YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ABAZA
/**/ Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 21/01/2010 | Saat: 14:51

Ülkemin her gününde ortaya çıkan olayların özünü araştırmaya çalıştığınızda mutlaka tarihte bir benzerini bulmanız mümkün. Osmanlı Devleti zayıflamaya başladığı anda mutlaka birilerinin ortaya çıkıp isyan başlattığını kitaplardan öğrenmekteyiz. 16’ıncı yüz yılda Abaza asıllı ve köle kökenli olan Abaza Mehmet, Halep valisi olan Canbulatoğlu Ali Paşa’nın hazinedarlığına kadar yükselmiş biridir. Canbulatoğlu ailesi nesiller boyunca hep Halep Valisi olmuşlardır.

Osmanlı Devletinin zayıfladığı dönemde isyan başlatan Canbulatoğlu Ali Paşa’yı Osmanlı Sadrazamı Kuyucu Murat Paşa, Amik ovasında yenmesi ile esir düşmüştür. Yeniçeri ağası Halil Paşa’nın ricası ile Canbulatoğlu Ali ölümden kurtulmuştur. Abaza Mehmet te Halil Paşanın himayesine bu olay sonrası girmiştir. Halil Paşa Osmanlı Hanedanından bir kızla evlenince Damat Halil Paşa unvanını alır.

Damat Halil Paşa’ya Kaptan-ı deryalık unvanı verilince, Abaza Mehmet de Paşa unvanı alır ve Derya Beyi olur. Nereden nereye dedirten bir süreçte, yedi senede kölelikten Paşa rütbesine yükseliş. Abaza Mehmet Paşa Halep, Maraş’tan sonra Erzurum valiliğine getirilir. Damat Halil Paşa’nın yanında İran seferine katılır. Yeniçeri ocağına karşı olması ile ünlü olan Abaza Mehmet Paşa 1621 senelerinde çeşitli nedenlerle birçok yeniçeriyi Erzurum yöresinde öldürtür.

Erzurum yöresinde güçlenen Abaza Mehmet Paşa, Yeniçeri ocağını kaldırmak gayesi ile İstanbul’a doğru ordusu ile hareket eder. Bu hareket bir Celali isyandır. Damat Halil Paşa kendi yarattığı bu insanın başlattığı isyanı bastırmaya çok çalışır, fakat muvaffak olamaz. 1628 senesinde devrin Padişahı IV. Murat’ın yeni Sadrazamı Gazi Ekrem Hüsrev Paşa, Erzurum direnişini kırarak Abaza Mehmet’i esir alarak İstanbul’a getirir. İdam edilmesi beklenirken IV. Murat tarafından affedilerek Bosna Beylerbeyliğine atanır. 

Padişahın emriyle Ordusuyla Abaza Mehmet Paşa 1633 senesinde Lehistan’a girer ve buradan topladığı ganimetlerle yeniden Padişahın gözdesi olur. Bir sene sonra IV. Murat tekrar Lehistan’a sefere bizzat çıkar ve yanına Abaza Mehmet Paşa’yı alır. Artık Abaza Mehmet, Padişahın en gözde paşası olur. Edirne’de toplanan orduyu duyan Lehistan bütün şartlar kabul ederek barış ister. Başarısı konusunda şüphe olmayan Abaza Mehmet Paşa’yı Edirne’de Ermenilerden rüşvet aldığı ve menfaat sağladığı gerekçesiyle idam ederler. 

Ülkemin yakın tarihinde yaşanan bazı olayların da yukarıdaki tarih kadar ibret verici olduğuna inanırım. Ülkemizin mevcut yasalarına karşı işlenmiş bazı suçlardan hapis yatmış insanlar, bu cezalarından sonra, ülkemin öyle yerlerine gelmişlerdir ki inanılması güçtür. Hatta bu insanlar ülkemde Milletvekili bile olmuşlar, Devletin çeşitli kademelerine kadar yükseldiklerini izlemekteyiz. Aynen Abaza Mehmet Paşa misali.

Bazı suçlar vardır ki, af olunmasında fazla bir endişe duymamaktayım. Bir katilin bilerek ve isteyerek işlediği cinayetin af edilmesi konusunda aynı düşünceyi taşımamaktayım. İşlenen bir Cinayet, yaşayan bir canlının yaşamasına son vermek, bir başka insanın akıl süzgeci ile yapılacak bir iş olmasa gerek.  Cinayeti işleyen insanın cezasını çektikten sonra kahraman gibi karşılanmasını ayrıca insanlık suçu olarak vasıflandırmak yanlış olmasa gerek. Abdi İpekçi gibi güzide bir insanı öldüren bir caninin hapisten çıkmasını ekranlarda dakikalarca gösterilmesinin, suça teşvik primi  verilmesi yönünde topluma mesaj içerdiğini düşünmekteyim diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>