YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    UÇAKLARDA HANGİSİ DAHA TEHLİKELİ: SİGARA MI CEP TELEFONU MU?
/**/ Yazar: HAMİT SERBEST | Tarih: 22/08/2018 | Saat: 15:50

Uçak seyahati yapan herkesin bildiği gibi, uçaklarda sigara içmek yasaktır. Ola ki, yolculardan birisi uçak içinde herhangi bir yerde sigara içmeye kalkarsa hemen tüm görevliler o yolcuya müdahale eder, hatta uçak acil iniş bile yapabilir.

Aynı şekilde; uçaklarda cep telefonu kullanılması da yasaktır. Uçak kalkmadan yapılan anonslarda “cep telefonlarının ve elektromanyetik dalga yayan her türlü cihazın kullanılması yasaktır” uyarısı yapılır. Ama, yolculardan telefonunu kapatmayan olursa görevli kişi yolcuyu uyarır, yolcu da kapattım diyerek telefonu kaldırır. Ama kapatmamış da olabilir ve görevli uzaklaşınca bunu fark eden bir yolcu görevliyi çağıracak olursa aynı sahne tekrarlanır. Sigara konusunda olduğu gibi, görevlilerin müdahale ettiği veya gazetelerde haber olduğu görülmemiştir.

Birkaç gün önce Türk Hava Yolları'nın New York-İstanbul seferini yapan yolcu uçağının tuvaletinde sigara içen yolcuya 1.717 TL ceza kesildiği haberi vardı gazetelerde. Önce “Uçak tuvaletinde sigara içen yolcuya ceza” başlığıyla verilen haber ertesi gün de “Kabin Memuru fark etti: İstanbul uçağında skandal” başlığıyla haberlerde yer aldı.

Şimdi bir düşünün bakalım, uçağın tuvaletinde içilen sigaranın uçaktaki yolculara ne zararı var? Denebilir ki; havalandırma sisteminden yayılacak sigara dumanı yolculara “pasif içici” etkisi yapar. Peki cep telefonları ve diğer elektronik cihazlar kapatılmazsa zarar verir mi? Yolcuların birçoğunda “zarar vermez, verecek olsaydı şimdiye kadar verirdi” kanaati hakimdir.

Nitekim inişe yakın telefonunu açan birisini uyardığımda; “ilk defa uçağa binmiyoruz, daha önce de denedim bir şey olmuyor telaşlanmayın” dedi. Uçak durduktan sonra görevlilere şikayetçi olduğumu ve işlem yapmalarını söyledim. Biz bir şey yapamayız alan karakoluna şikayet edeceksiniz dedi. Onu da yaptım ama alan karakolundaki polislerin yaklaşımı da “sağ salim inmişsin işte, daha neyi problem yapıyorsunuz havasındaydı”.

Benzer bir olayı, yıllar önce Esenboğa havaalanından otobüsle şehir merkezine giderken yaşadım. Otobüslerde cep telefonu yasağının olduğu yıllardı. Yanıma 20 – 30 arası yaşlarda bir genç oturdu. Uçaktakine benzer anonslar yapıldı ama yanımdaki gencin görüşmeleri bitmedi, üstelik arayan da kendisiydi. Otobüs hareket ettikten sonra da görüşmelerini sürdürünce uyarmak zorunda kaldım. Telefonunu kulağından uzaklaştırıp beni bir süzdü ve dedi ki: “ben elektronik mühendisiyim”. Bu söz üzerine ne demeliyim diye düşündüm, genci rencide etmek de istemiyordum ama dayanamadım ben de “elektromanyetik profesörüyüm” dedim. Bu sözüm üzerine bir tereddüt geçirdi, söylediğimin gerçek olup olamayacağını tarttı ve sonunda bana inanmış olacak ki, oldukça yumuşak bir şekilde, “gerçekten zararı var mı” diye sordu.

Elektromanyetik dalgaların etkileri konusunda rivayet muhtelif, biliyorsunuz. Ekşi Sözlükte; “uçakta cep telefonunu kapatmayan insan” başlıklı maddeye yazılan görüşlerden birisi de bu açıdan ilginç: “yeni telefonlardaki ‘uçak modu’ ya da ‘uçuş modu’ndan bihaber insanların ‘vahşice’ saldırdığı insanlardır, uçakta cep telefonunu kapatmak mecburi değildir, uçak moduna almak mecburidir

Peki, elektromanyetik dalgaların zararı var mı denirse cevap olarak “olabilir” diyebiliriz.

İçinden elektrik akımı geçen her tür cihaz elektromanyetik dalga yayar; dolayısıyla, uçaktaki yolcuların yanındaki cep telefonu, tablet, bilgisayar, vb. cihazlar birer dalga kaynağıdır. Telefonların uçuş modunda olması harici birimlerle haberleşmesini önleyebilir ama cihazın kendi içinde üreteceği farklı frekanslardaki dalgaların uçak içinde yayılımını önlemez. Bu dalgalar, uçuş modunda olmayan telefonların yayacağı dalgalara kıyasla daha küçük genliklidirler ama uçaktaki elektronik cihazlarda nasıl bir etki yaratacağını kesin olarak belirlemek mümkün değildir. O nedenle, kalkış ve iniş sırasında cep telefonları “uçuş modu”nda dahi olsa tamamen kapatılmalıdır.

Cihazlar uçuş modunda olmadığında ise durum daha karışıktır, çünkü cep telefonları kullanılmasa bile sürekli olarak baz istasyonları ile konum bilgisi paylaşırlar. Baz istasyonlarından gelen sinyallerin ulaşamayacağı yükseklilere çıkılmış olması cep telefonunun konum bilgisi içeren dalgaları yaymasını durdurmaz. Ayrıca, cep telefonlarının harici birimlerle haberleşmelerini sağlayan “bluetooth, wi-fi” gibi kablosuz bağlantı araçları da sürekli dalga yayar. Uçaklar için tehlike oluşturan uçak dışındaki dalga yayını değil uçağın içerisinde yayılan dalgalardır. Dolayısıyla; bu dalgaların yaratacağı etki uçağın havalanması, belirli bir rotada uçması ve yere inmesi,… gibi süreçlerde kullanılan elektronik sistemlerde istenmeyen durumlara neden olabilir. Bu istenmeyen durumlar; uçağın motorlarının durması, kontrolden çıkması, havalandırmanın çalışmaması, ... olabilir.

Vatandaşların hatta kabin görevlilerinin böyle teknik bilgilere sahip olması tabii ki beklenemez. Ama, kural olduğuna göre yolcuların da bu kurala uyması gerekir. Toplumsal yaşantının her kesitinde kurallar önemlidir, batı toplumlarında vatandaşlar kurallara istisnasız uyarlar. Bizim toplumda ise kurala uymaktan ziyade kuralı çiğnemenin yolunu bulmak eğilimi hakimdir. Vatandaşlarımız, kendi aklı ve bilgisi çerçevesinde kuralları değerlendiriyor ve “kurala uyma veya uymama” kararını veriyor. Uçakta cep telefonlarının kapatılmasına gerek yoktur görüşü genel kabul görmüş durumdadır. Dileyelim de bu görüş bir faciaya neden olmasın!...

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1057426/Ucak_tuvaletinde_sigara_icen_yolcuya_ceza.html

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1057855/Ucakta_sigara_icen_yolcuya_bin_717_lira_para_cezasi.html

https://eksisozluk.com/ucakta-cep-telefonunu-kapatmayan-insan—4791735

http://www.airporthaber.com/delta-airlines-haberleri/ucakta-cep-telefonu-kapatilmali-mi.html[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>