamentolarındaki kadın milletvekillerinin Türkiye parlamentosundan çok daha fazla bulunmaktadır.

Açıkçası kadının fedakârlığı, birleştirici özelliği, uzlaşmacı tavrı hep ilgi ile izlenmektedir. Özellikle anne olmanın zor koşulları ayrı bir fedakârlık gerektirir. Kendinden önce çocuğunu düşünmesi, eşinin ve evinin sorumluluğunu en üst düzeyde öngörmesi yanında toplumun kadından beklentileri gerçekten çok ağır. Anadolu insanı kadının bu cefakâr özeliğini söyle tanımlamaktadır “Bir kadın erkeğini vezir de eder, rezil de”. Veya “ her başarılı erkeğin arkasında başarılı bir kadın” vardır ifadesi başarının kadından kaynaklandığını ve esas gücün kadın olduğunu belirtiyor. Gerçekten kadının organize etme gücü, motivasyonu son derece takdire şayandır.

Kadının sıcak duruşu, sevgisi ve saygısı uzun zaman duyarlı insanın ilgisini çekmiştir.

Cahit Külebi diyor ki

“Neden kadınlar böyle sıcak?

Neden kadınlar taze?

Yaz gelince basma giyerler

Sade

Ben yine çocukları severim

Bütün kadınlardan ziyade”

Kadın Doğurganlık Özelliği İle Bizden İki Adım Daha Önde ve Daha Fedakârdır

Geçen hafta çek sevdiğim bir arkadaşımızın doğurganlık uğruna ikinci defa sezaryenle çocuk doğurması beni derinden etkiledi. Kendisini kutluyorum. Acaba ben dahi hangi erkek böyle bir durumda bıçak altına yatardık. Kadının insan neslinin sürdürülebilirliği uğruna her türlü zorluğu göğüslemesi son derece anlamlıdır. Belki de bunun içindir ki Hazreti Muhammet “cennet anaların ayakları altındadır” demiştir. Büyük özveri göstererek cana can katarak yaşama yeni bir birey kazandıran kadın bu anlamda kutsal bir görev üstlenmektedir.

Kadın Ev’in Direğidir Yerine, Kadın Evin Diğer Yarısıdır

Bir atasözüne göre “Kadın insan ırkının yarısı değildir. Geleceğimizin temel taşıdır”. Doğru bir ifade. Bazen duyuyoruz, çocuğu ne yapacağım, mesleğimde gelişmemi engelliyor, bakamam, benden geçti gibi ifadeler kullanılmaktadır. Doğanın yasaları işlemek zorunda. Bu işleyişte kadın ve erkeğin sorumluluğu ayrı ayrı önemli, ancak büyük sorumluluk ve zorluk kadın tarafından sağlanmaktadır. Az gelişmiş toplumlarda sık sık kadınlar cinselliklerinin kurbanı olurlar. Bir erkek ilen bir kız çocuğunun el-ele tutuştuğunu konuşması bile halen toplumda en ağır hakarete uğrar. Kimi tolumda namus cinayetine kurban gitmektedirler. Kadınında insan olarak geleceğini birlikte kuracağı doğru kişiyi belirlemek için tanıma şansının olmasını halen kabullenmediğimiz görülüyor. Ancak bilmezler ki kadın neslin devamı için sanki adeta programlanmıştır. Kadın bu yüzden binlerce yıldır doğurganlığının ağır bedelini çekmektedir.

Maalesef biz erkekler çoğu zaman bencilliğimize yenik düşüyor ve sıradan insanın kadından beklentisini bizlerde eşlerimize, annelerimize ve kız kardeşlerimize yaşamaktayız. Kök sorun halen tam olarak sorgulamaktadır. Kök sorun ile yüzleşmediğimiz için kadın sorunu bir insan sorunu olarak görmüyor ve ciddi sorunlar yaşamaya devam etmekteyiz.

Kadınları gününde kadının daha iyi anlaşılması ve farklılığına saygı duyulması dileği ile.

8 Mart 2020, Adana[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>