YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    BAŞARILI PAZARLAMANIN 3. ADIMI: “İMALAT - 1. BÖLÜM”
Yazar: ADANA FİKİR PLATFORMU | Tarih: 24/08/2018 | Saat: 19:03

“Bir tasarımcı yaptığı işin kusursuz olduğunu üstüne ekleyecek bir şeyi kalmadığında değil, içinden çıkaracak bir şeyi kalmadığında anlar.”

Saint Exupery

90’ların başında, başta Newton isimli cihazla Apple olmak üzere çok sayıda teknoloji firması “kişisel dijital asistan” niteliğinde geliştirdikleri ürünlerinin (bu ürünlerin kategori ismi PDA – Personal Digital Assistant – olup ülkemizde “PALM” cihazı olarak anılmışlardır) başarısızlıklarına şahit oldular. Aralarında Apple ve Sharp gibi elektronik devlerinin de bulunduğu rekabetçi sürüleşmeye aslında Palm Computing de Zoomer isimli ürünüyle dahil olmuştu. Daha fazla özellik taşıyan ve gittikçe de karmaşıklaşan ürünler, farklı firmalar tarafından ardı ardına piyasaya sürülmeye devam etti. Olan biteni uyumlu rekabet haline getiren ise, tüm alternatiflerin hemen hemen aynı özellikleri taşıyan ve “küçültülmüş bilgisayar” şeklinde tasarlanmış ürünlerden oluşmasıydı.

O yıllarda Apple’ı Jobs yönetiyor olsaydı neler olurdu bilemiyoruz ancak bu cihazların başarısızlık nedenlerini anlayabilmek adına daha çok gayret göstereceğini tahmin edebilmek güç olmaz. Tedarikçisinin hangi firma olduğundan bağımsız olarak cihazların hiçbirinin ilgi görmemesi, Palm Computing firmasının kurucusu Jeff Hawkins’in farklı bir bakış açısı geliştirebilmek için kolları sıvamasına da neden oldu. Hawkins, müşterilere anket yaptırmadı ama onları dinledi, gözlemledi ve anlamaya çalıştı. Kanaatimizce, eğer bu konuya ilişkin anketler yapılmış olsaydı, “şu özellik de bulunsun”, “bu işlemleri de yapabilsin” şeklinde sonuçlar ortaya çıkardı. Oysa Hawkins bambaşka bir içgörüye ulaştı; müşterilerin karmaşıklık değil basitlik istediğini kavramıştı. Bunun üzerine, basit işlemler yapacak yeni bir ürün geliştirmeye karar verdi.

Hedef pazarın, bu tip ürünlere ilgi göstermemiş olması, kuşkusuz ki, Hawkins ve ekibinin büyük bir risk aldıkları anlamına da geliyordu. Hawkins, dijital bir cihaz için akla ilk gelen akrabaları olan bilgisayarlardan ve bunların taşıdığı sayısız fonksiyondan uzak durma yönündeki tavrını projesinin merkezine oturtmayı başardı. İnovasyon metodu olarak kavramları kesiştirme metodunu takip etti. Kesiştirdiği kavramlardan birisi, taşınabilir kişisel dijital asistandı ama kesişimin diğer öğesi olarak bilgisayarı değil not kâğıtlarını seçmişti zira geliştirmeye çalıştıkları cihazın “neyin alternatifi olduğu” sorusunu göz ardı etmemesi gerektiğinin farkındaydı. Sonuçta sadece şu 4 özelliği barındıracak bir ürünü zihninde tasarlamıştı: Takvim, irtibatlar, yapılacaklar listesi ve diğer notlar.

Hawkins, geliştirecekleri ürünün hangi fonksiyonları gerçekleştireceğine karar verdikten sonra, ürünün ebatının ne olması gerektiğini de belirledi. Belirlediği ölçülerde bir ahşap blok yaptırdı ve onu tüm proje boyunca cebinde taşıdı. Böyle bir şeyi yapmasının sebebi ise bir hayli ilginç: Proje ekibinden bir kişi, ürüne “… özelliğini de eklesek nasıl olur?” dediğinde Hawkins cebinden ahşap bloğu çıkarıp “bunun neresine o bahsettiğin özelliği eklemeyi planlıyorsun?” şeklinde soru yöneltiyordu. Bu yaklaşım, elde edilen içgörü ve onun üzerine inşa edilen inovasyonun hayata geçirildiği aşama olan “imalat” sürecinin nasıl yönetilmesi gerektiğine ilişkin son derece çarpıcıdır.

İnovasyon, başarılı pazarlamanın belki de en önemli kilometre taşıdır ancak ürünün doğru planlanmış süreçler içerisinde Ar-Ge’sinin yapılması ve seri imalatının tamamlanması kaydıyla... Bu noktada, Ar-Ge kavramına ilişkin olarak doğru bakış açısını geliştirmenin büyük önem arz ettiğini belirtmemiz gerek. Ar-Ge, inovatif fikrin ete-kemiğe büründürüldüğü aşama olarak tanımlanmalıdır. Başka bir ifadeyle, Ar-Ge, inovasyonun operasyonudur ve “sunmaya karar verdiğimiz bu yeniliği nasıl hayata geçireceğiz?” sorusuna cevap niteliği taşır.

Müşteriden elde edilen içgörüye dayanarak geliştirilen inovasyonun, organizasyondaki bütün ekipler tarafından içselleştirilmesi, o inovasyonun sağlıklı bir şekilde hayata geçirilip geçirilmeyeceğini belirleyen en önemli faktörlerden birisidir. Bu noktada, inovatif fikri geliştiren kişilerin, tüm ekipleri olan bitenden haberdar etmesi, onları sebep-sonuç ilişkileri çerçevesinde aydınlatması ve söz konusu inovasyonun hayata geçirilmesinin firmaya neler katacağını net olarak açıklaması büyük önem arz edecektir. Organizasyonun tüm beşeri unsurları oyuna dahil edilemediği sürece inovasyonun başarıya ulaşma şansı azalacaktır.

Bu aşamada, organizasyonun tüm bileşenlerine aktarılması gereken unsurlar şu şekilde ifade özetlenebilir:

 1. “İnovasyon” kavramının ne demek olduğu,
 2. Geliştirilen inovasyonun hangi yöntemler kullanılarak ve hangi süreçlerden geçilerek ortaya çıkarıldığı,
 3. Bu inovasyonun hayata geçirilmesi aşamasında diğer ekiplere ne görevler düştüğü.

Takip eden süreçte ise, organizasyonun bütününü kapsayacak şekilde ödüllü bir “inovatif öneri sisteminin” hayata geçirilmesi ise firmaya ilerleyen zamanlarda kendi inovasyonlarını üretebilme kabiliyeti kazandıracaktır.

Jeff Hawkins ve ekibi tarafından, büyük bir risk göze alınarak geliştirilen PDA’lar, piyasada müthiş bir ticari başarı sağlamayı başarmıştır. Hatta bu cihazlar ülkemizde genel olarak “Palm Cihazı” şeklinde adlandırılmış ve bu suretle de marka, jenerik hale gelebilmeyi başarmıştır. Bu başarıda en önemli etkenlerden bir tanesi, doğru müşteri içgörüsünün elde edilmiş olması ve bir diğeri de Hawkins’in, Ar-Ge ve imalat sürecinde, cihazın basitliğine ilişkin gösterdiği kararlılık olmuştur. Palm Cihazları, inovatif fikrin ortaya çıkmasından sonraki süreçlerin kontrol altında tutulmasının ne denli önemli olduğunu gösteren kritik bir örnektir.

Benzer nitelikte başka bir yaklaşımı da gelecek hafta inceleyeceğiz.

Özgür EYİOL

http://www.sanayigazetesi.com.tr/basarili-pazarlamanin-3-adimi-imalat-1-bolum-makale,1442.html[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>