YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    TURGUT ÖZAKMAN “SÖZ SENDE” PROGRAMINDA
/**/ Yazar: YUKSEL OKTAY | Tarih: 30/11/2009 | Saat: 17:50

Haber Türk’ün 10 Kasım’daki Söz Sende programında, Balçiçek Pamir’in konuğu, Turgut Özakman’dı. Bu özel programda, Özakman, yeni çıkan “Cumhuriyet” kitabını ve üçlemenin diğer iki kitabı Diriliş ve Şu Çılgın Türkler kitaplarını niçin yazdığını anlattı.

Bu kitaplara kaynak olan belgeleri 1948’de, 10 arkadaşı ile Polatlı’dan Afyonkarahisar'a yapmış olduğu 10 günlük bir yürüyüşten sonra toplamaya başladığını ve ilkokulun ikinci sınıfında Bakırköy’de gördüğü Atatürk’e olan hayranlığını anlattı. İngiliz tarihçisi Arnold Toynbee’nin Sakarya Meydan Muharebesi’nin, 20 yüzyılın en büyük savaşı olduğunu söylediğini de belirtti.

Çanakkale zaferi’nin kazanıldığı 1915 ile Cumhuriyet’in kurulduğu 1923 senesi arasında gecen 8 yılda olanlar hakkında çok kitap yazılmış, fakat çoğu hakikatleri tam anlatmamış. Bunun en güzel misali, isimlerini vermek istemediği üç kişinin yazmış olduğu “Yakın Tarih Ansiklopedisi". "Yazdıklarında kendi isimlerinden başka doğru bir şeyin olmadığını, geleceği kurmak istediklerini ama sadece Müslümanlık adına" diye yorum yaptı. Ayrıca dedi ki: “Bunlar gibi birçok tarihçi var, hepsi birbirleriyle çelişiyor ve yeni yetişen gençlik neyin doğru olduğunu öğrenemiyor. 30 yıldır tarih bilgisinden yoksun bir gençlik yetiştirilmek isteniyor. Ancak, bunların dışında, Sina Akşin ve Bedia Akarsu gibi tarihi doğru anlatan kitaplar yazmış olanlar da var.”

Özakman, Atatürk’ün, hayvanları seven, yeşile hayran, insanlara karşı sevgi ve saygı duyan ve fani olduğunu bilen ve gözyaşı dökebilen bir insan olduğunu söyledi. Can Dündar’ın çok eleştirilen “Mustafa” filminde, yansıtılmak istendiği gibi yalnız bir insan olmadığını anlattı. Hasta olduğu zaman çok arkadaşı geliyor fakat kendisini göremiyorlardı. Maalesef yeni yetişen neslin Atatürk’ü tanımak fırsatını bulamadıklarını ve bu kitapları daha çok onlar için yazdığını söyledi.

Özakman’ın kitaplarından “Şu Çılgın Türkler” 375. baskısını yapmış ve bir milyona yakın okuyucu ile buluşmuş. “Diriliş” ise 150. baskı ve 300,000 okuyucu. 31 Ekim’de açılan İstanbul Kitap Fuarında ilk defa satışa sunulan “Cumhuriyet” 10 gün içinde 54. baskısını yapmış ve 100,000 üzerinde satmış. Özakman’ın belgesel roman olarak tanıttığı “Cumhuriyet “ kitabı, iki cilt olarak düşünülmüş ve ikinci cildi üzerine çalışması devam ediyormuş.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>