YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    MENDERES YILDIRIM

5682 Sayılı PASAPORT KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI
/**/ Yazar: MENDERES YILDIRIM | Tarih: 21/09/2019 | Saat: 16:37

HAKİMİYET KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

5682 SAYILI PASAPORT KANUNUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI

Ülkemizde 5682 Sayılı Pasaport Kanununda HUSUSİ PASAPORT olarak geçen (YEŞİL PASAPORT) için ülkemizde kanunda da belirtildiği üzere “DEVLET MEMURU olarak; 1 inci, 2 inci ve 3 üncü derece de” olma şartı bulunmaktadır.

Günümüz de YARGI PAKETİ adı altında hazırlanan çalışmada Devlet Memuru Olmayan Serbest Avukatlık Yapanlar dan 15 inci Hizmet Yılını Dolduranlara da HUSUSİ PASAPORT verilmesi önerileceği konuşulmaktadır.

Pasaport Kanunu çıkartılırken Doğru – Yanlış – Eksik veya Fazla maddeler olabilir. Ancak Yargı Paketi adı altında Devlet memuru olmayan Serbest Avukatlara nasıl HUSUSİ PASAPORT Hakkı verilecekse;

5682 Sayılı Pasaport Kanunu çıkartılırken ve daha sonraki yıllarda maalesef düşünülmeyen yine Devlet’ te (KAMU da) çalışan Devlet Memuru olmayan KAMU İŞÇİSİ niteliğinde bulunan kişilere de yine Devlet Memurlarına verilme şartlarına göre “Kamu Kurumlarında 1 inci, 2 inci ve 3 üncü derece de” olma şartı bulunanlara da;

Devlet Memurları Kanunu şartlarına göre Devlet te KAMU İŞÇİSİ olarak çalışanlara da HUSUSİ PASAPORT verilmesi Anayasamızın Eşitlik ilkesine Göre zaten çoktan verilmeliydi.

Devlet Memurları nasıl Devlet Kurumlarında yani Kamu da çalışıyorlarsa, Kamu İşçileri de Devlet te yani Devlet Memurları gibi Kamu da çalışmaktadırlar. Aynı Kurum içerisinde AYRIMCILIK Anayasanın Eşitlik İlkesine AYKIRILIK bulunmaktadır.

Anayasamızın EŞİTLİK İLKESİNE göre Devlet Memurları gibi Devlet te KAMU İŞÇİSİ Niteliğinde çalışanlara da verilmesi durumunda; ANAYASANIN EŞİTLİK İLKESİ GEÇTE OLSA İŞLETİLMİŞ OLACAKTIR.

Devlet te çalışan bir grup personele verilen HUSUSİ PASAPORT hakkı yine Devlet te çalışan Devlet memurları gibi “1 inci, 2 inci ve 3 üncü derece de” olan KAMU İÇŞİSİ niteliğinde olanlara VERİLMEMESİ Devlet Kurumlarında çalışanlar arasında AYRIMCILIK yapıldığını ve AYRIMCILIĞIN da ANAYASA’ ya göre de Suç olduğunu düşünmekteyim.

Devlet memurlarında Derece ve Kademeye göre ilerleme olduğuna göre KAMU İŞÇİLERİNDE yapılacak olan Serbest Avukatlarda olduğu gibi 10 – 15 Yıl çalışmış olma şartı getirilebilir.

Sizlere soruyorum Ayrıca;

Serbest Avukatlar belirlenen esaslara göre, HUSUSİ PASAPORT alma haklarına kavuşacaklarına göre;

Serbest Çalışan SAĞLIK ELEMANLARI ve TEKNİK ELEMANLAR neden HUSUSİ PASAPORT alma hakları olmasın.

Ülkemiz de Kamu Kurum Niteliğinde olan ancak çalışma yasalarına göre farklı statüde çalışılan kamu kurumlarımız bulunmaktadır.  Burada bulunan çalışanlarımız Yaptıkları iş anlamında Raportör – Uzman – Baş Uzman – Vb. isimlerde çalışmakta iken maalesef Devlet memuru olarak görülmemektedirler.

TUBİTAK – TAEK – Sermaye Piyasası Kurulu – Radyo Televizyon Üst Kurulu -  Rekabet Kurumu  – Türkiye Kalkınma Bankası – TRT – TUSEB - Vb. başka Kamu Kurumu olup çalışanlarının Devlet Memuru olmadığı kurumlar sayılabilir.

Görüldüğü üzere bu kurumlarımız da Devlet yani Kamu olmasına rağmen çalışanlar kurumun yapısı nedeniyle Devlet memuru olarak görülmemeleri sebebiyle HUSUSİ PASAPORT alamamaktadırlar.

Burada çalışanlarımızın büyük bölümü Uzman – Baş Uzman – Raportör – Analist – gibi görevlerde bulunmalarına rağmen HUSUSİ PASAPORT HAKLARI bulunmamaktadır.

Örnek;

Kamuda Hizmet Yapmayan Kendi Nam ve Hesabına yâda Başka Biri veya Özel Bir Kurumda Çalışanlar;

Doktor – Diş Hekimi – Eczacı - Mühendis – Mimar – Vb. de Serbest Avukatlara verilecek şartlarda HUSUSİ PASAPORT HAKKI verilmelidir.

5682 Sayılı Pasaport Kanunu çıkartılırken zamanın koşullarına göre eksik – fazla – yanlış veya doğru olmuş olabilir. Ancak Yanlış ve Eksik SÜRDÜRÜLMEMELİDİR.

Günümüz de nasıl üzerinde değişiklik yapılacak ve Devlet Memuru olmayan SERBEST AVUKATLARA da HUSUSİ PASAPORT verilecekse Tüm Devlet Kurumlarında çalışan Devlet memurların ile beraber çalışan Kamu İşçilerine ve yine Devlet Kurumu olan ancak yöntem olarak Özerk olmaları sebebiyle olan kurumlarımız ve yine Serbest Avukatlarımız gibi Serbest Çalışan Sağlık Çalışanları ve Teknik Elamanlarımız da HUSUSİ PASAPORT kanununda yer alarak bu pasaporta kavuşmalıdırlar.   

HUSUSİS PASAPORT ta Yapılacak Olan DÜZENLEME, Devlet Memurlarımız ve Yakınlarına tanınan aynı ŞARTLARDA ve ÖZELLİKLER de olmalıdır.

SAYGILARIMLA

Menderes YILDIRIM[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>