YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    DOKTORUN KÖŞESİ

GAME OVER...
/**/ Yazar: ÖZCAN YILMAZ | Tarih: 03/01/2010 | Saat: 20:55

Geçenlerde bir arkadaşım bana Gani Müjde’nin yazdığı robot çocuklar adlı yazıyı gönderdi. Çocuğuna bilgisayar almak isteyen babanın  davranışlarını, ona çocuğunun 11 yaşında olduğunu öğrendiğinde bisiklet almasını öneren bilgisayar firmasının sahibinin düşüncelerini yansıtan bir yazıydı. Bilgisayarın çocuklara verdiği zararı, onları nasıl bencil yaptığını, yaşamak için başkalarına zarar vermek gerektiği yönündeki olumsuzlukları anlatan bir yazının sonunda oyunların bitiminde yazan ve çoğunuzun alışık olduğu iki kelime vardı... GAME OVER.

Güzel, değişik anlayış stiliyle yazılmış bu yazıyı okuduktan sonra son iki kelime aklıma takıldı. Biraz kendi kendime düşündüm. Herkesin de birazcık gözlerini kapayıp düşünmesini istedim kendimce. Yaşamınıza bakın, neler yapıyorsunuz, zamanı nasıl geçiriyorsunuz?

Yaşadığımız kent Adana. Bizler sağlık teşkilatının en sıkıntılı ve yorucu departmanında görev yapan hekimler olarak nasıl bir yaşam tarzı içindeyiz? Sanırım yüzde doksanımız aynı ortak duyguları paylaşacaktır. Sabah uyandınız, kahvaltı sayılamayacak, ayakta birkaç lokma abur cubur atıştırarak  görev yerinize gitme ile günümüz başlamakta. Diyelim ki hastanede çalışıyorsunuz. Saat 08oo sabah imzasını atarak işe başladınız. Servisinize çıktınız. Hasta vizitleri, daha sonra görevli olduğunuz yere gitme. Ameliyathane, poliklinik veya acil. Akşama kadar akıllısı, delisi, hırlısı, hırlısızı  ile uğraşma. Mümkün olduğunca az sinirleri yıpratma peşinde olarak mesai süresini doldurmaya çalışma. Akşam imzası saat 17oo de. O saatte hastanede inler ve cinler çift kale maç yapmakta olup, siz mesai bitiminde o çok önemli olan akşam imzasını atmak için odanızda beklemektesiniz.

Doktorun mesaisi olmaz derlerse de inanmayın,sonuçta 657'lisiniz. O kavram sizin hastaneye çağrılmalarınızda, hafta sonları, akşamları hastalarınızı görmek için yaptığınız vizitler için söylenmiştir. Bu dönemlerde mesai olmaz. Bu gelişlerinizin ve çıkışlarınızın imzası alınmaz.

Akşam imzanızı attınız ve rahatladınız….. Öyle sanmayın. Kış vakti saatler ileri alınmadan erkencecik eve gelirken  yaz döneminde  gündüzler uzun. Hemen eve gidemeyeceksiniz, çoğunuz muayenehaneleri de kapattınız ne olacak? Nerde sürüneceksiniz? Avare avare biraz dolaşıp sonunda kürkçü dükkanına gideceksiniz. Yani evinize. Eve gelince  üzerinizdekileri çıkarıp, birazcık dinlenmeye çalışacaksınız. Birazcık ta çocuklarla oynayacaksınız. Sizin ihtiyacınız olmayabilir ama unutmayın çocukların bu oyuna ve sevgiye ihtiyacı vardır. Bu arada biraz da hanım dırdırı çekeceksiniz. Bu olmazsa olmazlardan bunu da unutmayın. Yemek faslı, sonrası çay, kahve ve tv. Belli saatten sonra yatış, ister sırt üstü ister yüz üstü pozisyonda. Artık pozisyonu siz belirleyeceksiniz. Sabah uyandığınız da tekrar kahvaltıya benzer bir şeyler atıştırırken o bilgisayar oyunlarında yazan yazı karşınıza çıkacak. GAME OVER.

Geriye doğru bir bakın,yaşamın kendisi bir GAME OVER değil mi? Günlük yaptığınız işlerde çok önemli bir değişiklik var mı? Hafta sonları oyun programında çok önemli olmayan küçük kaçamaklar dışında ne yapıyorsunuz? O kaçamaklar da en fazla ailece alışveriş merkezlerinde dolaşma belki sinemaya gitme. Yaşam bir GAME OVER, her gün aynı oyunun tekrarı.

İnsanoğlu haline hep şükretmeyi bilmeli diye düşünürüm. Bir an için düşünün acaba Adana yerine daha küçük bir ilde doğmuş ve orada yaşamış olsaydık. Veya bir dağ köyünde okuma yazma bile bilmeden ömrümüzü orada geçirmek zorunda kalsaydık, medeniyetin M harfini bile göremeseydik. Şişe suyunun ne olduğunu bilmeseydik, televizyonu görünce korkup içindekilerden kaçsaydık acaba nasıl olurdu?Yoksa Adana'da değil de İstanbul gibi büyük bir yerde doğup büyüseydik daha mı iyi olurdu? Daha mı mutlu olurduk? Medeniyetin tüm harflerini yutsaydık şimdiki halimizden daha mı iyi olurdu yaşamımız.. Bizler şanslı mı idik yoksa şanssız mı? Büyük yerde yaşamakla çocuklarımıza daha iyi bir gelecek temin edebilir miydik diye düşünürken , YAŞAMIN KENDİSİNİN  GAME OVER OLDUĞUNU  bilmek ve ona göre insanın oyun tarzını seçmesinin en doğru yol olduğu gerçeği ile yüzleşmiş olduk. Değişen nedir dersek; çok fazla bir şey olmadığını göreceğiz. Nerede yaşamınızı sürdürürseniz sürdürün tüm oyunların sonunda GAME OVER  yazıyor, ÖNEMLİ OLAN OYUNUNUZU İYİ SEÇMENİZ... [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>