YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    “Erdoğan'ın ABD jübilesi”
/**/ Yazar: FATİH ÖZGÜR | Tarih: 17/12/2009 | Saat: 20:50

“Tayyip Erdoğan’ın ABD gezisi son 30 yılda gördüğüm ötekilerden hiçte farklı olmayan bilmem kaçıncı gezi.  Çoğu bu seferki gibi turistik olmaktan öte geçmedi. Bu ziyaret bizim boyalı basının yalaka alkışlarının aksine, Erdoğan’ın jübilesi gibiydi.  Biliyorsunuz futbolcuların sporu bırakmak için düzenlenen jübileleri de anlı şanlı olmasına rağmen genelde içi ve bir sonu işaret eder. Bu ziyarete deneyimli büyükelçimiz  Nabi Şensoy’un istifası da eklenince her şey tam oldu.

Dilerseniz sondan başa gidip önce Büyükelçinin istifasından başlayalım.  Nabi Şensoy, Türk Dışişlerinde önemli bir dizi görevde bulunmuş deneyimli bir diplomat. Kendisini 1980’li yıllarda Şükrü Elekdağ’ın Büyükelçiliği döneminden tanırım. Turgut Özal ile Dünya Bankasındayken tanışmış, sonraki yıllarda Dışişleri danışmanı olarak yanında çalışmıştı. 19 yıl önce Beyaz Saray’daki benzeri krizde Özal’ın Dışişleri Bakanı Ali Bozer toplantıya girememiş ve istifa etmişti.  Şensoy o olay sırasında Özal’ın özel kalem müdürüydü.

Büyükelçi Şensoy’un sıkıntısı günlük bir olay, günlük bir vaka değil. Daha önce aynı sıkıntıları bir önceki büyükelçi Loğolu da yaşamıştı. Sorun, Erdoğan hükümetinin devleti devlet gibi değil aşiret gibi yönetmesinden kaynaklanıyor. Devlette görüşmeler kayıt altına alınır.  Kişiler kafalarına göre takılamaz, söz veremez.  Verdikleri söz belki kendilerini değil ama ulusu bağlar. Bu durum devlet görevlilerini sık sık zor durumlarda bıraktı ve bırakıyor. Ankara’da Başbakanın dış politikada deneyimsiz çeşitli bağlantılı yardımcılarının Washington’daki Büyükelçiliği atlayarak Amerikalı yetkililerle temas kurup bir dizi olay planlaması uzun süredir rahatsızlık yaratıyordu.  Büyükelçi Başbakanın ziyareti öncesinde burada görevli gazetecilere düzenlediği bilgilendirme toplantısında dahi bir çok olaydan haberleri olmadığını ima etmişti.

Şensoy’un istifasını Beyaz Saray’da vermesi de dikkat çekici.  Şensoy bir program aksaklığı yüzünden istifa etmedi. Belki adı bu olabilir ama gerçek neden bu değil.  Bu olay ziyaretle ilgili bardağı taşıran bence son damla.  Bir çok konuyu sonradan öğrenen Şensoy, bir anlamda kendi Bakanlığı ile Başbakanlık arasında sıkışıp kaldı.

Bir anlamda hükümet içindeki çatlağı da temsil eden bu durumda kabak gene bir bürokratın başına patladı. AKP’lilerin bürokratları kapıkulu gibi görmeleri de ayrı bir sorun. Başbakanın yanında çalışanlara hitabı ve davranışını en son Sağlık Bakanı ile Meclis Başkanında gördük. Ayrıca kendine hakim olamayıp yaptığı her türlü devlet adamlığından yoksun konuşmalarını düzeltmek de bürokratlara kalıyor. O yıktı, diplomatlar düzeltti. Şensoy ile görüştüm, bu işin ayrıntıları da önümüzdeki günlerde açıklanacak. Ama size şu kadarını söyleyebilirim, istifa bir format gibi basit bir gerekçeden kaynaklanmıyor.

Gelelim Erdoğan’ın Washington ziyaretine. Tam bir fiyasko. İçeriği boş parlak yaldızlı sözler, tam bir kandırmaca. Neden? 

 • Bir kere bu ziyaret hiçbir Amerikan gazetesi ve televizyonunda yer almadı. 
 • Bu ziyarette iki lider ortak basın toplantısı düzenlemedi. 
 • Bu ziyaret sırasında Erdoğan değil Obama istediklerini aldı. 
 • Bu ziyaret sırasında Erdoğan’a eksen kayması konusunda uyarıda bulunuldu 
 • Bu ziyaret sırasında İsrail düşmanlığı, İran konusunda uyarıda bulunuldu.  
 • Bu ziyaret sırasında, insan hakları (özellikle Ergenekon), telekulak, duruşmalar için uyarıda bulunuldu.

Amerikalılar, Ermeni soykırımı için güvence vermedi, Kıbrıs için güvence vermedi, Kandil için güvence vermedi, Ermeni protokolu için güvence vermedi, açılım-saçılım için, İran için arabuluculuk için destek olmadı. Ama çok güzel laflar ettiler. Boş laflar.  Karnınız doymuştur.

Başta da söylediğim gibi Erdoğan’ın siyasi yaşamını noktalayacak bir jübileydi bu ziyaret. Bu tarihi unutmayın ve 2010 yılı başından itibaren Türkiye’deki gelişmeleri yazarak izleyin, göreceksiniz sizi çok şaşırtacak 10/Aralik/2009. Savaş Süzal.”

Değerli okurlarımız, yukarıdaki satırlar deneyimli gazeteci, yıllardır mesleğini ABD’de icra eden Savaş SÜZAL’ın; savassuzal@habergazete.com sitesinden alınmıştır.

“Tarihe not düşmek” üzere bir duayen gazetecinin yazdıklarını; iktidar yalakalarının “psikolojik harp” ve “beyin yıkama” çalışmaları karşısında “ibret vesikası” olması için aynen alıntıladım.

Kapalı kapılar ardında baş başa; gelenekler hiçe sayılıp tutanak tutulmadan yapılan; sonuçlarından birisi de Washington Büyükelçimiz (ki Mülkiye’den sınıf arkadaşımız, Türk Hariciyesinin en parlak değerlerindendir.) Nabi Şensoy’un istifası olan “Obama-Erdoğan” buluşmasının detayları öğrenildikçe Savaş Süzal’ın öngörüsünün önemi artıyor, artacak.

Türkiye’ye yerleştirilmesi istenen “Füze Kalkanı” gibi, “Afganistan’a muharip asker” gibi ABD talepleri, AKP’nin Davutoğlu ile başlatmak istediği dış politika konseptine taban tabana zıt olduğundan reddedilmiş görünüyor. Bu da durumun, sonu “AKP’nin kurulup iktidara sürülmesi” olan “Ecevit’in defterden silinmesi” ile büyük benzerlik gösteriyor, bilginize…[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>